Hruška zimní Pařížanka a Pastornice



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?) 
16.10.2012 19:32

Nepopírám, že Pastornice ve své době měla v zahradách své místo a pěkné stomy není dobré likvidovat.. Otázkou ale je, má-li smysl ji vysazovat dnes a jak si stojí ve srovnání s Bohemicou, Amforou, Dicolorkou, Gracií a dalšími. Je nepochybné, že staré odrůdy jako Boscova, Clappova, Hardyho, Charneuská, Wiliamsova, Lucasova, Konference se těm novým směle vyrovnají. U Pastornice, ale ani Pařížanky o tom zcela přesvědčený nejsem. Svou roli jistě hraje moje nedůvěra ke všem zimním hruškám. Plně nechápu, proč se u nás množí tolik zimních odrůd, když skutečně kvalitní plody  - na rozdíl o letních a podzimních sort - lze u nás vypěstovat jen v příznivých oblastech

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 78.10 (?), 17.10.2012 0:16

Tak žádná Koporečka či Oliver de seerres to není, ale kterápak hrušeń ano. Ale kvalita plodů tady lehce přes 200 m.n.m bývá dobrá, o bezchuti či řepovitosti nemůže být řeč. Spíš jsem tady měl problém s křivicí jejíž chut mi vždy přišla málo výrazná, ale to mohlo být špatným klonem. Jinak kromě Pastornice, Pařížanky, či Madam Verté lze tady na starých zahradách najít i zimní odrůdu mechelenská, menší plody, nestrupatí, vyzraje, bývá hodně chutná... Jakost Drouardovy bývá naopak tady děsivá, citlivost na strupovitost je značná...

   Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 16.10.2012 22:34

Podle mě se jedná o odrůdu Pařížanka. Fotky Pastornice jsou v příspěvku z 9.10.2012

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.14 (?), 17.10.2012 8:53

Přikládám fotku vzorku č. 2. Soused má hrušky velice podobné těmto, ale říká, že jsou jako řepa. Seženu vzorek a vyfotím. Jsou-li to Pastornice a Pařížanka ze stejné oblasti, snad dojde od vás zkušenějších k přesné identifikaci.

Pastornice či Pařížanka?
Pastornice či Pařížanka?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 17.10.2012 9:18

Podle hnědého pruhu, který se táhne podél plodů, bych řek, že se na 99% jedná o Pastornici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 51.27 (?), 17.10.2012 1:24
Na zahradě mám odrůdu Wiliiams a vloni jsem nasadil Clappovu. Chtěl bych ale ještě odrůdu, která vydrží být uskladněna i do pozdních zimních měsíců. Nemusí se jednat zovna o pastornici. Poraďte jaká odrůda hrušně by mohla být ještě vhodná. Děkuji Libor - strážnicko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.10.2012 8:02

Zasadil jste - řekl. bych - dvě víceméně letní odrůdy, které se dobou zralosti kryjí.. Pořídíte-li si ještě hrušku na uskladnění, bude mezera - nebude nic k jídlu v tuto dobu, kdy se konzumují ty nejchutnější odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 17.10.2012 9:14

Clappova zraje o 1 až 2 dřív než Wiliamsova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 17.10.2012 8:44

V hodonínské Zahradě jsem byl svědkem obecného obdivu vystavované hrušky, která neměla jmenovku.Šlo o Lucasovu, konzumně dozrávající v listopadu, dobře uskladněná vydrží i do února.Nádherně vybarvené plody lákaly i svou vůní.S mezištěpením ji lze pěstovat i na kdouli.Takže letos si budu opatřovat rouby a přinejmenším přeroubuji část větví na starších stromech.           AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.10 (?), 17.10.2012 8:55

Je to tak, té podzimní pauzy by byla škoda. Za sebe hlasuju pro Avranšskou. Z těch zimních by bylo zajímavé zkusit nepříliš rozšířené, ale jakostní odrůdy Nelisova zimní, či Kolmarská zlatá.

           O.D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika