Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Ano, s tím lze jenom souhlasit, je za potřebí znát i ty jalovce abycom si zbytečně nelikvidovali druhy, které tuho houbu nehostí. Je dobré i když pro mnohé těžké ty druhy těch jalovců od sebe odlišit, dokáže to jedině dendrolog. A nebo člověk, který se o to důkladněji zajímá.

Neřku-li, že mnozí nerozeznají rod Thuja od Juniperus. I já jsem mezi takové patřil. Než jsem si prošel dendrologií.

Takže... naučit se rozpoznat významné druhy jalovců a sice J. sabina, J. chinensis, J.x media. U dvou posledně jmenovaných jsou citlivé na rez zvláště kulitvary světle zelené až nazlátlé. Typickým příkladem je J. chinensis  ´ Old Gold´, nebo J. x media ´Pfitzeriana aurea´. To jsou jedny z nejčastěji osazovaných kultivarů jalovců skupiny "chinensis"  v našich zahradách a zámeckých parcích, onijsou sadovnicky cení, ale bohužel jsou snadnou kořistí pro houbu, která nanich vegetuje přes zimní období.  Snad sivomodré kultivary jalovců čínských např.  ´Stricta´ jsou odolnější.  Jedovatá chovjka klášterská J. sabina se již používá méně, nejčatěji asi nízký kultivar ´Tamariscifolia ´, a ještě nižší ´Arkadica´.

Je třeba tyto jalovce sledovat, zda na nich je přítomná houba, je to poznatelné na jaře březen duben květen, kdy se utvářejí na starých větvích uvnitř keřů masité plodnice.

Ostatní druhy jalovců a jejich kultivary včetně jalovce obecného J. comunis, rzí hrušňovou netrpí. Tudíž nejsou zimními hostiteli. Není třeba je ničit. Naopak je možno je vysazovat. Typické sivomodré "rakety" tj J. scopulorum ´Skyroket´,  zelené sloupce J.comunis ´Hibernica´, ´Compressa´, půdopokryvné zelené až modré J. horizontalis ´Wiltonii´, Ice Blue´, ´Prince of Wales´,  zlatý ´Golden carpet´, ´Blue chip´ či  ´Blue moon´ zelené kobercové J. comunis  ´Repanda´ a ´Green carpet´, stejně jako Juniperus procumbens ´Nana´, či modré pichlavé Jun. squamata ´Meyeri´, ´Blue Star´. 

To jsou nejčatěji vysazované jalovce na našich zahradách, a jsou neškodné. Kdo by na nich pozoroval příznaky rzi, nechť to sem dá vědět.

Ostatní druhy čeledi cupresace jako Thuja, Microbiota, Thujopsis, Chamaecyparis, Cupresocyparis nejsou nositeli této houby.  Ty mohou mít vlastní problémy samy se sebou v podobě černání větviček a pod. hlavně modrý cypřišek Chamaecyparis lawsoniana ´Columnaris´. Nikoliv přenosné na ovocné stromy. Maximálně kdo si vysadí ovocný strom kousek od zapojeného thujového plotu - bude mu trpět suchem, jelikož vždyzelené zeravy seberou veškerou vodu pro sebe. To je vidět i na trávníku.

Juraj Kafka

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 11.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika