Svraštělé hlízy jiřin



Stránky: 1,  2   
host - 202.201 (?) 
7.4.2008 9:52, zobrazeno: 13990x

Dobrý den, dívala jsem se na hlízy jiřinek, jak přežily přes zimu, měla jsem je v papírové krabici zabalené v novinách, ale jsou svraštělé a jako z gumy.Mohu je ještě zachránit?Mám je před výsadbou namočit v kbelíku s vodou?aby nabobtnali?Jak je mám příště uskladnit?mám nechat celí kopec hlíz i s hlínou?a stačí přepravka? nebo je mám nějak přikrýt?Myslím že noviny nasákli vlhkost a ted není daleko od toho aby to ještě začalo hnít.Děkuji za rady.VH

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 7.4.2008 10:59

Myslím, že jsou-li hlízy pouze svraštělé a "gumové", je to v pořádku. Po vysazení nasají zemní vláhu a vyraší. Horší by bylo, kdyby byly suché trdé nebo shnilé a plesnivé. Namočením před výsadbou nic nepokazíte, ale za nutné to nepovažuji.
   S hlínou bych hlízy neskladoval, riziko uhnití je větší. Někdo uchovává hlízy hlavou dolů, aby v trubkách stonků nekondenzovala voda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 202.201 (?), 7.4.2008 11:35

Tak já jim tedy dám ještě druhou šanci a všechny vysadím, snad se zadaří a porostou... Děkuji VH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 7.4.2008 11:43

Já přezimují hlízin jiřin tak, že je zabalím do novin a položím na přepravku s pískem. Noviny vsáknou vlhkost a pustí jí do písku.

Daleko víc se mi ale osvědčila metoda nechat hlízy na podzim v zemi zmrznout a sesbírat ze suchých květů semínka. Ty pak v vřeznu vysadím a v květnu si sázím na záhonky malé jiřinky. Během června jsou z nich trsy jako hrom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 7.4.2008 13:25

Zajímavé.
  Nechci být hnidopich - semínka vysejete, nevysadíte. 
Nestává se Vám, že ze semen občas vyroste barevně a velikostně jiná jiřina? Skutečně Vám hned první rok ze semene vyroste stejně mohutná a vitální rostlina?
Připadne mi to taky oproti uskladnění hlíz poměrně pracné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 129.34 (?), 7.4.2008 15:05

Souhlasím s panem Vysloužilem. Měla jsem možnost porovnat jiřiny z výsadby hlíz a z vysévaných semen a bylo to - jak se říká- nebe a dudy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 24.150 (?), 16.4.2008 17:15

Jsem jen laik -já uskladňuji hlízy jiřin do kýblů nebo jiných nádob s pískem, ale suchým, umístím je do sklepa a nezalévám je vůbec přes zimu. Nestalo se mi, že by shnily nebo svraštěly. Nevím, jestli je to tak správně, ale žijou a kvetou. Hana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 16.4.2008 19:48

Je vidět, že každý má svoji metodu. Já například když napodzím vyndám hlízy jiřin ze země, tak z nich vůbec neoklepávám zem a nechávám je v trsech. Uložím je do bedýnky s pískem a nebalím je, jen je přihrnu tím pískem. Na jaře je rozeberu, dám do vyhloubené díry a ještě před zahrnutím je hodně zalliji vodou. Dělala jsem to právě tento víkend. Pokaždé vyrostou bez problémů, i když jsou některé  "zgumovatělé".  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Leandrpalmares - (27) - 202.201 (?), 18.4.2008 22:51

Teda moc děkuji za všechny vaše odpovědi a zkušenosti, co nejdřív je dám do země , budu doufat že mi něco vyleze a na podzim vyzkouším ten písek Helena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.89 (?), 29.4.2008 14:24
Zdravím. Já jiřiny hned po vyjmutí ze země pořádně properu hadící a nechám na sluníčku uschnout. Druhý den je nandám do přepravek od zeleniny.Žádný písek ani noviny. Na jaře sázím do kompostu. Jelikož nemám na zahradě vodu, zalévám málo. Rostliny dorůstají cca120cm a velmi bohatě kvetou až do mrazíků. Fanda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika