dělení hlíz jiřin



host - 142.115 (?) 
2.1.2009 18:16, zobrazeno: 13842x

Kdy a jak mám rozdělit hlízy jiřin? Děkuji za odpověd

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 2.1.2009 19:05

Já odděluji hlízy jiřin vždy hned na podzim.  Sestřihnu je na výšku asi 10 cm, nechám oschnout, pak z nich oklepu všechnu zeminu a rozdělím je.  Někdo je pere, já ne.  Letos jsem je dala do vlhké rašeliny smíchané s popelem ze dřeva.   Přes zimu je mám v bedně, v garáži, kde je právě nyní  + 4°C.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 73.206 (?), 2.1.2009 23:07

Při dělení jiřin nezapomeňte, že na každé hlíze musí zůstat dolní část loňského stonku - z tohoto místa hlíza raší. Hlíza beze stonku nevyraší. Pokud dělíte až z jara, jsou ta rašící místa již vidět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mirdik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (212) - 48.29 (?), 3.1.2009 16:54
je lepsi je delit na jare... je videt, kde jsou ocka a take pokud je delite na podzim tak mohou byt hlizy nakazeny hnilobou... takze delte pred vysadbou, pak nechte nejaky den oschnout a pak vysadte...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.2 (?), 12.2.2009 16:05

 Nějak tomu dělení nerozumím, mě hlízy narostou, ale stonek to má vždycky jen jeden, hlízek však přibude - takže v tom případě je nemohu roztrhnout. Ale to že hlízek přibude nevadí? Nebo mám raději ty menší hlízky odstranit a nechat jen větší - ale kolik? Když ty hlízky nechám všechny - bude to vadit? budou třeba méně kvést? Já pěstuji jiřinky jen hrnkové - dorůstají jen malé výšky tak kolem 20 cm a i květy jsou malé. Když jsem jiřinku koupila na jaře v květináči již kvetoucí, zasadila js em ji do široké velké mísy   a rozrostla se mi přes léto tak, že mísu vůbec nebylo vidět, měla desítky květů. Od té doby však nikdy tak hodně nekvetla a poupata často začnou žloutnout a nerozvetou.  Nakoupila jsem hlízky těchto malých jiřinek už v různých barvách, protože s e mi moc líbí, ale nic moc nekvetou. Pěstuje někdo také tyto nízké jiřinky? díky Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 48.29 (?), 12.2.2009 17:20
hlizy rozdelte, nemusi mit jeden stonek abyste mohla delit, staci, kdyz spolu s hlizou tam bude i korenovy krcek(kousek stonku-hl.spodni cast stonku)-z te totiz pousti vyhony... jiriny jsou narocne na kvalitni pudu, proto je prihnojujte a jako zakl.hnojivo dejte do substratu dolomiticky vápenec...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 210.193 (?), 21.2.2009 21:36

Jsem vám vděčná za tadu, že mám přidat dolomitický vápenec, určitě to zkusím. Já pěstuji nízké truhlíkové jiřinky, docela se mi namnožily a přidávala jsem k nim rašelinu, což jak vidím bylo špatně a jiřinky sice nakvétaly, ale poupata žloutla a nerozkvetla. Teď už vím proč to bylo, takže mám radost z toho, že jim letos pomůžu a snad se dočkám květů.  Ještě jednou díky, tady se člověk dozví bezva věci. Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 48.29 (?), 22.2.2009 20:21
raselinou se zas tak nic nedeje, vylehci se zem, jen ta kyselost neni uplne optimalni... vsak snad letos to bude tak, jak ma byt...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika