Selektivní likvidace malin



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?)
21.11.2014 9:46

Mám obavu, že pouhým mechnickým vyrytím nežádoucí odrůdy spolehlivě nezlikvuduji. V půdě mohou zůstat zbytky kořenů, které později vyraší. Maliny dokážou pod zemí odnožovat i do vzdálenosti přes metr. Chápu, že mechanická likvidace je vůči přírodě citlivější, ale považuji ji za méně spolehlivou. Při použití herbicidu očekávám likvidaci matečné rostliny včetně jejích kořenových odenků. Ale jistý si nejsem, proto se ptám.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
   
host - 65.144 (?), 21.11.2014 9:36

Likvidovanou část nyní přes zimu kompletně posekám.... ja bych to normalne vyryl a zadny totální herbicid bych nedaval. Obdobne bych postupoval i s prorostlymi do jine casti. Nevim kam a na co spechate, to je prece jedno, jak dlouho to bude trvat, pokud je chcete mit na jednom miste a nechcete prijit o urodu. Od te doby, co poradne prihojuji, cca 100g dusiku na 10m2 (v cistych zivinach), samozrejme ve forme komplexniho hnojiva  (NPK+Mg), se mi maliny prakticky nerozrustaji. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 21.11.2014 9:46

Mám obavu, že pouhým mechnickým vyrytím nežádoucí odrůdy spolehlivě nezlikvuduji. V půdě mohou zůstat zbytky kořenů, které později vyraší. Maliny dokážou pod zemí odnožovat i do vzdálenosti přes metr. Chápu, že mechanická likvidace je vůči přírodě citlivější, ale považuji ji za méně spolehlivou. Při použití herbicidu očekávám likvidaci matečné rostliny včetně jejích kořenových odenků. Ale jistý si nejsem, proto se ptám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 65.144 (?), 21.11.2014 9:57

Zalezi take na tom, jak to mate vysazeno, plocha ci tvar 6x2m se mi nezda stastna, maliny se podle mne obvykle sazeji do 1 radku (vzdalenost cca 40 cm) nebo do dvojradku (50x50 cm) a pak se dela 'mezera', aby k nim byl z obou stran pristup. A pak se take lepe obdelavaji, je mozne je 'selektivne' vyryvat. Pokud mate 'houstinu' 6x2m, tak je to slozitejsi. Totalni herbicid bych nepouzival, to je spis projevem lenosti a uvazoval bych o prevedni na 'standarni' vysadbu tj. 1 radek nebo dvojradek (bud delsi plochu/radek nez stavajici nebo vlozit 'mezeru'). J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.11.2014 10:05

Ve fázu 5-8mi listů je mladý výhon velmi citlivý a likvidace souvisejicích oddenků je uspokojivá. V době zrání prvních plodů se již na bočních pupenech vytvářejí základy nových výhonů, které aplikací herbicidu na "indikační výhon" sice zničí matečnou rostlinu, ale na výmladky z bočních pupenů už nebude účinek dostatečný. Je tak otázkou, jestli budete schopen odlišit výhony poškozené herbicidem v důsledku přenosu přes asimiláty matečné rostliny a poškozené herbicidem v důsledku například roztřikem smyvu deštěm (eliminuje se PE pytlíky) nebo odparem a kondenzací v době schnutí po aplikaci nátěru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 21.11.2014 10:24

OK, předpokládám, že do ponechané odrůdy Fallgold se mi dostanou tak 3÷4 nežádoucí rostliny Heritage. Zkusím to tedy udělat tak, že až tyto nežádoucí rostliny zaplodí a já je budu schopen identifikovat, odstraním je nikoli herbicidem, ale pečlivě mechanicky, včetně všech kořenových výmladků.

"...,to je spis projevem lenosti".

V tom máte absolutní pravdu, pane JR. blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 65.144 (?), 21.11.2014 10:31

Vyryl/zryl bych to uz ted (do konce tydne), na jare znovu s pridanim kompostu a na jare bych uz vysazel maliny, pokud je tedy ucelem misto likvidovanych vysazet pozadovane. J.R. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.11.2014 11:59

Souhlas, vyrýt do zámrazu a pečlivě vybrat všechny oddenky. Je však otázkou, jestli s výsadbou čekat až na jaro a nebo sázet ještě nyní do zámrazu. Asi bude nejlepší se řídit podle vyzrálosti použitého kompostu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 236.1 (?), 21.11.2014 12:08

Nevím, proč to tak komplikujete. Máte-li maliniště, v něm více odrůd a chcete se některých zbavit, postup je jednoduchý, levný a snadný. Podmínkou samozřejmě je, že jednotlivé odrůdy od sebe rozeznáte.
    Postupoval bych takto: Odrůdy, které si nepřeji dál pěstovat bych za vegetace ustřihnul u země a čerstvé pahýly natřel koncentrovaným Roundupem nebo Garlonem. Jedno i dvouleté. Nějaký čas před zásahem a po něm bych nekultivoval půdu, aby rostliny nezregenerovaly z přesekaných kořenů. Takto jsem v maliništi jednoduše zlikvidoval polodivokou agresivní žlutoplodou odrůdu. Nelze vyloučit, že i na ponechaných odrůdách budou dočasně patrny mírné známky postižení glyfosfátem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 21.11.2014 12:20

Natreni rezne plochy neredenym Roundupem je samozrejme mnohem lepsi nez postrik. Mne se osvedcilo 'normalni' vyryvani, mam dvojradek 50x50 cm, sire obdelavane plochy je tak cca 1 m, malin je z toho dost. Nekdy mene, znamena vice, 'houstinu' uz bych nepestoval. Pokud by bylo vse vcas naplanovano, tak by podzimni vysadba byla asi lepsi, takto je mozne to 2x zryt (ted a na jare), coz take neni spatne. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 21.11.2014 12:32

Pánové, díky za názory a rady!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika