Odrůdy kanadských borůvek



host - 57.138 (?)
7.1.2013 23:20

Dodavatel pri mojej poslednej vysadbe uvadzal pri svojich rastlinach vek tusim od 9 mesiacov az do 18 mesiacov. Starsie nemali, to by som si pamatal. Mali u nich uvedene aj vysky. A boli tam bezne uvadzane v desiatkach cm. Momentalne maju ponuku sadenic stiahnutu, asi z dovodu, ze nie je este rozbehnuta predajna sezona.

Bohuzial si uz nepamatam, ktore boli ako stare, bol som si ich vyberat osobne. Na stanovisti su len dve sezony, nie tri. Jar a leto 2011 bolo ich prve, 2012 druhe. Z toho plynul moj odhad troch rokov ich zivota. Z toho dva na stanovisti. Dvojrocne som ich ale rozhodne nesadil.

Pan Jan Holub z obce Hvozdecko mnozi rastliny in-vitro. Na svojej stranke ma aj pdf dokument s nazvom boruvky. V nom su aj obrazky dodavanych rastlin. Najmensie rastliny dodava v platach s velkostou jednej dierky 4x4x7.5 cm. Rastlinky z nich vyrastajuce maju bohato cez dvojnasobok vysky plata, co uz je viac nez 15 cm. To uz do velkosti u mna vysadzanych rastlin nema daleko. Nemyslim, ze by ich v tom trapil dlho. Rok urcite nie. A vysku uz maju pomerne slusnu.

Som rad, ze sa rastlinky pacia. Robia mi radost, to sa musi nechat. Inym krovinam, stromkom sa u mna moc nedari. Som rad, ze mate podobne vysledky. Mnohi podcenia potrebu kysleho substratu, alebo neustalej vlahy pri korenoch a potom nariekaju, ze im nerastu. Na to skromne hnojenie, ktore im davam, rastu podla mojho az moc dobre.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 57.138 (?), 5.1.2013 18:57

Tiez som narazil na ponuky, ktore uvadzali, ze predavaju trojrocne sadenice a to v dvojlitrovych zakorenovacoch. Dufam ze sa jedna aspon o siroke zakorenovace, nie o tie vysoke. To by podla mojho nazoru len svedcilo o tom, ze predajca nevie co mu dodal dodavatel a co predava. U cucoriedok plati ze cim sirsie nadoby, tym lepsie. Uzsie ako vyssie je pre ne viac ako nevhodne.

Zaroven si neviem predstavit predaj trojrocnych rastlin cucoriedok. Moje boli na stanovisti druhe leto a maju aj 5 - 6 vyhonov cez 1.5 m, niektore aj cez 1.9 m a do sirky cca 1 - 1.6 m. Urodu mali niektore cez kilo a niektore aj cez dve kila. Sadil som ich ako sotva 20 cm vysoke rastlinky. Nech ratam aj ich vek v zakorenovaci, tak sa tym trom rokom svojho zivota blizit mozu. Podla mojho odhadu su rastliny triedene podla vysky a nie podla veku a podla toho im davaju aj cenu.

Vacsinou sa v literature pise o tom, ze rastlina cucoriedok zacina zacina mat prvu vyznamnejsiu urodu v tretom az stvrtom roku zivota. Lepsie sa potom u predajcov vynima nadpis, ze predavaju trojrocne, alebo patrocne rastliny namiesto vysky, alebo inych parametrov. Mam vazne pochybnosti o tom, ci niektora z rastlin predavanych ako trojrocna, da na prvu sezonu po zasadeni kilo az dve plodov, alebo predavana ako patrocna da v roku po zasadeni plnu urodu bliziacu sa 4 - 4.5 kg. Argument, ze po zasadeni zo zakorenovaca do pody, predsa nemoze dat ziadna rastlina taku urodu v prvy rok neberiem. Ako vravim cakat na druhy rok na vacsiu urodu mozem aj s malymi a mladymi rastlinkami. Na druhy rok uz aj tak maju vysku a sirku ohromnu, plodia aj viac nez kilo, ci dve a rozhodne nerozoznate, ktora z rastlin bola pri sadeni vacsia a ktora nie.

Nevravim, ze to robi predajca umyselne, ale s rokmi rastlin podla mna ta vyska ani objem kontajnera nema nic spolocne. S pravostou odrod to neskusam odhadnut. Neexistuje u nas ziadna pomologia cucoriedok, kde by sa podla habitusu kra, charakteru rastu vyhonov, ich farby, rychlosti vyzrievania letorastov, vetvenia, tvaru a velkosti listov, ich farby cez sezonu a na jesen, sukveti, plodov, ich farby, chuti, terminov pocania, kvitnutia, dozrievania...

Vzdy predpokladam, ze obchodnik chce mat co najviac stalych zakaznikov a snazi sa im poskytnut co najlepsi sortiment a sluzby, ale na druhu stranu, ani on nema ako skontrolovat, ci dostal to, co objednal.

Tak co s tym? Kupit a vysadit? Ak su rastlinky pekne, vitalne a svieze, myslim, ze ano. Netreba mat ale velke oci a mysliet, ze od buduceho roku budu plodit ako o zavod cele kila plodov. V kazdom pripade, ak ker nema dostatocnu vysku a mnozstvo vyhonov, radsej kvety otrhat (az na par vynimiek na ochutnavku) a tym podporit cez prvu sezonu na stanovisti rastlinu v raste hlavne korenovej sustavy, ale aj letorastov. Nech ma cim lepsi zaklad pre buduce urody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 240.66 (?), 5.1.2013 21:50

Nemohu s Vámi v některých částech článku naprosto souhlasit. A chápu, že po jeho přečtení musí být mnozí pěstitelé borůvek zcela zklamáni, protože ani zdaleka nedosáhli Vámi publikovaných údajů. Konkrétně: tříletý keř rozhodně nemůže dosáhout velikosti 1,5 m a více. Běžně dodávaná velikost tříleté sazenice je 40-60cm, u hodně vzrůstných odrůd maximálně 70cm. To je zkušenost z několika školek v celé Evropě, z nichž některé se zabývají pěstováním kanadských borůvek již více než padesát let. Podobně nereálné číslo je u sklizně. U pětiletého keře lze očekávat úrodů kolem jednoho kilogramu. Vámi udávanou sklizeň 4kg a více lze očekávat u sedmi- až osmiletého keře. Vycházím z informací, které publikovaly některé americké univerzity(Oregon, Michigan- zde jsou největší plantáže borůvek na světě, řádově tisíce hektarů) a které se takřka dokonale potvrdily při mém pěstování. V případě zájmu mohu poslat odkazy na konkrétní články.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 57.138 (?), 6.1.2013 12:50

Poukazovat na clanky mozte, tak isto ako ja. Ich podmienky niesu nase podmienky a naopak. Popisujem to, co sam mam. Neodkazujem sa na clanky. Aj ked som ich precital mnoho, nez som sa do pestovania pustil, aj neskor.

Rastliny, ktorym prave uplynula stvrta sezona na stanovisti, spolahlivo priniesli urodu cez 4 kg. Odroda Bluecrop.

Rastliny z neskorsej vysadby, ktorym prave uplynula druha sezona na stanovisti a nevymrzli, dali prinajmensom 1 kilogram urody a niektore aj cez dva.

Pre istotu som to bol teraz odmerat, aby som dodal co najcerstvejsie udaje. Ako vysku kra udavam vysku najvyssieho vyhonu a ako pocet vyhonov uvadzam pocet vsetkych vyhonov kra vyrastajucich od urovne substratu vyssich ako jeden meter. Spartan: vyska 194 cm, pocet vyhonov 9. Goldtraube (23?, 71?): vyska 178 cm, pocet vyhonov 7. Herbert: Vyska 166 cm, pocet vyhonov 6.

Neodvazil by som sa nikoho zavadzat ani klamat. Zadajte si do googlu slova "pestovani boruvek v pilinach" a v odkazoch isto najdete fotopribeh z vysadby, ako aj dalsieho rastu. Vratane odrod, vysky, poctov vyhonov, urody v kg atd. Pokial neverite fotkam, rad Vas u seba uvitam. Jeden krat vidiet na vlastne oci je lepsie, ako vidiet sto krat na fotkach.

Vychadzajuc z Vasich vyjadreni sa im mozno u mna iba extremne dobre dari. Nevylucujem to. Nemam s cim porovnavat. Pestujem ich iba pre vlastne potesenie a musim uznat, ze mi robia radost. Preto ak pan boh da, pribudne dalsi fotopribeh. U inych druhov rastlin to u mna takto ruzove nie je. Skor je to katastroficke. Ale nevzdavam sa. Raz sa to musi podarit.

Prajem vela uspechov v pestovani cucoriedok. Nech vsetkym pestovatelom robia iba radost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 57.138 (?), 6.1.2013 14:03

Pre poriadok uvediem, ze vysky a pocty vyhonov som meral u mladsich rastlin. U tych, ktore maju za sebou dve sezony na stanovisti.

Tiez som si vedomy toho, ze nie je mozne porovnavat vzrast a mohutnost rastlin v kontajneroch, s vysadenymi na finalnom stanovisti.

No aj tak sa mi zda, v porovnani s tym, co vidim doma, priemerny rocny prirastok 20 cm (velikost tříleté sazenice je 40-60cm) u tak bujne rastucej rastliny ako je cucoriedka dost maly. Kontajner, nekontajner.

Pricinou podla mna zhruba polovicneho rastu tiez moze byt aj to, ze rastlinky sa nechavaju este mladucke v kontajneri plodit. Ono je to vtedy vacsie lakadlo pre oci. (nic v zlom) Osvedcilo sa mi prvu sezonu po vysadbe kvety otrhat. Rast je potom aj viac nez dvojnasobny.

Pokial su rastlinky svieze a vitalne a maju tych uvadzanych 40-60 cm. Nie je dovod ich za tu cenu nekupit. Pokial im date co treba a nebudete ich silit do urody hned prvu sezonu, ich rast bude enormne silnejsi a vytvori sa tym lepsi zaklad pre buduce urody. Za par rokov aj tak nepoznate, ktora bola pri vysadbe mensia a ktora vacsia. Par desiatok centimetrov tu myslim nehra az taku rolu. Hovorime predsa o rastlinach, ktore nas budu tesit desiatky rokov.

Uvidime, co mi prinesie nova vysadba. Mozno potom budem s Vami suhlasit. No moje doterajsie vysledky a skusenosti mi hovoria to, co som uz uviedol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.66 (?), 6.1.2013 14:19

Myslím, že je vše vysvětleno tím, co jste napsal. Je třeba rozlišovat, zda mluvíme o tříleté rostlině anebo o rostlině, která je tři roky na svém stanovišti. Pokud jste sázel dvouleté a tříleté sazenice, potom myslím, že máme podobné výsledky. I když nutno říci, že Vaše rozmazlované sazenice vypadají velmi pěkně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 57.138 (?), 7.1.2013 23:20

Dodavatel pri mojej poslednej vysadbe uvadzal pri svojich rastlinach vek tusim od 9 mesiacov az do 18 mesiacov. Starsie nemali, to by som si pamatal. Mali u nich uvedene aj vysky. A boli tam bezne uvadzane v desiatkach cm. Momentalne maju ponuku sadenic stiahnutu, asi z dovodu, ze nie je este rozbehnuta predajna sezona.

Bohuzial si uz nepamatam, ktore boli ako stare, bol som si ich vyberat osobne. Na stanovisti su len dve sezony, nie tri. Jar a leto 2011 bolo ich prve, 2012 druhe. Z toho plynul moj odhad troch rokov ich zivota. Z toho dva na stanovisti. Dvojrocne som ich ale rozhodne nesadil.

Pan Jan Holub z obce Hvozdecko mnozi rastliny in-vitro. Na svojej stranke ma aj pdf dokument s nazvom boruvky. V nom su aj obrazky dodavanych rastlin. Najmensie rastliny dodava v platach s velkostou jednej dierky 4x4x7.5 cm. Rastlinky z nich vyrastajuce maju bohato cez dvojnasobok vysky plata, co uz je viac nez 15 cm. To uz do velkosti u mna vysadzanych rastlin nema daleko. Nemyslim, ze by ich v tom trapil dlho. Rok urcite nie. A vysku uz maju pomerne slusnu.

Som rad, ze sa rastlinky pacia. Robia mi radost, to sa musi nechat. Inym krovinam, stromkom sa u mna moc nedari. Som rad, ze mate podobne vysledky. Mnohi podcenia potrebu kysleho substratu, alebo neustalej vlahy pri korenoch a potom nariekaju, ze im nerastu. Na to skromne hnojenie, ktore im davam, rastu podla mojho az moc dobre.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.37 (?), 5.2.2013 11:47

Prosím poraďte, mám jen jedno místo na vysazení a chtěl bych koupit Bluecrop a Patriot. Mohu je sesadit na jedno místo k sobě? Jsem v nadmořské výšce cca 500 m. Jsou tyto odrůdy vhodné? Děkuji moc za vaše názory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.0 (?), 9.2.2013 11:32

K sebe do jednej jamky? Neviem. Neskusal som. Osobne si myslim, ze by bolo vhodnejsie ich mat trosku dalej od seba ako tesne pri sebe. Ale ked sa naozaj neda, skusil by som to. Patriot doma nepestujem, ale papierovo jev dospelosti nizsi ako bluecrop. Ten doma mam a ma okolo 180 cm. To by mohlo v buducnosti posobit negativne na Patriot. Mal by menej svetla. Ale skuste. Potom nam mozete poreferovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.37 (?), 12.2.2013 14:39

Tak nakonec jsem objednal tříleté Bluecrop a Duke, vykopal jsem jámu o rozměrech cca 70x50cm a hloubce 50cm. Předpokládám, že je dám tak 20cm od sebe. Jen ještě nevím zda mám na dno dát nějakou fólii a pak tedy jakou a jestli dát fólii i na boky jámy a také jakou? Také nevím jestli mám dát tyto borůvky jen do čisté rašeliny, nebo rašelinu smíchat s kompostem a přidat písek a jestli ano, v jakém poměru? Pomůže mi někdo? Díky za každou reakci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.164 (?), 12.2.2013 19:34

Ja osobne mam na stenach ciernu netkanu textiliu a na dne mam bazenikovu foliu a mam ju zdvihnutu asi 15 - 20 cm odo dna. Je to dobra zasobaren vody. Clovek nemusi stale zalievat a zalievkova voda sa drzi blizko korenov a neuteka do zeme. Zo zeme moc vody nahor nevzlina. Jedina vynimka by bola, ak by ste mali velmi vysoko spodnu vodu. Vtedy je efekt bazenika asi zanedbatelny. Nepodcente potrebu velmi kysleho substratu. Tam casto vela ludi konci. Dalsi koncia na zalievke a rastlinu ususia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika