Neplodící Josta a černý rybíz



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 143.242 (?) 
2.5.2014 12:48

Dobrý den.
Je to těžké poradit. Protože to, na co se ptáte, je tu napsáno mockrát. Tak tedy znovu, jinak a lépe.
Rybíz potřebuje humózní, kyprou, stále vlhkou půdu. Koření mělce a tak nesnáší okopávání a konkurenci trávy, která je vysavač vody. Ke špatnému výsledku stačí poničit kořeny, uschnutím nebo překopáním, i jen jednou do roka. Jak ho tedy ošetřovat? Snadno, prostě pod keře nastýlat, mulčovat. Je skoro jedno co. Kartón, polosuchou trávu, lupení, slámu, seno, slamnatý hnůj. Já dávám u větších keřů cca 20cm poschlé posečené trávy (po slehnutí) 2-3x za rok (neslehnuté to je po kolena). Sem tam rozhrnu krtinec a vytrhnu drn, který na mulči nechám ležet, nebo poseču, pošlapu kopřivy. Tohle pořád dokola. To stačí, aby to slušně rostlo a plodilo. Zbytečná „péče“ škodí.
Píšete o keřích a na obrázcích jsou sazenice. Kvetoucí je zestárlá, slabá, umořená, zababčelá. Starší odrůdy většinou tvoří větší keře (cca 130-150cm, ale i větší), tak prostě nejprve musí narůst. Taky začínají plodit (většinou) až na výhonech, které jsou u země 3leté. Ale taky jsou moderní odrůdy (např. Ceres), které silně zaplodí už na jednoletých výhonech rostoucích přímo ze země. Podle toho, jak keř v minulé sezoně rostl a plodil, pak stříháte. Pokud přeplodil a málo rostl, stříháte hodně, pokud plodil málo a jen rostl tak skoro nestříháte. Pokud neplodil a ani nerostl, tak prostě s půdou, vláhou a kořeny zacházíte špatně.
Pak ještě taky existují nemoci, ale to se sazenic na Vašich obrázcích viditelně netýká. Také zvažte cizosprašnost, čili aspoň 2-3 odrůdy pohromadě. Tak špatná půda a podmínky na Hané prostě nejsou, aby to mohlo být něčím ještě jiným. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 2.5.2014 15:39

Na prvním obrázku ůplně chybhí starší dřevo. Na mladých výhonech, co narostly letos, rybíz plodit nebude. Zapomeňte na jakékoli zastřihování, jen vyřežte pár nadbytečných výhonů u země. Ty ponechané nezkracujte. Mulčování, jak píše JG,  je určitě dobré, ale tráva ani okopávání keře příčinou nekvetení, podle mě, není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 129.154 (?), 2.5.2014 16:29

Staré výhony jsem vystříhal na podzim. Pokud na mladých výhonech plody, jak říkáte, nerostou, mohl by to být ten důvod. Keře podle JG zamulčuji, nemyslím si sice, že je to hlavní příčina nevytváření květů, ale rozhodně jim to neuškodí.

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.242 (?), 2.5.2014 19:57

Ještě doplním jednu věc. Myslím si, že je důležitá. Že rybíz správně roste, poznáte podle velikosti listů. Měly by mít zhruba velikost (i s cípy) mužské dlaně. Když budou malé, je to slabé. Byl slabý řez a na keři zbylo moc pupenů, málo hnojení, málo vody. Kuličky budou jako hrášky. Když ale budou moc velké, je to přehnojením nebo moc silný řez. Pak se výhony vylamují a jsou choulostivé na padlí. Taky nasadí málo květních pupenů. Je to jak s jízdou na kole a dotazem jestli se naklánět vpravo nebo vlevo. Ne, udržovat rovnováhu. Všeho už zmíněného.
Zapěstování keře. Zpočátku ponechávejte navíc 2-3 nové výhony ročně, později 3-5. Staré vyřezávejte tak po 5 letech, cca ve stejném počtu. Keř Vám to velikostí listů, přírůstkem, množstvím a velikostí plodů sám napoví, jestli přidat nebo ubrat. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 129.154 (?), 2.5.2014 20:14

Děkuji za praktické a užitečné rady. smiley  Budu se podle nich řídit a snad příští rok budou už rybízy plodit všechny.

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.242 (?), 2.5.2014 20:24

Rádo se stalo. Půjde to. Určitě. Ale než naroste 3letá větev, trvá to přeci jen rybízu 3 roky. wink  JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 129.154 (?), 2.5.2014 20:31

Ony tam jsou i starší výhony, nejsou to všechno jednoleté;-)

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.34 (?), 2.5.2014 21:01

Zaschla mi větev josty, loňská na předloňském dřevě. Už měla plody.Zaschnutí bylo ze dne na den. Větev jsem ustřihl a odspodu začal stříhat. Našel sem asi 10 cm vyžraného měkkého prostředku větve.Dírka asi tak půl milimetru, černé barvy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.84 (?), 26.7.2014 10:31

Taky máme problém se zaschnutím větviček a k tomu se vytváří na kmínku a větvích zelenkavá píseň. Plodů bylo hodně, až na tu plíseň. Prosím o radu. Díííky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.141 (?), 29.7.2015 8:57

Dobrý den, rybíze mám dva - jeden starý a jeden novější (cca 5let)

Oba kvetou ale na tom starém jakoby nedošlo k opylení, nebo co.

Je na něm tak 20kuliček, ten novější plodí krásně.

Jsou vysazené vedle sebe, dále tam mám 4červené a jeden bílý rybíz, opodál 3josty. Sousedi určitě taky nějaký rybíz mají.

Prováděl jsem i řez ale je to pořád stejné.

Děkuji za radu, jestli vykopad a dát nový, nebo seříznout až k zemi??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika