Na chate mi drobné ovocie nerodí, čo s tým?



solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 224.30 (?) 
29.10.2023 9:58, zobrazeno: 1195x

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, mám na chalupe pri plote, na Záhorí, piesčitá pôda,  v polotienim toto drobné ovocie, zavlažované kvapkovou závlahou:

1/Kiwi Herňa Bohemica sadené pred piatimi rokmi, kiwi sa krásne, na vedení na drôte rozrástlo, žial doteraz ani jeden kvet a plod

sadené pred 10 rokmi: 
2/Aronia Prunifolia Nero 80-100K - krásne rodí každý rok
3/ Zimolez Kamčatský - Balalajka, pekne sa rozrástol, vždy na jar nahodí kvety, ktoré opadajú, žiaden plod - nestrihali sme
4/Zimolez Kamčatský - Kalinka, pekne sa rozrástol, ždy na jar nahodí kvety, ktoré opadajú, žiaden plod - nestrihali sme

prosím o radu, kde robím chybu a ako postupovať, aby som mal konečne 1.úrodu.

ďakujem

S pozdravom

Ján

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 36.206 (?), 29.10.2023 11:55

Zemolez je dosť náročný pokiaľ ide o zálievku. V piesčitej pôde sa tento problém samozrejme vyostruje no tu by som problém neplodenia nehľadal.

S najväčšou pravdepodobnosťou ide u oboch rastlín o rovnakú odrodu bez ohľadu na to aké štítky na nich predajca pripol.

Dokúpil by som ešte jednu rastlinu z ruského šľachtenia(kvitnúcu v rovnakom termíne)a problém sa podľa mňa vyrieši. V suchších oblastiach sa osvedčila odroda Jugana.

Pokiaľ kvety opadávajú a vôbec sa nevytvoria malé plôdiky tak na 99% ide o problém s opelením.

Pokiaľ sa vytvoria malé plody a odpadnú až tie, tak problém je ich omrznutie. Počas kvitnutia vydržia kvety od -5 do -8 v závislosti od odrody, ale pre malé plody po odkvitnutí sú nebezpečné aj oveľa miernejšie poklesy pod nulu.

Tu by pomohlo vymeniť rastliny za odrody z kanadského šľachtenia. Tie kvitnú neskôr.

Pokiaľ ide o kiwi tiež by som hľadal problém s opelením.

Väčšina odrôd kiwi je cuzoopelivá a navyšie dvojdomá.

Najbližšie jaro treba odsledovať aké má rastlina kvety. Či ženské, či mužské alebo v ideálnom prípade obe typy kvetu na jednej rastline.

Podľa toho dosadiť, prípadne do starej rastliny doštepiť vhodného opeľovača.

U kiwi hlave kolomikta a arguta bývajú veľký problém neskoré jarné mrazy. Tie často spália kvety ale kľudne aj celé 15 cm dlhé mladé výhona.

Ale žeby to ani raz za toľko rokov nezaplodilo... Tiež to vidím na problém s opelením.

Nabudúce pri kúpe rastlín vybrať serióznejšieho predaju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.1 (?), 29.10.2023 12:46

Problémem bude polostín. Aronie ho snáší dobře, kiwi a zimolez chtějí slunce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.51 (?), 29.10.2023 21:04

O tom slunci si to myslím také, jinak to vaše kiwi by měla být Ac.arguta a ty jsou samosprašné. Je ale fakt, že já kdysi zkoušela Issai a poprvé kvetlo až 3.-4.rok, jen pár plodů (také polostín), pak jsem ho zrušila. Ty kamčatky opravdu máte každou jinou? Někdy to jde poznat i podle listů... Já měla dvě bezejmenné (každou odjinud) a plodily jak divé.Je fakt, že byly na slunci a vždycky před zimou jsem jim dolů do keřů hodila dvě lopaty kompostu, zjara dostaly cererit. Jenže se nikomu nechtělo je trhat, překážely (mám málo místa), tak šly pryč.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 158.187 (?), 30.10.2023 9:34

Nebude. Kiwi na přímém slunci v posledních letech nemá šanci přežít. Učinil jsem několik pokusů, vždy to skončilo v létě i přes zálivku upražením a uschnutím listí, podobně jako u rybízu. Oboje rostliny mají rády polostín a vedou si v něm bezvadně. Zkoušel jsem argutu, kolomiktu i chinensis, ani jedna to nedávala. Polostín problém vyřešil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 36.206 (?), 30.10.2023 10:55

Pokiaľ ide o zemolez tak pri silnejšom zatienení sú rastliny také vyholené/riedke no stále stále aspoň nejakú tú malú úrodu prinesú. Ak to za 10 rokov nedalo ani jednu bobuľku tak na 1000000% nieje problém v polotieni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 114.40 (?), 30.10.2023 14:29

Kiwi, jestli nekvete, bude to nejspíše odrůdou. Vaši odrůdu neznám, ale třeba odrůdu Jenny přimět ke kvetení je umění. To nechce kvést vůbec, i když se před ní klečí na kolenou.

Kamčatky, tam bude spíše problém s opylením. Kdo ví, co Vám to prodali. Přikupte ještě nějakou jinou.

Nemáte je pod kapkovou závlahou přemokřené? I když v písku by to nemělo být..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 250.237 (?), 30.10.2023 14:41

Kiwi kvete a plodí na dvouletých výhonech. Takže letorosty (aspoň některé) je potřeba ponechat do dalšího roku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 248.252 (?), 14.3.2024 7:16

velmi pekne, aj ked dodatocne, dakujem za vase prispevky. Idem to tuto sezonu sledovat a pisem. J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika