Jahody



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 248.181 (?) 
5.3.2016 18:30

Kuky, tady to je asi zbytečné... Když tu dávají příkladem jahody deset let dávané na stejné místo... Pak je zbytečné něco psát. Holt někdo dá přednost bezpracné fólii a ne kvalitě a množství jahod.  Seberou misku jahod velkých jak dvoukoruna a myslí si, co nemají...       Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
Zuzana Plzeň - (33) - 216.49 (?), 5.3.2016 18:35

Lído zatím vždy se mi Vaše příspěvky, rady a názory velice líbily, ale tenhle poslední mi skoro vyrazil dech. Soudíte aniž jste viděla???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 5.3.2016 19:07

Také se mně moc ten příspěvek paní Lídy moc nelíbil. Proč ten odsuzující tón. Já jsem loni na radu pěstitele, který pěstuje jahody na ploše 100 m2 (dříve zde diskutoval pod značkou J.R.) vysadil jahody do tkané černé folie podobně jako paní Zuzana. Pochybuji, že někdo pěstuje jahody na 100 m2 proto aby si jich pár dal do huby, spíš si myslím, že takový pěstitel má zájem, aby jeho úroda byla co nejvyšší. Já jsem s jahodami v černé tkané folii maximálně spokojený. U nás v červnu nejsou až tak velká horka (na nějaké spálené plody jsem zatím nenarazil), spíš se střídá sucho s deštivým počasím. V případě sucha folie drží půdní vlhkost, v případě deště se voda vsákne a folie brzy oschne. Dobře položená černá folie není až zas tak něco strašného, na zahrádkách jsou vidět daleko horší věci.

                    Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.181 (?), 5.3.2016 19:29

Pane Vladimíre, dotaz. Tu fólii jste tam měl loni první rok? Pak ano, rok, maximálně dva. Ale při dlouhodobějším pěstování se opravdu neosvědčila ani u nás, kde je dost písčitá zem a bylo by výhodou udržet vlhkost. Musela by se aspoň zjara sundat a keříky okopat (což dost dobře možné není). Maximálně na dva roky. Jak jsem psala, u nás od ní už i její zastánci upustili. A v horkém a suchém loňském létě bylo výhodnější mezi keříky nastlat posekanou trávu. Takže dost dobře nemohu doporučovat její pořízení, když tohle vím. Ale pokud ji někdo chce, je to jeho věc...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zuzana Plzeň - (33) - 216.49 (?), 5.3.2016 19:31

Děkuji Vladimíre, mám naprosto stejný názor, který ale samozřejmě nikomu nevnucuju. Taky jsem spoustu let pěstovala jahody bez netkanky, ale roky přibívají, záda bolí čím dál víc a tak se člověk snaží si té práce aspoň krapet ubrat. Jahody na netkance pěstuju už cca 8 let a jsem s tím spokojená. Nezapomínám ani hnojit, ani kypřit... není žádný problém netkanku odhrnout. Na úzký dlouhý záhon tak nemusím šlapat a hutnit půdu.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zuzana Plzeň - (33) - 216.49 (?), 5.3.2016 19:37

Omlouvám se a opravuji roky PŘIBÝVAJÍ... asi mně to tolik vykolejilo, že píšu hrubky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.181 (?), 5.3.2016 19:13

Ano. Protože pokud něco víte o jednostranném vyčerpání půdy, o tom, že po každé rostlině zůstávají v půdě rezidua, že každá rostlina má své specifické choroby a o tom, jak je důležité střídání plodin obzvášť na malé zahrádce, je jednoznačné, že pokud jdou jahody deset let na jednom místě, ať jsou jakkoliv pečlivě ošetřované, nemáte tak kvalitní úrodu a tolik plodů, jako když plodiny střídáte. Jahodník by měl být nejdéle tři roky na předem dobře připraveném záhoně, na jedno místo by se měl vrátit nejdříve po několika letech. Ideální je vždy alespoň občas pořídit novou zdravou sadbu z jahodárny (ne z hypermarketu). Jediná možnost, jak mít jahody na jednom místě deset let, by byla vždy po třech letech kompletní výměna půdy do hloubky kořenového systému jahodníku. Vždyť ani stromky nesázíte peckoviny po peckovinách a jádroviny po jádrovinách, nerostly by.

Také máme v osadě zahrádkáře, co mají jahody deset let na jednom místě a tvrdí, kolik mají úrody... Viděla jsem to - málo, menší a chuť nic moc. Ona totiž se stářím sazenic mizí i ta pravá chuť, jsou už jen sladké.

Takže si dovolím soudit, protože za ta léta už jsem mohla porovnávat a mám nějaké zkušenosti Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 5.3.2016 19:23

Tak já jsem si nevšiml, že by paní Zuzana někde napsala, že pěstuje jahody na jednom místě deset let.

                                  Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.228 (?), 5.3.2016 19:50

Nevím, paní Lído, co máte proti nákupu sadby jahod v hypermarketu. Kde se tam asi ta frigo sadba v sadbovači vezme? Vloni jsem kupovala v Gl.  sadbu z Vraňan, před tím v jiném hypersuper licenční holandské odrůdy, také i velké měsíční. A asi byly i zdravé, když mají certifikáty sadby. To jen tak na okraj. V.L. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zuzana Plzeň - (33) - 216.49 (?), 5.3.2016 19:58

Nejste sama, kdo má zkušenosti! Já samozřejmě plodiny střídám a co se týče paní Míly, jak víte, že nevyměňuje zeminu??? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika