Černy jeřab (Aronie)



host - 236.54 (?)
17.8.2014 18:45

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych se podělit se svými zkušenostmi s černým jeřábem. Předešlé roky jsme příliš velkou úrodu nemívali. Náš spíše keř, než strom začínal plodit a ptáci mívali hody. Vloni jsem ptáky překvapila zavěšením střapců ze sáčků od sušenek a chrastítek vyrobených z lahviček od mléčných probiotických nápojů, do kterých jsem dala kuličky z víček vitamínů, někde i drobné zrníčka štěrku. Ptáci se báli a my jsme měli konečně pěkně dozrátý jeřáb a sklidili snad něco přes 12kg. Ozdoby tam zůstaly i přes zimu. Letos ptáci zase překvapili nás a během 2 dnů jeřábu značně ubylo. Sklizeň musela být předčasně a jsme rádi, že něco přes 1 kg zůstalo nám. Dověděla jsem se, že ptáci letos pořádali útok zespodu keře, kde už tolik ozdob nebylo a navíc také jeřáb porůstl, takže jsem měla ozdob přidat.
Předešlé roky jsem vyzkoušela různé recepty,  letos jsem na netu našla „ Punč z áronie,“  a zkusila jsem z ½ dávky – je výborný). Za ty roky experimentů jsem si vytvořila i svůj univerzální recept.
ŠŤÁVA Z ČERNÉHO JEŘÁBU SLAZENÁ

Jeřabiny, voda, cukr,  (dříve jsem dávala i trošku kyseliny citrónové)

Očištěné bobule jeřabiny rozdrtit, nebo jinak narušit slupku (není-li el.sekáček, tak např. v některých dom.potřebách mají černé umělé šťouchadlo na brambory, ale dole to vypadá trochu jak nožíky), zalít horkou vodou (1kg jeřabin : 1 litru vody), rozvařit a nechat zchládnout (takto nemáme-li odšťavňovač). Pak vymačkat – místo plátna se mi osvědčila hustá síťka na jemné prádlo /např. z Al…../ určená jen pro mačkání ovoce (poprvé vyprat v prášku na praní, mnohokrát dobře vymáchat a potom po použití prát jen v čisté vodě), většinou ji dávám dvojmo a mohu bez obav dobře ovoce vymačkat, aniž by se roztrhla. Nebo někdo používá punčocháče. Výpresky můžeme nějakou dobu uchovat v lednici nebo mražáku na čaj. Potom na 1 litr získané šťávy dát 1kg cukru. Použijeme vždy o něco větší hrnec, aby šťáva při vaření nevykypěla. Cukr rozmícháme, dáme vařit a přitom často mícháme, aby se šťáva nepřipálila a hlídáme, aby neutekla z kastrolu. Necháme vařit asi 15 min., aby trochu zhoustla a vařící nalíváme do čistých sklenic a hned zavíčkujeme. Je-li šťávy více, přihříváme, aby chytlo víčko. (Jednou jsem šťávu vařila, až se táhla na vařečce a po vychladnutí vznikl hodně tuhý med, ještě že byl ve sklenici od marmelády. A byl dobrý!)
Použití: Šťávu lze i v zimě přilít do čaje, do bílého jogurtu, do zmrzliny, obarvit těsto, nebo i griotku si můžeme udělat – (Do ½ litrové sklenice – ¼  l šťávy + ¼ l rumu + dle chuti hořké mandlové tresti - asi 1 lžičku / obměna výborného receptu z internetu).
Abych ze svého receptu si mohla udělat také punč později, předem jsem si udělala svůj extrakt na punč z áronie ze slazené šťávy - na 100 ml rumu – 4 g celé skořice, 2 g hřebíčku, 1 dílek z růžice badyánu, 2 – 3 větvičky máty peprné asi 12 cm dlouhé nechat uležet. (punč jsem zkusila namíchat již druhý den po založení extraktu, dokud jsem měla ještě zbytek vína z výborného „Punče z áronie“.
Zkusila jsem 2 varianty punče ze slazené šťávy:
Punč z áronie ze slazené šťávy I - Do ¼ l hrnku dáme 3-4 pol.lžíce slazené šťávy z černého jeřábu, 2-3 lžičky extraktu na punč a zalít horkou vodou, můžeme přidat kolečko citrónu.
Punč z áronie ze slazené šťávy II - Ve ¼ l hrnku v mikrovlnce zahřít ½ dl vína, přidat 3-4 pol. lžíce slazené šťávy z černého jeřábu, 2-3 lžičky extraktu na punč a dolít horkou vodou, můžeme přidat kolečko citrónu.
Přeji hezké léto. J. Kurtinová.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 3.9.2007 10:38
Vlákno "destilační přístroj" je nekonečné a trochu nepřehledné. Jakmile na příspěvek někdo odpoví, už s ani pisatel jej neupraví (alepoň já to neumím).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.234 (?), 8.9.2007 7:17
Děkuji za Vaše názory. Počasí tomu přálo a tak už mám jeřáb v bečce. Výsledky potom určitě sdělím. Co se týče toho majitele ocenění, který již není mezi námi, určitě za tím nebyla aroniovice. Velkou část života vedl pěstitelskou pálenici a dožil se požehnaného věku. (jak jinak).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.238 (?), 10.8.2009 11:53

Letos pravdepodobne vlivem trochu neobvykleho leta jiz Aronie dozrava a ptaci uz stoji ve fronte! Takze hlidat a pripadne sklizet. Vyse uvedeny recept je spolehlivy, letosni kulicky aronii jsou velike, nalite a je jich vice nez obvykle... no koralecka bude jak se patri. Samozrejme - pijte s mirou, protoze jak je zmineno, prakticky veskery alkohol pochazi z pridaneho cukru. Takze obcas jen jednu "malou zdravotni".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.54 (?), 17.8.2014 18:45

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych se podělit se svými zkušenostmi s černým jeřábem. Předešlé roky jsme příliš velkou úrodu nemívali. Náš spíše keř, než strom začínal plodit a ptáci mívali hody. Vloni jsem ptáky překvapila zavěšením střapců ze sáčků od sušenek a chrastítek vyrobených z lahviček od mléčných probiotických nápojů, do kterých jsem dala kuličky z víček vitamínů, někde i drobné zrníčka štěrku. Ptáci se báli a my jsme měli konečně pěkně dozrátý jeřáb a sklidili snad něco přes 12kg. Ozdoby tam zůstaly i přes zimu. Letos ptáci zase překvapili nás a během 2 dnů jeřábu značně ubylo. Sklizeň musela být předčasně a jsme rádi, že něco přes 1 kg zůstalo nám. Dověděla jsem se, že ptáci letos pořádali útok zespodu keře, kde už tolik ozdob nebylo a navíc také jeřáb porůstl, takže jsem měla ozdob přidat.
Předešlé roky jsem vyzkoušela různé recepty,  letos jsem na netu našla „ Punč z áronie,“  a zkusila jsem z ½ dávky – je výborný). Za ty roky experimentů jsem si vytvořila i svůj univerzální recept.
ŠŤÁVA Z ČERNÉHO JEŘÁBU SLAZENÁ

Jeřabiny, voda, cukr,  (dříve jsem dávala i trošku kyseliny citrónové)

Očištěné bobule jeřabiny rozdrtit, nebo jinak narušit slupku (není-li el.sekáček, tak např. v některých dom.potřebách mají černé umělé šťouchadlo na brambory, ale dole to vypadá trochu jak nožíky), zalít horkou vodou (1kg jeřabin : 1 litru vody), rozvařit a nechat zchládnout (takto nemáme-li odšťavňovač). Pak vymačkat – místo plátna se mi osvědčila hustá síťka na jemné prádlo /např. z Al…../ určená jen pro mačkání ovoce (poprvé vyprat v prášku na praní, mnohokrát dobře vymáchat a potom po použití prát jen v čisté vodě), většinou ji dávám dvojmo a mohu bez obav dobře ovoce vymačkat, aniž by se roztrhla. Nebo někdo používá punčocháče. Výpresky můžeme nějakou dobu uchovat v lednici nebo mražáku na čaj. Potom na 1 litr získané šťávy dát 1kg cukru. Použijeme vždy o něco větší hrnec, aby šťáva při vaření nevykypěla. Cukr rozmícháme, dáme vařit a přitom často mícháme, aby se šťáva nepřipálila a hlídáme, aby neutekla z kastrolu. Necháme vařit asi 15 min., aby trochu zhoustla a vařící nalíváme do čistých sklenic a hned zavíčkujeme. Je-li šťávy více, přihříváme, aby chytlo víčko. (Jednou jsem šťávu vařila, až se táhla na vařečce a po vychladnutí vznikl hodně tuhý med, ještě že byl ve sklenici od marmelády. A byl dobrý!)
Použití: Šťávu lze i v zimě přilít do čaje, do bílého jogurtu, do zmrzliny, obarvit těsto, nebo i griotku si můžeme udělat – (Do ½ litrové sklenice – ¼  l šťávy + ¼ l rumu + dle chuti hořké mandlové tresti - asi 1 lžičku / obměna výborného receptu z internetu).
Abych ze svého receptu si mohla udělat také punč později, předem jsem si udělala svůj extrakt na punč z áronie ze slazené šťávy - na 100 ml rumu – 4 g celé skořice, 2 g hřebíčku, 1 dílek z růžice badyánu, 2 – 3 větvičky máty peprné asi 12 cm dlouhé nechat uležet. (punč jsem zkusila namíchat již druhý den po založení extraktu, dokud jsem měla ještě zbytek vína z výborného „Punče z áronie“.
Zkusila jsem 2 varianty punče ze slazené šťávy:
Punč z áronie ze slazené šťávy I - Do ¼ l hrnku dáme 3-4 pol.lžíce slazené šťávy z černého jeřábu, 2-3 lžičky extraktu na punč a zalít horkou vodou, můžeme přidat kolečko citrónu.
Punč z áronie ze slazené šťávy II - Ve ¼ l hrnku v mikrovlnce zahřít ½ dl vína, přidat 3-4 pol. lžíce slazené šťávy z černého jeřábu, 2-3 lžičky extraktu na punč a dolít horkou vodou, můžeme přidat kolečko citrónu.
Přeji hezké léto. J. Kurtinová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.170 (?), 18.8.2014 6:15

Ještě jeden recept jsem si vytvořila: Ořechové rohlíčky s áronií – 14 dkg ml. vlašských ořechů, 12 dkg ml. cukru, místo strouhanky z 1 rohlíku jsem dala sušenou mletou nebo rozmixovanou áronii, 1 celé vajíčko. Zpracovat těsto, utvořit rohlíčky a sušit v troubě cca při 100° C, nechat uležet.

Přeji dobrou chuť. J.Kurtinová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 136.34 (?), 4.11.2007 17:48
Není špatné dát plody aronie do sklenice a zalít pálenkou, nechat 2 měsíce, slít, pak si pohrát se skořicí, badyánem, hřebíčkem a trochou cukru. Je to mnohem jemnější než polykat 60procentní destilát. Fakt.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.178 (?), 27.6.2014 20:35

Dobrý den.Kdy a jak mohu aronii naroubovat na jeřabinu?Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 4.11.2007 20:11
Pro ženy asi ano, je to likér trochu podobný griotce, ale za dobrou slivovici bych to nevyměnil.  Tedy 60 %ní nemusím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 166.20 (?), 4.11.2007 22:01

Pane Vysloužil, nepřehlednost dělá to, že se příspěvky nechají vkládat kamkoliv a nejsou pokaždé nakonci jako je tomu třeba na livingu. Navíc lidé dělají to, že téma přepisují a kdo se v tom potom má vyznat když právě hledá to své oblíbené a ono už má jiný název. Divím se tomu, proč to lidé dělají a často to vracím zpět na "Destilační přístroj".  No a jako další, myslel jsem okopírování a přenesení textu právě tam. To je snad jednoduché když to zvládnu i já.

Myslím, že když se ovoce zaleje 60 procentním alkoholem, dostatečně se zředí a nemusí až tak pálit. Tu chuť Aronie si ale velice dobře dovedu představit. Je výborná, pro letošek mám udělaných 50 litrů vína a škoda že se v letošním roce o sklizeň většinou postarali ptáci. Dalo mi hodně práce sahnat takové množství ovoce. VašekB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 5.11.2007 7:53
Máte pravdu, příspěvek jsem proto měl na konci a reagoval jsem na ten těsně nad ním. 
   Vlákno "Destilační přístroj" je ale nekonečné a trochu nepřehledné.U trochu pomalejšího připojení trvá velmi dlouho, než se příspěvek načte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika