Japonská azalka - choroba či škůdce?



stepuska - (2) - 128.8 (?) 
14.7.2009 14:08, zobrazeno: 15220x

Vrátila jsem se z dovolené a zjistila jsem, že na japonské azalce některé lístky a vrcholové větvičky zdegenerovaly. Z původní hmoty se přeměnily na takovou tuhou dužinu a zvětšily se asi 6x. přikládám odkaz na fotografie. Prosím, poraďte, co s tím a co to je? Zdá se, že většina keříku je v pořádku, ale bojím se, aby se to nějak víc nerozšířilo. Děkuji předem. Š. Fantová, Liberec

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 176.245 (?), 15.7.2009 19:51

Zřejmě se jedná o chorobu - ouškatost azalek. Napadené listy či výhony odstřihnout, zbytek rostliny postříkat třeba přípravkem Dithane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 16.7.2009 0:45

Mě se totéž stalo na jedné azalce letos na jaře v době květu. Je zasazená ve větším květináči a byla postavená těsně vedle jiného keře. Bylo to období, kdy hodně pršelo, azalka kvůli sousednímu keři pomalu po dešti prosychala a tak se ouškovitost, která je houbovou chorobou, mohla vesele ve vlhku rozšiřovat.

Když jsem zjistila o co jde, tak jsem všechny napadené listy otrhala, azalku přemístila na více provětrávané stanoviště a taky jsem pečlivě sbírala odkvetlé květy. Prostě jsem odstranila co nejvíce rizik, že listy azalky budou dlouhodobě mokré.

Zatím se choroba znovu neobjevila, tak snad ta opatření pomohla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
stepuska - (2) - 128.8 (?), 16.7.2009 19:57

Děkuju za odpověď i radu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 12.6.2014 9:28

Původcem onemocnění, tzv. ouškovitosti azalek je mikroskopická houba Exobasidium vaccini var.japonicum, která častěji napadá mladší keře azalek a pěnišníků.Obvykle jednotlivé celé, nebo částí mladých listů a pupenů tloustnou a deformují se, ojediněle je znetvořený celý vrchol výhonu..zpočátku jsou poškozené části světlé zelené nebo růžové, po vytvoření rozmnožovacích orgánů houby sametově bílé.Houba přezimuje v pupenech, a na jaře napadá nově se rozvíjející listy.Rostliny je třeba kontrolovat z jara (duben, květen) a napadené části průběžně odstraňovat..Většinou takové opatření stačí.Při opakovaném výskytu ouškovitosti lze rostliny ošetřit postřikem fungicidu, a za 10-14 dnů opakovat-npř.DELAN 750SC.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika