Japonská azalka - choroba či škůdce?



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?)
12.6.2014 9:28

Původcem onemocnění, tzv. ouškovitosti azalek je mikroskopická houba Exobasidium vaccini var.japonicum, která častěji napadá mladší keře azalek a pěnišníků.Obvykle jednotlivé celé, nebo částí mladých listů a pupenů tloustnou a deformují se, ojediněle je znetvořený celý vrchol výhonu..zpočátku jsou poškozené části světlé zelené nebo růžové, po vytvoření rozmnožovacích orgánů houby sametově bílé.Houba přezimuje v pupenech, a na jaře napadá nově se rozvíjející listy.Rostliny je třeba kontrolovat z jara (duben, květen) a napadené části průběžně odstraňovat..Většinou takové opatření stačí.Při opakovaném výskytu ouškovitosti lze rostliny ošetřit postřikem fungicidu, a za 10-14 dnů opakovat-npř.DELAN 750SC.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
stepuska - (2) - 128.8 (?), 14.7.2009 14:08, zobrazeno: 15229x

Vrátila jsem se z dovolené a zjistila jsem, že na japonské azalce některé lístky a vrcholové větvičky zdegenerovaly. Z původní hmoty se přeměnily na takovou tuhou dužinu a zvětšily se asi 6x. přikládám odkaz na fotografie. Prosím, poraďte, co s tím a co to je? Zdá se, že většina keříku je v pořádku, ale bojím se, aby se to nějak víc nerozšířilo. Děkuji předem. Š. Fantová, Liberec

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.245 (?), 15.7.2009 19:51

Zřejmě se jedná o chorobu - ouškatost azalek. Napadené listy či výhony odstřihnout, zbytek rostliny postříkat třeba přípravkem Dithane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 16.7.2009 0:45

Mě se totéž stalo na jedné azalce letos na jaře v době květu. Je zasazená ve větším květináči a byla postavená těsně vedle jiného keře. Bylo to období, kdy hodně pršelo, azalka kvůli sousednímu keři pomalu po dešti prosychala a tak se ouškovitost, která je houbovou chorobou, mohla vesele ve vlhku rozšiřovat.

Když jsem zjistila o co jde, tak jsem všechny napadené listy otrhala, azalku přemístila na více provětrávané stanoviště a taky jsem pečlivě sbírala odkvetlé květy. Prostě jsem odstranila co nejvíce rizik, že listy azalky budou dlouhodobě mokré.

Zatím se choroba znovu neobjevila, tak snad ta opatření pomohla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
stepuska - (2) - 128.8 (?), 16.7.2009 19:57

Děkuju za odpověď i radu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 12.6.2014 9:28

Původcem onemocnění, tzv. ouškovitosti azalek je mikroskopická houba Exobasidium vaccini var.japonicum, která častěji napadá mladší keře azalek a pěnišníků.Obvykle jednotlivé celé, nebo částí mladých listů a pupenů tloustnou a deformují se, ojediněle je znetvořený celý vrchol výhonu..zpočátku jsou poškozené části světlé zelené nebo růžové, po vytvoření rozmnožovacích orgánů houby sametově bílé.Houba přezimuje v pupenech, a na jaře napadá nově se rozvíjející listy.Rostliny je třeba kontrolovat z jara (duben, květen) a napadené části průběžně odstraňovat..Většinou takové opatření stačí.Při opakovaném výskytu ouškovitosti lze rostliny ošetřit postřikem fungicidu, a za 10-14 dnů opakovat-npř.DELAN 750SC.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika