Choroba listů u bylinek a chilli paprik



host - 105.97 (?) 
5.3.2014 11:09, zobrazeno: 16125x

Dobrý den,

U máty, bazalky a chilly papriček se na listech začaly od okrajů listů tvořit světlejší vpadlé skvrny, někdy přecházející do světle hnědošeda. Tyto skvrny jsou zkrz na zkrz listu. V místech těchto skvrn se objevují malé černé částečky čehosi a velikosti prachových zrnek, které lze setřít. Napadený list postupem času uschne a odpadne. Tímto jsou postiženy postupně všechny listy rostliny. Tímto prosím o pomoc při identifikaci potíží.

Děkuji, Lukáš

Napadený list bazalky
Napadený list bazalky
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 105.97 (?), 5.3.2014 11:11

Zapomněl jsem ještě uvést, že na listech se cosi leskne, což částečně lze vidět i na fotografii. Nelepí to.

Lukáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.97 (?), 14.3.2014 11:11

To se jedná skutečně o tak neběžný problém? :(

Lukáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 110.60 (?), 21.6.2015 1:15

Lukáši, sice pozdě, ale i tak musím reagovat, protože letos mám stejný problém a protože pátrání na internetu mi zabralo více než dost času, možná to někomu pomůže. Moje zjištění:

Vypadá to na třásněnku, 2-5mm velká létající tmavá potvora, poznáte jí podle třásniček(chloupku) na křídlech. Skvrny zanechávají larvy, tvarem jsou stejné jako dospělec, bílé nebo žluté, na vyhledání doporučuji lupu :) Ty vykusují listy zespodu, vykousaná místa potom mají stříbřitý nádech a poté hnědnou a postupně vysychají. Černé tečky jsou trus a je to nejlepší indikátor tohoto škůdce.

Nejlépe rostlinky omýt vodou, pořádně "prodrbat" listy pod proudem, pak použít Mospilan 20, Vermitec nebo Biool, v odstupu 3 dnů postřik opakovat  -larvy se líhnou po třech dnech (hlavně zespodu listů a na místech nového růstu) a střídat, protože třásněnky mohou být rezistentní. Prý fungují modré lepové proužky, nemám vyzkoušeno.

Mně se daly do blahokeře, který byl hned vedle growboxu pro chilli. Rostlinku mám ošetřenou v karanténě a prohlížím, zatím po dvou týdnech vypadá ok.

Hodně štěstí při boji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika