Řez vysazené broskvoně



Stránky: 1,  2,  3   
host - 65.252 (?) 
26.7.2022 6:19, zobrazeno: 3822x
Dobrý den, prosím mám na jaře vysazenou broskev, strihlou na 3-5 pupenů.kdy se dělá další řez.ted v létě zkrátit nebo až na jaře? Jak další rok řezat?Chtěla bych vytvořit hezkou korunku. Děkuji Jitka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 91.196 (?), 26.7.2022 7:24

Teď ne, chybí kůl-nebezpečí zlomení v místě štěpení nad zemí, přebývá konkurující plevel. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 26.7.2022 12:56

někdo stříhá na přelomu srpna-září, někdo až na jaře. Já stříhám začátkem září. U vaší broskvoně bych pak zakrátil všechny letorosty na 10-12 pupenů tak, aby pupen pod zastřižením byl vně. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.142 (?), 26.7.2022 23:26

Stříhám po sklizni, cca ve druhé polovině srpna. Nové přírustky zkracuji o 1/3 až 1/2 (stejně jako p.Walter tak, aby poslední ponechaný pupen směřoval z korunky ven). Hlavní výhony v korunce by měly končit zhruba ve stejné výškové rovině. Osobně většinou odstraňuji konkurenční výhon, aby se kosterní větve na konci nedělily (někdo to nedělá).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.142 (?), 26.7.2022 23:46

Teď ještě znovu koukám na fotku - pokud tam byly ponechány při sázení 4 výhony (asi, přes listy nevidím), vyberte si na každém z nich nejlepší letorost tak, aby při pohledu shora byly ty 4 rozloženy zhruba do kříže. To bude pokračování hlavních větví. Ty zastřihněte cca o 1/3-1/2 zhruba ve stejné výšce (do roviny) na pupen směřující z korunky ven (protože tím směrem, kam směřuje pupen, poroste příští rok větvička). Ostatní větvičky zkraťte tak, aby nepřerůstaly ty hlavní (zas poslední ponechaný pupen určuje směr růstu příští větvičky). A stříhejte "chlup" za pupenem, ony u peckovin rády poslední pupeny zasychají (ale zas tam nesmí být "věšák").

Psala jsem to teď podruhé jako pro úplného laika, pokud to znáte, omlouvám se...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.103 (?), 28.7.2022 9:46

vrátím se ještě k řezu. Já pěstuji broskvoně na minizahradě, mám je vysazené necelé 2m od sebe a nemohu si tedy dovolit průměr koruny větší, než 2m. Také na výšku stromky nemají více, než 2m. Tomu také podřizuji řez. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.10 (?), 28.7.2022 12:19

k jarnímu řezu nemám důvěru, když loňské letorosty se nechávají delší a tím v důsledku plození na jednoletém dřevě a vyholování spodních částí letorostů se strom poměrně rychle rozrůstá do šířky a plodonosný obrost uvnitř koruny rychle mizí. Když pak majitel stromku není dostatečně důsledný v řezu, stromek velmi rychle začne plodit jen na koncích dlouhých tenkých větví, které se při velké násadě plodů musí podpírat, aby se nezlomily a celkově stromek velmi rychle stárne. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 27.7.2022 7:15
Broskve nepěstuju, ale je prokázáno, že nejlépe je provádět řez-střih stromů v době květu, kdy je nejmenší pravděpodobnost vniknutí škodlivých patogenů do dřeva a tvorba klejotoku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 27.7.2022 8:55

Jenže to je jen jedno úzké hledisko. U broskvoní má řez a jeho doba zásadní význam pro plodnost a růst stromu. Proto se dělá tak jak se dělá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 27.7.2022 10:27
Když jsem ještě cca. 30 broskvoní různých odrůd měl, vždy jsem se potýkal s přeplozováním. Probírku jsem začal tedy už v době květu střihem, a pokud nenásledovala důkladná probírka plůdků a mnoho vody k zálivce stejně byly plody malé. Ale jak říkám nejsem v tomhle směru moc zkušený pěstitel, když jsem chtěl tvarovat korunu v průběhu léta, vyštipoval jsem mladé malé výhonky jak se to dělá u rajčat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika