Podzimní termín výsadby broskvoní



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
6.1.2017 18:12

Existuje ještě jedno řešení - sázet až na jaře. Ale to už by byla stará písnička...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.12.2016 14:42

mám 7 broskvoní zasazených v záhoně, a budu je na stanoviště stěhovat v některém teplejším období v lednu,

Proč zrovna v lednu? Není pak lepší, když už je máte v tom záhoně, ty broskvoně zasadit až na jaře?  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 12.12.2016 14:54

Ano, bylo by. Ale mám těch stromků víc, a jak mi zde bylo na podzim na můj dotaz potvrzeno, zasazení v zimě ničemu neuškodí (z jistých důvodů můžu sázet až po novém roce). Bohužel jsou mezi nimi zamíchány i ty broskvoně a obávám se, že nedokážu roztřídit/vyjmout ostatní stromky bez vyjmutí i broskvoní. frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 12.12.2016 17:19

Já bych se toho vůbec nebál. Například teď by se sázelo jedna báseň, až mě svrbí ruce. V nedaleké prodejně stromky stále mají i broskvoně, takže kdybych nějakou potřeboval, už by tam byla. Stromky s ponechanou korunkou se na jaře ujmout mohou, ale já už to budu dál dělat po "wimpiovsku". smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.204 (?), 12.12.2016 18:04

podla mna netreba zastrihovat korunku, staci cely stromcek zabalit to nejakeho kartonu alebo tak nejak. Len kvoli udrzaniu vlhkosti. Susedovi som par rokov dozadu korunku na jesen po vysadbe zastrihol, stromceky v pohode prezimovali, akurat sa o ne potom velmi nestaral a tak z nich velky uzitok nema, ale to je ina vec. Ja som po dlhsom case opat sadil teraz na jesen broskynu Favoritu Moretini, este ju asi niecim obalim, ale momentalne to este nie je potrebne. Rozdiel je asj v podpniku - na slivkovom by nemal byt problem aj s neskorsou vysadbou, na semenaci ci GF677 treba pre lepsie zakorenenie sadit skor. Ideal by bol samozrejme sadit stromceky kupene niekedy v aprili priamo z chladeneho skladu do vyhriatej pody, ale vtedy je uz vsetko prebrate.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 6.1.2017 16:40

Vzhladom na sucasny priebeh pocasia som sa rozhodol vyskusat obalenie na jesen vysadenej broskyne Favorita Morettini 3/GF677. Predpokladam totiz, ze v zone, kde ma stromcek korene je poda vacsinou zamrznuta, takze si nema ako natiahnut vodu. Bol sadeny koncom oktobra a bolo potom este dost teplo, takze predpokladam, ze aspon ciastocne zakorenil. Sucasne mrazy  - okolo -12 nie su az taky problem, problem je najma silny suchy vysusny vietor, kvoli ktoremu sa vyparuje z pletiv vela vody, co pri absencii moznosti docerpania vody korenmi moze byt smrtelna kombinacia. Mal som starsiu uz pouzitu netkanu bielu textiliu - pasy 3/4 m siroke, nimi som stromcek ovinul v 2-3 vrstvach, snad to udrzi vnutri potrebnu vlhkost.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.161 (?), 6.1.2017 17:07
Tej dehydratácie stromčeka sa až tak veľmi báť netreba. Odparovanie vody sa deje najmä listami, tie teraz strom nemá (najviac vody sa stráca mladými lístkami skoro na jar, vtedy je potreba vody pre stromček najdôležitejšia). Niečo sa odparí aj cez kôru, ale to sú nepatrné straty v porovnaní s listami, navyše ak sú nízke teploty. Samozrejme, stáva sa že zasadený strom cez zimu vyschne, ale väčšinou je to v dôsledku chyby záhradkára pro sadení (nedostatočné zavlaženie pôdy pri výsadbe). V našich podmienkach je následný deficit vlahy zriedkakedy taký, že nestačí pre potreby stromu počas zimnej dormancie. Tá netk.textília ale neublíži. Skôr ako ochrana pred mrazom, ktorého efekt silné prúdenie vzduchu potencuje. Inak sám sadím kôstkoviny na jeseň a nemávam problém s ujatím. Aj keď sa stalo, że som aj v januári polieval (ale to bolo extrémne sucho a teploty dosť nad nulou). Tiež stromček majte dobre uviazaný k opore, nápory vetra sú nebezpečnejšie ak sa vietor môže "zaprieť do plachty". IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.1.2017 18:12

Existuje ještě jedno řešení - sázet až na jaře. Ale to už by byla stará písnička...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 6.1.2017 18:25

Mám takový pocit, že tenhle doporučovaný postup, se dočká "renesance"wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 10.1.2017 18:41

Existuje ještě jedno řešení - sázet až na jaře. Ale to už by byla stará písnička...

Mám takový pocit, že tenhle doporučovaný postup, se dočká "renesance"

Doporučovaný termín výsadby broskvoní je na jaře, ten žádnou renesanci nepotřebuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.88 (?), 6.1.2017 19:59
Jarná výsadba stromov, najmä kôstkovín (a špeciálne broskýň) sa v drsnejších podmienkach vyslovene odporúča. Záruka ujatia je takmer 100%-ná, ak je výsadbový materiál kvalitný. Práve tu môže ale vzniknúť "zádrheľ". Vyorávky spravené na jeseň a vtedy nepredané skladujú potom predajcovia rôzne, občas ledabolo. Je smola, ak na jar dostanete takéhoto kandidáta na "soušku". Je to najmä otázka serióznosti predajcov, ale to je tiež stará pesnička. Kontajnerované stromčeky sa môžu vysádzať kedykoľvek. Kúpiť vyorávky na jeseň a vysadiť až na jar je tiež možné, aj keď o prezimovaní trebárs v brázde naležato by sa tiež dalo diskutovať. Rozhodne odporúčam (ak je to možné) vybrať si stromček osobne a u seriózneho predajcu resp.v škôlke kde máte dobré skúsenosti či referencie. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika