Broskvoň údržba teraz na podzim po zasadení a následná chem. ochrana



host - 47.10 (?)
7.11.2008 13:18

My jsme sazeli broskvon (Redhaven, bohuzel podnoz si nepamatuji, musela bych se kouknout, jestli jeste nenajdu cedulku) na podzim, pred tou posledni zimou, ktera jeste zimou byla. Nijak jsme ji neobalovali ani nechranili, hned po vysadbe jsme provedli na doporuceni zahradnika velmi silny rez pro vytvoreni dute koruny (ponechali jsme asi 4 vetve seriznute cca na 2-3 ocka). Myslim, ze jsem ji v prubehu zimy za bezmrazych dni obcas zalila. Broskev zjara obrazila jako diva a zatim stale velmi pekne roste a posledni dva roky uz i plodi. Ja osobne bych se po teto zkusenosti do jarni vysadby nepoustela, protoze si myslim, ze po podzimnim vyorani je lepsi, kdyz se stromek hned zasadi, at muze behem mesice ci dvou nez zacnou poradne mrazy jeste zakorenit. Po zalozeni a naslednem jarnim vytazeni ma dle meho nazoru dalsi presazovaci sok. Podotykam, ze bydlime v cca 300m n.m., v mrazove kotline u reky. Broskvon je na miste chranenem od severozapadu. Z dalsiho osetreni jsme delali pouze postrik fungicidem proti kaderavosti.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 169.66 (?), 24.10.2008 10:53

Ďakujem pekne za názory, už som ich zasadil, takže obalím kmienok a na vetvičky netkaná vrecovina a uvidíme.

Chcem sa spýtať ešte na ten postrek teraz či nejaký robiť? Na jar je to jasné. a niečo o tom type podpníka keby vedel niekto poradiť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 83.153 (?), 24.10.2008 11:33

Jak výše psáno: "opláchnutí" Kuprikolem nebo Championem, pokud máte stromek bez listů, určitě neuškodí. Jinak v tématech broskvoní spoustu svých otázek naleznete zodpovězených a ještě něco navíc. Tak ať se zadaří. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 116.7 (?), 24.10.2008 13:16

Dobrý den,

 

teď nedávno (cca před týdnem), v pravidelné ranní středeční rozhlasové relaci p. Pelešky bylo řečeno, že se změnil názor na nevhodnost podzimní výsadby broskvoní a meruněk; mají se sázet po 20. říjnu (kvůli vyzrálosti pletiv). Slyšel jste to někdo - nevyslechla jsem to celé. Já sama jsem loni na podzim zasadila nektarinku, obalila kmínek jutou - přežila v pohodě, dokonce na jaře zakvetla (květy jsem otrhala). Hezký víkend, Helena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.147 (?), 31.10.2008 18:36

Pro ty, kdo podzimní výstadbu nedoporučují, pan doc. Peleška na jedné přednášce radil raději podzimní výsadbu, protože je půda teplejší než po zimě. A broskvoň jako teplomilná dřevina koření v teplé půdě. Proto se asi vyplatí buď zasadit hned po vyorání na podzim čím dřív tím líp a nebo až v tom květnu, kdy v základišti začínají rašit pupeny. V tu dobu už je jasně puda natolik ohřátá, že rostou kořeny. Důležitý faktor je, na čem jsou ty broskoně štěpovány, zda na jejich semenáči, či na nějakých jiných peckovinách a jejich křížencích, pokud budou na St. julien tak zakoření i v chladnější půdě. Platit to bude také zřejmě pro meruňky štěpované na broskvoňovém semenáči Montclar. Jinak jsem se setkal s referencemi zahrádkářů zrovna tak sázejícími uspěšně na podzim tak i na jaře a stejně tak opačně že se neujaly v obou případech. Mě třeba založená broskovň na ležato v zemi vydržela do jara bezpečně, začala dokonce rašit, ale po vyrašení postupně odešla. Kde se stala chyba, nevím.Od té doby raději seju pecky na trvalé stanoviště a těším se na životné stromky byť třeba s chlupatými broskvičkami. Zahradu mám 505 mnm.

Jinak k tomu nasázení na jaře do kontejnerů toho co se neprodalo prostokořenné se divím co všechno broskve vydrží, myslím ty, které vyrašily a rostou stále, ovšem nezbytná byla a to musím připomenout, denní závlaha. To co vydrží do května podle této zkutečnosti už pak vydrží všechno.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 47.10 (?), 7.11.2008 13:18

My jsme sazeli broskvon (Redhaven, bohuzel podnoz si nepamatuji, musela bych se kouknout, jestli jeste nenajdu cedulku) na podzim, pred tou posledni zimou, ktera jeste zimou byla. Nijak jsme ji neobalovali ani nechranili, hned po vysadbe jsme provedli na doporuceni zahradnika velmi silny rez pro vytvoreni dute koruny (ponechali jsme asi 4 vetve seriznute cca na 2-3 ocka). Myslim, ze jsem ji v prubehu zimy za bezmrazych dni obcas zalila. Broskev zjara obrazila jako diva a zatim stale velmi pekne roste a posledni dva roky uz i plodi. Ja osobne bych se po teto zkusenosti do jarni vysadby nepoustela, protoze si myslim, ze po podzimnim vyorani je lepsi, kdyz se stromek hned zasadi, at muze behem mesice ci dvou nez zacnou poradne mrazy jeste zakorenit. Po zalozeni a naslednem jarnim vytazeni ma dle meho nazoru dalsi presazovaci sok. Podotykam, ze bydlime v cca 300m n.m., v mrazove kotline u reky. Broskvon je na miste chranenem od severozapadu. Z dalsiho osetreni jsme delali pouze postrik fungicidem proti kaderavosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika