NPK na brambory



Stránky: 1,  2   
host - 107.189 (?) 
22.4.2022 10:41, zobrazeno: 3611x

Dobrý den,

mám doma pytel hnojiva NPK, ale nic se tam nepíše o bramborách. Můžu ho aplikovat?

Pokud ano, tak kdy? Teď mám připraveno rotavátorem. Mám to hnojivo nasypat do brázd přímo k bramborám nebo raději rozhodit až po nahrobkování?

Díky 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 22.4.2022 11:05

do brázd k bramborám rozhodně ne, to popálíte klíčky. Měl jste rozhodit na půdu před zpracováním rotavátorem a pak nechat odpočinout. Když jste to neudělal tehdy, přihnojte po výsadbě. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 54.174 (?), 22.4.2022 15:53

A netvrdí se, že brambory nemají rády chlor, který je jako chlorid draselný obsažen v NPK?

Pokud tedy NPK, mělo tam asi být o dost dřív, než ty brambory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 22.4.2022 11:21

Dal bych až začnou vykukovat z růvků, aby se to zbytečně nesplachovalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 22.4.2022 19:19

Brambory nesnášejí chlór. V NPK je draslík jako chlorid draselný (KCl). NPK bych použil v povolených plodinách. Draselná sůl, čili chorid draselný, se k hojení brambor stále používá, ale aplikuje se na podzim. Chlor se během zimy vyplaví do spodiny. Já pěstuju brambory takto: Na podzim zryju, někdy zaryju kompost. Na jaře rozhrábnu do roviny, kypřit nemusím. Rozhodím Hnojivo na brambory. Je bezchlorové, mám s ním lepší zkušenost, než s universálním Cereritem. Natáhnu provázek, sázím pod motyku, cca 30 cm od sebe, řádky 60 cm od sebe. Hned udělám hrůbky nad záseky motyky. Hrůbkům přimáčknu hráběmi vršek, takže nejsou špičaté, déšť krásně zasakuje, nehrozí eroze hrůbků. Do několika dnů, nejlépe po dešti, po slehnutí, vetknu herbicid proti plevelům (Sencor, Plevel v bramborách Stop...). Dále už neokopovávám, nehrůbkuju, abych nenarušil herbicidní vrstvičku. Pak už jen vyhlížím plíseň a mandelinkulaugh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 22.4.2022 21:14

...jsem se opět něco přiučil, tedy beru zpět radu přidat NPK po výsadbě brambor. Nechal jsem se zlákat radami prodejce hnojiv, který NPK k hnojení brambor doporučuje. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.144 (?), 23.4.2022 22:50

NPK házíme do brázd co si pamatuju a žádný problém s tím nikdy nebyl. Nyní máme i zaseč a brambory jsou většinou částečně zahrnuté, ale odrůdy které náhodou dost naklíčí z vlastní sadby ve sklepě však sázíme ručně, aby se klíčky nepolámaly. Jediný problém vidím v nekvalitní kupované sadbě, která je bud znehodnocená hnilobou a nebo tak nestejnoměrná, že se v balení najde velikostní rozpětí od tenisáku po ořech. NPK je pomalu rozpustné tak to s tím popálením asi nebude tak divoké. Jeden rok si pamatuju, že bylo extrémní sucho a při vyorávání brambor jsme v některých místech ještě vyorali znatelné kuličky NPK. Pokud má někdo jiný názor nemám s tím problém. Pokud výrobce NPK do brambor nedoporučuje, nepoužívej te ho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 24.4.2022 0:42

Nechtěl bych rušit vaši zajímavou diskuzi, ale jste si jistí, že mluvíte o stejném složení hnojiva NPK? Protože mám dojem, že staré NPK opravdu obsahovalo draselnou sůl. Ale našel jsem si složení NPK, které je stále ve výrobě a vypadá takto:

NPK 11% (N) - 7% (P2O5) - 7% K2O

S hrůzou jsem také zjistil, že ač vyráběn pod stejným jménem, které ale bohužel není ochrannou známkou, stejně jako NPK, Cererit nemá stejné složení od různých výrobců. A to prosím nemluvím o těch speciálních třeba pro cibuli. Tam je to přirozené.

Jinými slovy, než koupíte hnojivo pod těmito obecnými názvy, přesvědčte se o jeho složení.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 112.73 (?), 24.4.2022 6:21

V únorové nabídce jednoho prodejce jsou NPK 3 druhy :

11 -7 - 7, 10 - 10 - 10, 15 - 15 - 15  %       Lu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 24.4.2022 13:34

No právě.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika