Živý plot z Bobkovišně "Etny"?



host - 169.122 (?)
14.4.2010 9:30

Včera jsem se byla zrovna podívat u sousedky, jednu na zahradě taky má a pravda je, že po letošní zimě vypadá tedy hrozně, takže už mě to zase přešlo. Ještě mě trochu zajímá tis. Nakonec tam asi necháme ten ptačí zob. Jenže po letošní zimě to všechno opadalo.
Tůje tam dát nemůžeme, jednak se mě to moc nelíbí a za druhé to je na ohraničení užitkové zahrádky, tak to nemůže být nic vysokého, aby tam vůbec bylo slunce.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 169.122 (?), 6.4.2010 9:09, zobrazeno: 14224x

Loni jsme dělali zahradu. Užitkovou zahrádku chceme mít oddělenou a to živým plotem. Dali jsme tam ptačí zob. U známých jsem ptačí zob viděla po letošní zimě a nějak z toho odvázaná nejsem.Chci to změnit za něco stálezeleného. Prý se živé ploty dělají i z Bobkovišně? Máte s tím někdo zkušenosti? A do kdy to nasázet? Moc děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 6.4.2010 9:33

Plot z bobkovišně je v HK u vily Aničky. Výška je asi 1,5m. Při tuhé zimě namrzají konce větviček, hnědnou a musí se odstranit. Stříhat se musí ručně po větévkách, protože velké listy přestříhané nůžkami na plot nejsou hezké. Je celá jedovatá, při stříhání je nutná opatrnost.  Stálezelená, odolná a pěkná celý rok na živý plot je i hlohyně (Pyracantha), má ale trny.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 169.122 (?), 6.4.2010 10:27

Jé děkuji, do HK brzo pojedu, tak mrknu. Hlohyni nám právě prvně zahradník doporučil, ale mamka jeden keř má a právě mě na ní vadí ty trny, kvůli dětem a kvůli stříhání. V létě to bylo nádherné, ale teď teda taky nic moc. My toho budeme mít asi 10 m, tak by to stříhání neměl být snad problém, když se musí po větévkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.174 (?), 7.4.2010 11:53

Dobrý den, my živý plot z Bobkovišně máme a po letošní zimě uvažujeme, že je vykopome. Už je máme třetím rokem. Vloni nám pomrzly, takže jsme museli všechny pomrzlé větve odstranit. Znovu pěkně obrazily, a letos ikdyž jsme je měly přikryté papírovými pytli, tak stejně trochu pomrzly. Je s tím velká práce je udržovat, aby znovu obrostly. Do našich podmínek jsou asi příliš choulostivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 169.122 (?), 14.4.2010 9:30

Včera jsem se byla zrovna podívat u sousedky, jednu na zahradě taky má a pravda je, že po letošní zimě vypadá tedy hrozně, takže už mě to zase přešlo. Ještě mě trochu zajímá tis. Nakonec tam asi necháme ten ptačí zob. Jenže po letošní zimě to všechno opadalo.
Tůje tam dát nemůžeme, jednak se mě to moc nelíbí a za druhé to je na ohraničení užitkové zahrádky, tak to nemůže být nic vysokého, aby tam vůbec bylo slunce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 255.14 (?), 14.4.2010 10:25
naša etna ani jeden jediný zmrznutý lístok nemala, zato obyč. euonymusy japany do jedného poprimrzali i dvojročné buxusy sú mimo, obrážajú zospodu... fakt je ten, že etna stojí na chránenom stanovišti, ale zase má takmer 1.5m... tento rok bola fakt blbá zima, všetky hydrangey musia začať odznova
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Brasica1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 19.216 (?), 14.4.2010 18:01

Tis je sice moc hezký vydrží krásně přes zimu hustý, dobře obrůsta.,po zimě není poničený, dobře se stříhá,_ale jestli máte malé děti tak vám ho nedoporučuji na podzim jsou na něm bobulky, které mají hodně lákavou barvu a jsou prudce jedovaté a tak pokud to bude vedle užitkové zahrádky, kde třeba budete mít jahody, maliny tak je to dost nebezpečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 49.39 (?), 14.4.2010 18:22

Upřesním (ale třeba to již víte): červená měkká část "bobulek" je jedlá, dobrá, sladká, ale malé tvrdé semeno uvnitř je jedovaté. Pro malé děti by to opravdu mohlo být nebezpečné; pro větší a řádně poučené nikoli.

(Jestli nerozkousnuté semeno projde trávicím traktem člověka bez újmy na lidském zdraví nevím, ale ptáci "bobule" běžně zobou a nic se jim neděje).

Bobulky samozřejmě mají jen samičí rostliny (ale bohužel nejpoužívanější odrůda do živých plotů - volně sloupovitá Taxus media Hicksii - je právě samičího pohlaví). Které z dalších odrůd jsou samčí (tedy neplodné) a které samičí (plodící) bohužel nevím (zatím jsem po tom příliš nepátral).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 97.46 (?), 11.4.2024 14:02

Mám jednu bobkovišeň v malé zahrádce a strašně mě štve. Je to obrovský keř, který pořád musím stříhat a i tak bere hodně prostoru. Představa živého plotu z bobkovišní mě děsí, pokud člověk nemá pozemek několik set metrů2. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika