Živý plot rychle a použitelný i v zimě



host - 70.254 (?)
18.11.2007 18:14
Pokud jde o rychlost růstu, tak nevím nevím, ale jinak můžete zkusit třeba břečťan, vzhledem k vašim požadavkům, ale ten taky až tak kouzelně nepřirůstá.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
6378 - (3) - 4.101 (?), 18.11.2007 16:05, zobrazeno: 15353x

Potřebovala bych vytvořit živý plot asi 2 m vysoký tak, aby splňoval tyto podmínky:  vyrostl rychle, nejlépe za 1 rok, jako opěrný základ mu mohl sloužit drátěný plot nebo aby byl samonosný, aby v zimě neopadal, aby byl dost hustý, že bude odstíňovat světlo z okolí (po celý rok). Délka by měla být cca 130 m, takže by neměl vyžadovat přehnanou údržbu a nezanechávat po sobě velké množství listí nebo větví k likvidaci. Je lhostejné, zda se bude jednat o listnáč či jehličnan, zda to bude květina nebo dřevina.

Děkuji předem za náměty.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 18.11.2007 17:24

Tak při těchto podmínkách máte jedinou šanci. Napečte pekáč buchet, nejlépe povidlových s mákem, dejte je do uzlíku a vyražte do světa. Když budete mít štěstí tak potkáte kouzelného dědečka a ten vám za ty buchty ten plot vyčaruje.

A pak bych prosil, kdybyste za tu radu na tomto fóru nabídla řízky nebo semena té kouzelné rostliny i ostatním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.254 (?), 18.11.2007 18:14
Pokud jde o rychlost růstu, tak nevím nevím, ale jinak můžete zkusit třeba břečťan, vzhledem k vašim požadavkům, ale ten taky až tak kouzelně nepřirůstá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 18.11.2007 19:52

Od pana Ferdy bych tedy očekávala fundovanější odpověď. Nebo to měl být pokus o vtip? 

Doporučuji tyto jehličnany (okopírovala jsem to pro Vás z předešlé diskuse, abyste to nemuseli hledat) CUPRESSOCYPARIS LAILANDII - nejrychleji rostoucí jehličnan na živé ploty Proč právě cupressocyparis? - Velmi rychlý růst s přírustkem o O,8- 1,2 m za rok!  Možnost neomezeného sestřihování a tvarování.Příjemný svěže zelený vzhled po celý rok,neprosychá ,nerezaví a nevytváří šišky. Kdy sázet? Sázet je možné na jaře i na podzim,na podzim je více vláhy,lépe zakoření,první zimu je vhodné přikrýt chvojím,aby nedošlo k poškození mrazem. Při jarním sázení je nutné pravidelně zavlažovat, aby nedošlo k přeschnutí sazenic a zastavení růstu. Doporučuji sázet na vzdálenost 40 cm. Výška sazenic při prodeji 30-40 cm, od plotu sázet min. 0,8 – 1 m. Hnojení – stačí nahnojení Cereritem nebo Hydrokomplexem na začátku vegetace, růst se podstatně zrychlí pravidelnou závlahou v době sucha s přídavkem Kristalonu v zálivkové vodě. Jak stříhat? První dva roky není třeba nijak upravovat, pouze vyvazovat k opoře, aby sazenice rostly rovně. Po dosažení požadované výšky zakrátíme růstové vrcholy a zakracujeme boční rychle rostoucí výhony. V dalších letech stříháme podle potřeby do tvaru který požadujeme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 18.11.2007 20:10

Paní Danielo, vy věříte tomu, že existuje takový jehličnan, že když na jaře zasadíte rostlinky o velikosti 40 cm, budou  mít na podzim 120-140 cm?

Já tedy ne. Možná lze takové přírůstky očekávat po několika (2-3) letech po vysazení, ale určitě ne první a nejspíš ani druhý rok.

A něco i listnatého, co zasadíte na jaře a na podzim bude mít 2 metry, taky není. Jedině, že už zasadíte ty dvoumetrové rostliny. Snad když zasadíte nějaké vrby, tak na podzim příštího roku budou mít ty dva metry. Tedy za dva roky. Ale budou opadavé a po dvou letech řídké a průhledné i v létě. Pokud máte zkušenosti se zahradou tak to musíte uznat. Podle mých zkušeností vypěstování pěkného, hustého dvoumetrového plotu z jakýchkoliv rostlin, trvá tak 4-5 let i víc.

Navíc tazatelka chce plot, který by nevyžadoval žádnou údržbu, tedy ho asi ani po výsadbě nechce moc zalévat, navíc nedovedu ani odhadnout spotřebu času a vody na zalévání plotu dlouhého 130 metrů. A bez vydatného zalévání by ani ty vrby ani nerostly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 18.11.2007 22:17

Kdybych neviděla na vlastní oči, jak rychle tyto jehličnany rostou, také bych  tomu nevěřila. Sousedi je zasadili na jaře, sazenice 100 cm vysoké a nyní mají výšku téměř 2 m. Pravda je, že bez péče to nejde, ale takovou práci to zase nedá jednou za rok ztvarovat, zastřihnout, občas přihnojit a zalévat.  D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
6378 - (3) - 4.39 (?), 19.11.2007 13:19

Milá Danielo, mockrát děkuji za odpověď, ačkoliv Váš příspěvek už jsem si opsala u jiné diskuze. Mám ale problém s tím názvem, protože tuto rostlinku nemůžu na internetu nikde nalézt. Má to ještě jiný název? Nebo - jste si jistá, že se to píše úplně přesně tak, jak jste uvedla?

A pro Ing. F. Mravence: ještě bych potřebovala popínavou růžičku, co by květla od brzkého jara do pozdního podzimu, květ hodně voněl a dlouho vydržel a po odkvetení nebyl nějak výrazně ošklivý, aby neničila fasádu, vydržela na jižní straně a na zimu se nemusela nějak moc pracně ošetřovat. Jo a aby taky po sobě uklidila opadané listí :-).

S pozdravem Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 19.11.2007 13:39

Paní Daniela se trochu uklepla, jmeuje se to CUPRESSOCYPARIS LEYLANDII.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.3 (?), 19.11.2007 13:42
CUPRESSOCYPARIS LAILANDII, má to paní Daniela dobře napsané a na netu se to dá vyhledat, na Ferdu se nezlobte, svou odpověď jen více nadsadil, možná chtěl být i vtipný.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
6378 - (3) - 4.39 (?), 19.11.2007 13:50

Děkuji všem!

Leylandii jsem našla na x odkazech, lailandii jen na 4 (z toho jedna je zdejší). Na Ferdu se nezlobím. Koupila jsem si dům a u něj 1 800m2 zahrady. Opravovat dům mi celkem jde, ale ta zahrada! Tomu vůbec nerozumím. Takže hledám informace a mám asi úplně hloupé dotazy. A ten živý plot potřebuji na to, aby mi okolí nesvítilo v noci na zahrádku a já viděla hvězdy. Proto ho potřebuju co nejrychleji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika