Prosím o radu ve výběru živého plotu



Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 6.103 (?)
9.8.2010 7:38

V tomto Vám asi nejlépe poradí pan Josef, jeho názory se mi jeví jako fajn a jsou z jeho zkušeností. Smrky jsou pěkné, ale asi by se tam moc nehodily, co thúje? Já je sice nemusím, ale zase celkem narůstají, když budou mít dole holý kmínek, tak to nevypadá esteticky špatně a hlavně se tyto dole holé prodávají za přijatelnou cenu, tedy v akci jsme je braly 180cm/ 80kč.

Nebo pak listnáče, ale to je pak práce - každoroční sestřih korun do pásu..

Uvidíte, jaké názory sdělí další čtenáři.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 178.109 (?), 7.8.2010 15:19, zobrazeno: 7186x

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně vysazení živého plotu a bohužel se v okrasných dřevinách nevyznám. Máme následující problém: dva domy se zahradou stojící od sebe cca 2m a mezi nima vede úzký obecní chodníček a teď problém - vzájemně si vidíme z prvního patra domu do zahrady a je to nám i sousedům nepříjemné, sousedi vidí k nám a my zase k nim a každý chceme soukromí, tak jsme se domluvili na vysazení živého plotu, který musíme vysadit my, jelikož obecní chodníček vedoucí mezi našima pozemkama je "nalepený" přímo na sousedův plot, ale my máme mezi chodníčkem a naším plotem ještě cca 70cm místo kde je momentálně trávníček a zde chceme živý plot vysadit. A teď tedy co... něco co bude zelené celoročně, co vyroste do výšky cca 4-5 metrů a neporoste to 10-15 let, něco co dole nepřesáhne těch 70 cm /aby to nezasahovalo do obecního chodníčku/ a nahoře to bude naopak bohaté. Ploty máme dlouhé asi 15 metrů, takže chceme to vysadit po celé délce. Přemýšleli jsme o nějkých jehličnanech, ale máme obavu z kořenového systému, aby nedošlo k porušení plotu nebo k nadzvednutí chodníku. Uvažovali jsme i o variantě té, že pokud by se tam vysadily např. smrky nebo něco většího, tak to lze dole sežíznout na kmen, aby jsme se vešli do té šířky 70ti cm, dole máme totiž ploty vysoké cca 2 metry přes které vidět není, ale my spíše potřebujeme něco nahoru, zastínit vrch - takže něco, co bude bohaté nahoře. Moc prosím o radu! Předem děkuji, Polachová Eva

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 6.103 (?), 9.8.2010 7:38

V tomto Vám asi nejlépe poradí pan Josef, jeho názory se mi jeví jako fajn a jsou z jeho zkušeností. Smrky jsou pěkné, ale asi by se tam moc nehodily, co thúje? Já je sice nemusím, ale zase celkem narůstají, když budou mít dole holý kmínek, tak to nevypadá esteticky špatně a hlavně se tyto dole holé prodávají za přijatelnou cenu, tedy v akci jsme je braly 180cm/ 80kč.

Nebo pak listnáče, ale to je pak práce - každoroční sestřih korun do pásu..

Uvidíte, jaké názory sdělí další čtenáři.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 9.8.2010 11:35

Tak já plot z thůjí v zahradě nemám, protože se mi tam nehodí, ani nijak zvlášť nemusím, ale myslím, že tu výšku a šířku, rychlý růst  - by asi splňovaly nejlíp. Jaký druh je nejlepší  - snad thůje Smaragd a Cupressocyparis leylandii, ale ten nevím, jestli může být i bez řezu. Pánové Stanislaw a Josef s tím mají bohaté zkušenosti, určo něco doporučí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.109 (?), 17.8.2010 13:48

Díky za reakci na moji otázku, také jsme nejdříve uvažovali o thůjkách, opravdu dosahují takové výšky jakou my požadujeme?

A co třeba takový Habr? Četla jsem, že se také dost používá na živé ploty. A pan Sranislaw a Josef? Kde ty pány najdu? :-)

Eva P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.109 (?), 17.8.2010 13:50

Thůje jsou pěkné, ty by se nám tam hodily nejvíc, jen si nejsem jistá, zda vyrostou opravdu tak vysoko... S listnáčů jsem se dívala na habr, ale jak píšete, ten sestřih... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 17.8.2010 18:08

Tohle vlákno jsem objevil teď a tak se přidám, zvlášť když jsem k tomu byl vyzván.

Místo a požadavek jsou opravdu problematické.

Z déledobého hlediska nejvhodnější by podle mého názoru byly tůje Smaragd, avšak do žádaných 4-5 m vyrostou jen o něco dříve, než za těch 10-15 let; počítal bych se 30 cm přírůstkem ročně a s výsadbou 2 m vysokých sazenic (a cc 0,75 m od sebe). Zůstávají pěkně úzké, štíhlé. Ale daly by se sehnat třeba i 3 m vysoké (samozřejmě, že za příslušný peníz)!

Cypřišovec - Cupressocyparis leylandii - sice roste rychleji, ale je taky dost rozsochatý, zanedlouho by vadil na šířku, bylo by problematické ho v té výšce zastřihovat a někdy také dost namrzá. I tyto cypřišovce se dají sehnat již vzrostlé, třeba i ty 4-5 m!

Habr a jiné listnáče - široké a nutnost stříhat!

Smrky a jiné podobné jehličnany: opět problém s šířkou a stříháním.

A co třeba úzké sloupovité topoly: Nevím, jestli by to vypadalo dost dobře, ale pro rychlý přírůstek by snad byly použitelné. Asi by se musely pak dost stříhat a nevydrží tolik desetiletí, jako ty Smaragdy. Navíc by byly nejspíše problémy s kořeny...

Napadá mne ještě řešení: postavit sem treláž - mříž a nechat po ní něco pnout: podražec, vistárii, rdesno, zimokeř, chmel...

Toť zatím vše.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.109 (?), 18.8.2010 14:15

Moc Vám děkuji za radu pane Josefe, ty tůje Smaragd jsou opravdu moc pěkné. Ještě se zeptám... máme tu dost jílovitou půdu, neuškodí jim to? A je tředa je na zimu nějak svázat aby se nepolámaly, když by jejich výška dodahovala např. 3m a víc? Díky Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika