Neprůhledný listnatý plot vedle silnice



host - 248.169 (?)
16.3.2019 18:53

Tavoly, trojpuky, forzýtie, šeříky, pustoryly,kaliny, vyšší tavolníky... - ale během zimy opadají.. Mám směrem k sousedům také mix, i když spíš na záhoně s jinými rostlinami, než jako plot, ale od jara do podzimu k sousedům nevidím wink.            Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
host - 237.15 (?), 16.3.2019 18:37, zobrazeno: 9367x
Dobrý den všem. Potřebuji vyřešit asi 15 m živého plotu, který odděluje naší malou zahradu od celkem frekventované silnice. Vloni nám během léta a podzimu zcela zašly osmileté dvoumetrové túje, asi že město vykácelo staré túje, které ty naše stínily, nebo kvůli suchu, nevím. Ale túje už nechceme. Každopádně bychom rádi plot nahradili listnatým, ideálně mixem druhů, které snáší slunce, exhalace a nejsou náročné na zálivku, cílová výška 2-3 m. A také vytvoří v dohledné době neprůhlednou clonu. Dáváme přednost přírodnímu vzhledu, střiháme jen zhruba, ne geometrie. Z další strany pozemku máme habry a buky, tak jsem původně uvažovala o habrech, ale čím dál víc uvažuji o směsi, možná i něco neopadavého? Máte zkušenosti s nějakou kombinací více druhů? Co byste doporučili? Děkuji za tipy.. Agáta
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.169 (?), 16.3.2019 18:53

Tavoly, trojpuky, forzýtie, šeříky, pustoryly,kaliny, vyšší tavolníky... - ale během zimy opadají.. Mám směrem k sousedům také mix, i když spíš na záhoně s jinými rostlinami, než jako plot, ale od jara do podzimu k sousedům nevidím wink.            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 237.15 (?), 16.3.2019 19:00
Lído, děkuji Vám za tipy. Ještě stále uvažujeme, zda opadavý či neopadavý nebo kombinaci, pohled je jedna věc a oddělení od silnice ještě jiná :-). Agáta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.169 (?), 16.3.2019 20:23

To chápu, ale ono těch neopadavých listnatých tolik na výběr není. Klasický neopadavý ptačí zob, buxus (ten poslední dva roky likviduje zavíječ, bobkovišeň (ostré jarní slunce jí pálí listy). Hlohyně, některé dřišťály. Cesmína - s tou zkušenost nemám, mahonie je nižší, brslen fortuneův také (ten je ale schopný porůst i svislou plochu).

ps - k těm opadavým ještě vajgélie  ;-))           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 16.3.2019 20:26
Ptačí zob. Je odolný (sůl), dá se řezat dle libosti. Některé druhy opadávají, takže vybrat neopadavý.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 17.3.2019 7:29

Za sebe bych volil taky ptačí zob. Ale i ten zlatý déšť je docela neprůhledný a navíc velmi efektní.

Zlatý déšť (16.3.2019, BG)
Zlatý déšť (16.3.2019, BG)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 237.15 (?), 17.3.2019 8:38
U ptačího zobu je uvedeno "pomalu rostoucí keř", to mě trochu odrazuje. Nevíte, za jak dlouho by dorostl požadované 2 m? Díky Agáta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 17.3.2019 8:59

Dobře zakořeněný ptačí zob už roste dost rychle. Když ho ustřihnu v 0,5m, dokáže se vrátit do výšky 2,5m asi za rok a půl (mluvím o neopadavém L. o. v těžší výživné půdě). Samozřejmě, mladé sazenice vzniklé řízkováním takový rozjezd na začátku nemají. Pomůže dobrá výživa, přiměřená zálivka a dostatek světla. V písčité půdě bez zalévání roste pomaleji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 85.179 (?), 17.3.2019 12:06

Mezi kalinami jsou k. pražská a k. tušalaj, drží listy celou zimu. Ta na fotce uprostřed je asi tříletá. A pak jsou neopadavé zimolezy, mohly by šplhat po svých opadávajících sousedech a clonit přes zimu. Hodně brzy z jara kvetou kdoulovce japonské, v červnu krásně vonící pustoryly. Některé třezalky taky pěkně kvetou a drží se. Ještě mě napadá jasmín nahokvětý, taky se pne. A jedna botanická růže, stálezelená: http://ruze.wi.cz/cs/rosa-sempervirens.html. Růže svraskalá sice opadá, ale jinak je to nezmar a v zimě má krásné velké šípky. Některé skalníky, hlodáš, routa vonná jsou vždyzelené. Takže možností je celkem dost.

kalina
kalina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 17.3.2019 16:30

Docela obdivuji váš přehled. Všechny ty rostliny neznám. Jenže třezalky a routu jsem neviděl vyšší než 50 cm. Navíc routa má na jaře zelené výhonky max. do 20 cm a suché stonky se semeníky se musí odstřihnout. Cílová výška 2-3 metry z toho nebude nikdy. Když tak diskutujeme o živém plotu, přišla mi zrovna nevyžádaná reklama na kouzelný živý plot dorůstající nejrychleji několikametrové výšky.  (turkestánský brest neboli jilm sibiřský - Ulmus pumila).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika