Jedlý les



host - 174.166 (?)
14.1.2010 18:49

Termín "jedlý les" je v permakultuře už zavedený, osobně se mi zdá praktičtější než "les stromů a keřů s jedlými plody", nehledě na to, že ani váš název nevystihuje vše (jedlé natě, listy, květy, kořeny, hlízy, případné liánové patro, což všechno do jedlého lesa také patří).

Máte naprostou pravdu v tom, že je o tom třeba hodně vědět, teoretické informace se dají vygooglit, ale praktické rady jsou nad zlato. Proto je skvělé, že si tu můžeme vyměňovat zkušenosti - máte někdo nějaké, s kterými byste se chtěli podělit?

K R.rugosa - pokud necháte kolem místo, kde se seká, nerozleze se nikam, na rozdíl od bolševníku se nerozmnoží semeny, protože ty skvělé šípky přece sklidíme na čaj nebo na marmeládu . Hanča

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
host - 174.166 (?), 14.1.2010 18:49

Termín "jedlý les" je v permakultuře už zavedený, osobně se mi zdá praktičtější než "les stromů a keřů s jedlými plody", nehledě na to, že ani váš název nevystihuje vše (jedlé natě, listy, květy, kořeny, hlízy, případné liánové patro, což všechno do jedlého lesa také patří).

Máte naprostou pravdu v tom, že je o tom třeba hodně vědět, teoretické informace se dají vygooglit, ale praktické rady jsou nad zlato. Proto je skvělé, že si tu můžeme vyměňovat zkušenosti - máte někdo nějaké, s kterými byste se chtěli podělit?

K R.rugosa - pokud necháte kolem místo, kde se seká, nerozleze se nikam, na rozdíl od bolševníku se nerozmnoží semeny, protože ty skvělé šípky přece sklidíme na čaj nebo na marmeládu . Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 15.1.2010 12:28

Jedlý les - ten pojem bych nijak složitě nerozebírala, protože všichni jsme tu pochopili, o co pisatelce dotazu jde a tento pojem je proto celkem výstižný. A nebudu řešit ani složité vztahy v ekosystému - pokud tam něco neporoste, vzhledem k podmínkám - no tak neporoste... a tak to je i v tom lese. Jak jsem už psala, mám tady jedlé kaštany i ten dřín žádný problém nevidím - nerostou vedle sebe. Alespoň 3x za rok to obsekat, keře a stromy podle potřeby prořezat a prostříhat, popř. výmladky vykučovat, to musí každý, kdo má zahradu vedenou spíše v,,přírodním duchu" - ne jen zamulčované konifery. Zasadím si tam co se mi líbí a co mi chutná i co chutná třeba jen těm ptáčkům (živý plot s ptačího zobu mám taky, neboť se mi líbí jak krásně voní, ale než...  ho ) oříšky z lísek a ořešáku sklidí víceméně taky všechny veverky , ale to je i v lese normální... Nesadím pouze známé invazní druhy a vyložené exoty, které se sem, do vesnické zahrady nehodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 15.1.2010 15:15

"Jedlý les" je výborný nápad! A komu se to náhodou nepozdává, nechť si to nahradí třeba názvem "veřejná zahrada".

V takovém lese by měly růst stromy a keře, které nepotřebují pravidelnou údržbu. Například třešně (ptačka, příp. i ušlechtilejší odrůdy), ořešáky (vlašský), slívy a za úvahu by stály i polokmeny a vysokokmeny starých odrůd jabloní a hrušní. Velké stromy uprostřed lesa a drobnější na pokraji. Keře by měly růst na kraji kvůli zastínění, třeba lísky, myrobalán, rybíz, šípkové růže, trnky, maliny, ostružiny...

V takovém lese bude problém se zarůstáním traninami a plevely, ale pokud bude les veřejně přístupný a navštěvovaný, tak to lidé z velké části sami vyšlapu. V každém případě bude třeba, aby se autor a majitel lesa připravil na občasný vandalismus svých spoluobčanů. Bohužel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 58.225 (?), 17.1.2010 18:17

Myšlenka jedlého lesa nemusí být až tak špatná, jenom nechápu, jak to v úvodním příspěvku bylo myšleno, zda jako soukromý pozemek, nebo veřejná plocha a proč je to mezi živými ploty.Jestli původně nebyl myšlen volně rostoucí živý plot z různých jedlých rostlin.I takový tis se dá využít na zavařeninu, pokud zpracujeme jenom ty červené sladké míšky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.150 (?), 6.1.2011 22:00

Úžasný nápad - jedlý les nebo poloplanný les, lehce udržovaný les, les a v něm staré zapomenuté odrůdy adt. Opravdu je v přírodě hodně jedlých druhů plodů. Spodní patro jsou to jahody, borůvky, ostružiny maliny a houby. Drobet nad tím jsou šípky, trnky , špendlíky a plané švestky. Lískové oříšky, jeřabiny,plané třešně, jablka a nepodařené hrušně.Tento sortiment jí člověk. Pakliže se na tento problém podíváme zvířecím žaludkem,  je možné tento sortiment mnohonásobně rozšířit. Vždyť kaštan, bukvice a žalud je taky perfektní ňamina. Držím vám palce. V takovém "lese" se dá "pěstovat", nebo roste samo mnoho léčivých dřevin a rostlin. Důležité je neznásilňvat danou lokalitu, lehce "přikrmit" a sledovat jak se daná rostlinka, stromeček zapojí. Možná že je to cesta jak se znova přiblížit přírodě. Věřím tomu, že v takto dobře vedeném "lese" se dají najít neznámé odrůdy /jabka, hrušky atd/, šlechtěné jenom přírodou a stanovištěm, ketré nepotřebují tolik péče/chemie atd./ a jsou schopné plodit kvalitní plody. Více takto osvícených lidiček!!! Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 68.225 (?), 9.1.2011 11:36

Jedlý les, kde podní patro jsou to jahody, borůvky, ostružiny maliny, nad tím jsou šípky, trnky, špendlíky a plané švestky. Lískové oříšky, jeřabiny, plané třešně, jablka a nepodařené hrušně.

Vždyť tak takových lesů máme u nás stovky hektarů!  

Stačí se projít po nějakých starších neudržovaných zarůstajících sadech. Pravda druhová pestrost ovoce tu není taková jakou bychom si představovali. Na představě "jedného lesa" je lákavá hlavě ta "bezúdržbovost" - bez práce se však dočkáme malých úrod a mnohdy i ovoce horší kvality. Příroda v řádu desetiletí změní jedlý les na téměř nejedlý. Některé ovocné druhy takto pěstovat snad ani nelze a stomy brzo odumírají. Já jsem si založil mladý ovocný sad v režimu ekologického zemědělství, kde mám všechno ovoce. Není to les, musím kultivovat půdu pod stromky, v meziřadí mulčovat trávu a stromky stříhat a ochraňovat proti zvěři. Chemii ani hnojení používat téměř nemohu.
Pokud se vám idea "jedlého lesa" zdá jako skvělá myšlenka, tak věřte že jde o čirý idealizmus přírodně smýšlejícího člověka jehož nadšení brzy vyprchá, když zjistí co by původní "lehká údržba" vše obnášela (záleží samozřejmě na výměře). Chtěl bych pak vidět majitele takového lesa, jak by reagoval na návtěvníky, co si přišli do lesa nasbírat zadarmo plody lesa.

Takže rada na závěr: Pořiďte si raději pěknou zahradu, kde pěstujte ovoce, které nevyžaduje používání chemie.
Jediný alespoň částečně jedlý les, se kterým jsem se měl možnost v životě potkat, byly porosty s vyšším zastoupením kaštanovníku jedlého (C. sativa), který lze v teplejších oblastech pěstovat "lesnickým způsobem". Za třicet let se možná dočkáte prvních kaštanů.

Prosím neberte nikdo můj příspěvek osobně, nechtěl jsem se nikoho dotknout.
HONZA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 24.1.2011 18:47

Honzo, žil jsem 38 roků na Ostravsku a Karvinsku. Na zpustlém poddolovaném obrovském území nikoho jsou opuštěné zahrády pozvolna zarůstané buření. Tato vzpomínka na tento vyrabovaný a neutěšený kraj ve mě evokovala tu myšlenku - divoká zahrada.  Stačilo by jenom tomu dát drobet nějaký rámec a péči.  Nyní bydlím v nádherné přírodě a mám svou vlastní zahradu.   Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 223.234 (?), 15.3.2011 9:35

Honzo,  já osobně jsem tzv. jedlý les pochopila jako zahradu/sad, který se skládá ze vzrostlých či vzrůstných ovocných stromů (žádné zákrsky), s keřovou, bylinovou a zeleninovou podsadbou, kde majiteli nevadí sem tam nějaká ta kopřiva. Skutečný les připomíná jen v místě, kde jsou již zmiňované kaštany či ořechy. S lesem dle zákona nemá zhola nic společného.

Je pravda, že ten termín je dost zavádějící. A to, že to bude bez práce, to je taky zavádějící. Zase na druhou stranu, může to být zajmavější i užitečnější nežli kombo trávník - tůje.

Leni

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 15.3.2011 16:52

Ano, pochopila jste to myslím správně. On může být i skoro bezúdržbový (permakultura) ale bez práce to není a hlavně založit ho není vůbec tak snadné jak si to Honza představuje. Rozhodně to nejde tak, že vezmete sad a řeknete si, že odteď je to jedlý les a už se o to nebudete vůbec starat, to je samozřejmě nesmysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 152.34 (?), 13.2.2013 20:45

Uváděný myrobalán, trnky (a tím nemyslím švestky) a šípkové růže si prosím každý dobře rozmyslete. Jedlý les z nich se mi pořád tvoří jaksi samovolně a nechtěně na zahradě a je s ním opravdu těžké pořízení. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika