Jak moc mohu ostříhat buxus, aby znova obrostl?



host - 18.68 (?)
15.9.2015 18:38

Dobrý den. Na jaře v příštím roce se nebojte celý živý plot zakrátit jen na 20 až 30 cm od země. Buxus to hravě snese. Tam nejsou jen dvě očka, ale je jich tam spousty a ty všechny vyraší. A tak za dva roky budete mít opět parádní plot. Jak myslíte, že se dělají zmlazovací řezy třeba v zámeckých zahradách? Nebojte se, nic nenamrzne. Stanislaw

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
mikimajky - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 144.252 (?), 14.9.2015 21:13

Asi najdôležitejší parameter je ten kde je hranica vášho pozemku. 

Ak je zasadený na hranici a prečnieva na "obecný" asi nepochodíte ani s náhradou škody. 

Ak je na vašom nie je o čom a tu by som sa odškodnenia dožadoval. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.206 (?), 14.9.2015 22:05

V tomto případě nejde škoda za firmou, ale přímo za obcí. Plot takhle ostříhali zaměstnanci obecního úřadu (investora) na pokyn paní starostky. Mě ze všeho nejvíc štve arogantní přístup s argumentací, že se to muselo v rámci opravy ve veřejném zájmu. Ano, beru to, chápu. Ale jde o tu "odbornost". Pár kilometrů od obce je velká zahradnická firma - stačilo oslovit majitele, který mimochodem pečuje o zeleň v obci - a požádat ho buď o radu, nebo ho to nechat udělat. Ne dát nůžky do ruky Patovi a Matovi z úřadu práce a nechat je během hodiny zničit něco, co roste dvacet let. A pak argumentovat "Neboj, to vám obroste".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 15.9.2015 1:00

Byli jste se zeptat? Možná to dělala právě ta zahradnická firma a možná má i zaplacenou i následnou péči tak, aby ten plot co nejdříve měl vzhled přijatelný i pro obec. Když jsem u tchýně podobně na pařezy letos na jaře seřezal 3 m vysokou pyrokantu, tak jsem od manželky i její maminky dostal strašně vynadáno. Před týdnem jsem 2 m vysoké výhony zkracoval na výšku po parapety oken verandy a obě si pochvalovaly, jak pěkně to obrostlo. Kdybych to zkracoval na jaře těsně pod úroveň parapetů, tak bych měl dole holé kmínky a nad tím zelenou houštinu. I ten buxus, pokud má být zelený už odspoda, musí mít krajní řadu seříznutou na 10-15 cm vysoké pařízky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.206 (?), 15.9.2015 17:27

Tak zahradnická firma to opravdu nedělala. Přijeli jsme domů, když s pilkou a štípačkami dílo dokončovali. Podle všech zdejších reakcí mám být tedy v klidu - na jaře se zazelená. Mám tedy plot na jaře nechat takto nebo ještě nějak víc seříznout i vršky (třeba 40, 50 cm), aby se podpořilo souměrné obrůstání a prorůstání?  Myslíte, že z jednoho dvou oček, které zůstaly od země na uřízlých kmíncích, vyrostou výhony, z nichž se časem stanou kmínky nové? Poradí si s tím ten buxus? A co na zimu? Něčím zakrýt? Díky. Už se ptám opravdu naposledy, ale nechci o plot přijít. Díky Katka M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.224 (?), 15.9.2015 17:58

Nechajte to tak, nic nestrihajte, svoje dostal, nech ma pokoj. Prezimuje a na jar dobre pohnojit a pojde. Ustrazte skoro na jar skodcu, ten by ho dorazil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.68 (?), 15.9.2015 18:38

Dobrý den. Na jaře v příštím roce se nebojte celý živý plot zakrátit jen na 20 až 30 cm od země. Buxus to hravě snese. Tam nejsou jen dvě očka, ale je jich tam spousty a ty všechny vyraší. A tak za dva roky budete mít opět parádní plot. Jak myslíte, že se dělají zmlazovací řezy třeba v zámeckých zahradách? Nebojte se, nic nenamrzne. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.206 (?), 15.9.2015 19:55

Jakmile zkrátím plot na 30 cm, znamená to nevypustit celé léto děti na zahradu, protože ta dvě dvouletá rogala už nikdy nenajdu.  Třičtvrtě metru, míň nemůžu... :o)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.68 (?), 14.9.2015 21:16

Dobrý den. Nebojte se, spolehlivě to obrazí. Já osobně bych na jaře příštího roku dokonce odstranil zbytek všeho zeleného, aby se podpořilo prorůstání všech oček. Skutečně jsem viděl buxus ostříhaný tak, že na živém plotu nezbyl ani jeden lístek a dnes je to zase pěkný plot. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 14.9.2015 21:45

Souhlas, lepší než zacelovat holinu, tak je lepší zapěstovat nový z pařeziny, nebo novou výsadbou, případně i kombinací obou = výsadbou mezi pařezy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.206 (?), 14.9.2015 22:09

A můžu se zeptat, kolik let trvalo, než z toho byl zase hezký obrostlý plot?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika