Zvadly bramborik - moc chladno?



host - 26.89 (?)
23.11.2018 10:40

Po roce posílám info, jak to s těmi mými bramboříky dopadlo a úvahu, kde byla asi příčina.

Po tom, co mi zahynuly první bramboříky jsem koupila ještě jeden z jiného obchodu. Ten to na jiném (světlejším) místě doklepal až do jara, spokojeně strávil léto na záhoně, o dost se mu zvětšila hlíza a s mrazy byl přesunut opět na tu chodbu, kde začal drobně kvést a vypadá ok.

Myslím, že problém byl v intenzivním předpěstování toho bramboříku z obchodu. Po přesunu domácí podmínky spojené se změnou stanoviště, hnojení atd. prostě nedal a uhynul. Je to možné? Něco podobného se mi stává s orchidejemi, které mi první rok až dva většinou nekvetou, ale potom chytnou druhý dech a jsou ještě lepší než z obchodu :) 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 9.2.2018 16:14

Ne, že bych s váma nesouhlasila wink obaly na květináče jsou jen na parádu a na 100% zahubení kytek, ale sama je samozřejmě používám a tudíž kytky pravidelně obměňujucheeky Jen k tomu zalévání. Moje máma měla doma kytek desítky, možná přes sto(už kvůli věku musela omezit) a i když se u hodně kytek nedoporučuje zalévání shora, trvala si na svém a prostě je tak zalévala. Opravdu jen málo kytek jí uhynulo, z důsledku zalévání snad ani jedna, spíš na červce a sviluše. Bramboříky měla vždycky v chladné hale(9st) a kvetly jí léta. Když začnou svěšovat listy, přestane zalévat a nechá na pár týdnů zatáhnout. Nebývá to každoročně, spíš za pár let, kytky si po párletém kvetení prostě řeknou samy. Možná u těchto kupovaných přirychlených bůhvíjak, bude dobré jim ten odpočinek rovnou dopřát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 9.2.2018 19:05

Některé bramboříky jsou mrazuvzdorné. Sám mám pár botanických venku na záhonku v srážkovém stínu u verandy už cca 17 let. Vydrží totéž co čeměřice. Osobně ty šlechtěné po nákupu nezalévám a nechám je schválně vyschnout až na hranici vadnutí. Příjem vody totiž většinou není bržděn jejím nedostatkem (brambořík má hlízu a v ní určitou zásobu) ale právě naopak při poškození kořenů a přelití se poruší osmotická rovnováha apak rostlina začne vadnout. Další pseudovadnutí je tehdy, když se prostlina připravuje na mráz a tudíž se záměrně vody zbavuje, aby buněčné šťávy obsahovaly vyšší koncentraci cukrů a stal se znich "fridex". Necháme-li tedy rostlinu, aby se mohla zbavit přebytečné vody a až poté doplnila vodu podle podmínek nového stanoviště, budeme mít větší naději na úspěch.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 9.2.2018 23:31

Aha, takže ono se to dá vysvětlit i takhle - vědeckysmiley Díkysmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.106 (?), 9.2.2018 23:46

Ty botanické si ale cyklus růstu regulují samy. A pokojové určitě nevadnou proto, že by se připravovaly na mráz. Spíš jsou přelité, ono něco jiného je zalít (a po hodině vodu v podmisce vylít), než nechat kytku utopit. Nebo zalévané vrchem - to nemají rády s ohledem na vodnaté řapíky listů.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 10.2.2018 0:02

Ony se ty botanické od šlechtěných příliš neliší v nárocích na vzdušnost substrátu. Vždyť na původních stanovištích je podloží písčité či spíše suťové kryté jen mělkou vrstvou drnovky a hrabanky. Svým způsobem je to prostředí spíše suché, ale díky nadmořské výšce zpravidla s vlhkým vzduchem (mlhy, rosa).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 10.2.2018 11:18

Před pár lety jsme jedno takové místo náhodou objevili na výletě v okolí Brna. Bylo to ve skalách nad přehradou a ano, bylo to skoro suťoviště, s trochou listovky. Mám je v zahradě také(ne odtud!) vysadili mi je zahradníci, ale právě jsem netušila, že rostou ve volné přírodě i přímo u nás a nedalekosmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 26.89 (?), 23.11.2018 10:40

Po roce posílám info, jak to s těmi mými bramboříky dopadlo a úvahu, kde byla asi příčina.

Po tom, co mi zahynuly první bramboříky jsem koupila ještě jeden z jiného obchodu. Ten to na jiném (světlejším) místě doklepal až do jara, spokojeně strávil léto na záhoně, o dost se mu zvětšila hlíza a s mrazy byl přesunut opět na tu chodbu, kde začal drobně kvést a vypadá ok.

Myslím, že problém byl v intenzivním předpěstování toho bramboříku z obchodu. Po přesunu domácí podmínky spojené se změnou stanoviště, hnojení atd. prostě nedal a uhynul. Je to možné? Něco podobného se mi stává s orchidejemi, které mi první rok až dva většinou nekvetou, ale potom chytnou druhý dech a jsou ještě lepší než z obchodu :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika