Zvadly bramborik - moc chladno?



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?)
10.2.2018 11:18

Před pár lety jsme jedno takové místo náhodou objevili na výletě v okolí Brna. Bylo to ve skalách nad přehradou a ano, bylo to skoro suťoviště, s trochou listovky. Mám je v zahradě také(ne odtud!) vysadili mi je zahradníci, ale právě jsem netušila, že rostou ve volné přírodě i přímo u nás a nedalekosmiley

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 9.2.2018 16:14

Ne, že bych s váma nesouhlasila wink obaly na květináče jsou jen na parádu a na 100% zahubení kytek, ale sama je samozřejmě používám a tudíž kytky pravidelně obměňujucheeky Jen k tomu zalévání. Moje máma měla doma kytek desítky, možná přes sto(už kvůli věku musela omezit) a i když se u hodně kytek nedoporučuje zalévání shora, trvala si na svém a prostě je tak zalévala. Opravdu jen málo kytek jí uhynulo, z důsledku zalévání snad ani jedna, spíš na červce a sviluše. Bramboříky měla vždycky v chladné hale(9st) a kvetly jí léta. Když začnou svěšovat listy, přestane zalévat a nechá na pár týdnů zatáhnout. Nebývá to každoročně, spíš za pár let, kytky si po párletém kvetení prostě řeknou samy. Možná u těchto kupovaných přirychlených bůhvíjak, bude dobré jim ten odpočinek rovnou dopřát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 9.2.2018 19:05

Některé bramboříky jsou mrazuvzdorné. Sám mám pár botanických venku na záhonku v srážkovém stínu u verandy už cca 17 let. Vydrží totéž co čeměřice. Osobně ty šlechtěné po nákupu nezalévám a nechám je schválně vyschnout až na hranici vadnutí. Příjem vody totiž většinou není bržděn jejím nedostatkem (brambořík má hlízu a v ní určitou zásobu) ale právě naopak při poškození kořenů a přelití se poruší osmotická rovnováha apak rostlina začne vadnout. Další pseudovadnutí je tehdy, když se prostlina připravuje na mráz a tudíž se záměrně vody zbavuje, aby buněčné šťávy obsahovaly vyšší koncentraci cukrů a stal se znich "fridex". Necháme-li tedy rostlinu, aby se mohla zbavit přebytečné vody a až poté doplnila vodu podle podmínek nového stanoviště, budeme mít větší naději na úspěch.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 9.2.2018 23:31

Aha, takže ono se to dá vysvětlit i takhle - vědeckysmiley Díkysmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.106 (?), 9.2.2018 23:46

Ty botanické si ale cyklus růstu regulují samy. A pokojové určitě nevadnou proto, že by se připravovaly na mráz. Spíš jsou přelité, ono něco jiného je zalít (a po hodině vodu v podmisce vylít), než nechat kytku utopit. Nebo zalévané vrchem - to nemají rády s ohledem na vodnaté řapíky listů.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 10.2.2018 0:02

Ony se ty botanické od šlechtěných příliš neliší v nárocích na vzdušnost substrátu. Vždyť na původních stanovištích je podloží písčité či spíše suťové kryté jen mělkou vrstvou drnovky a hrabanky. Svým způsobem je to prostředí spíše suché, ale díky nadmořské výšce zpravidla s vlhkým vzduchem (mlhy, rosa).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 10.2.2018 11:18

Před pár lety jsme jedno takové místo náhodou objevili na výletě v okolí Brna. Bylo to ve skalách nad přehradou a ano, bylo to skoro suťoviště, s trochou listovky. Mám je v zahradě také(ne odtud!) vysadili mi je zahradníci, ale právě jsem netušila, že rostou ve volné přírodě i přímo u nás a nedalekosmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 26.89 (?), 23.11.2018 10:40

Po roce posílám info, jak to s těmi mými bramboříky dopadlo a úvahu, kde byla asi příčina.

Po tom, co mi zahynuly první bramboříky jsem koupila ještě jeden z jiného obchodu. Ten to na jiném (světlejším) místě doklepal až do jara, spokojeně strávil léto na záhoně, o dost se mu zvětšila hlíza a s mrazy byl přesunut opět na tu chodbu, kde začal drobně kvést a vypadá ok.

Myslím, že problém byl v intenzivním předpěstování toho bramboříku z obchodu. Po přesunu domácí podmínky spojené se změnou stanoviště, hnojení atd. prostě nedal a uhynul. Je to možné? Něco podobného se mi stává s orchidejemi, které mi první rok až dva většinou nekvetou, ale potom chytnou druhý dech a jsou ještě lepší než z obchodu :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika