Spousta pilin od morčat na kompost



Stránky: 1,  2   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 166.3 (?) 
22.2.2012 18:20, zobrazeno: 10123x

Máme na zahradě klasický kompost, nicméně o ten se "stará" tchán a nechce mi k tomu pustit, klasika, jako u všeho laugh

Máme doma poměrně značný přísun pročůraných, probobkovaných a se zbytky zeleniny promíchaných pilin od našich morčat. Bylo mi líto to vyhazovat a tchán to na kompost nechtěl. Průběžně jsem to přidával do půdy a teď to chci využít na kompost.

Do kompostu bych z 90% měl mít přísun právě těchto pilin v kombinaci s trávou, občas nějaký drn a lepenka na proložení.

Dle toho, co jsem nastudoval, se to zdá jako ideální kombinace. U nás veškeré zbytky zeleniny jdou nejprve k morčatům :)

Je to tak?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 164.4 (?), 22.2.2012 18:42

co je to značný přísun, to máte 50 morčat?můžete piliny využít i v kotli, v kompostu piliny okyselují, tak je třeba troškou vápna piliny prosypat a není v ničem problém, lepenku bych nedával vůbec, nevíte co v ní je

Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 4.7 (?), 22.2.2012 19:02

Piliny s travou su velmi dobra kombinacia. Precurane sa rozlozia rychlejsie. Mozno prehodit zeminou a s lepenkou si asi robite srandu. Ale spor s tchanom neriskujte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 22.2.2012 19:02

Ta kombinace je ideální, ale význam mají i poměry, v jakých jsou složky v kompostu zastupeny. Pokud budou piliny pročůrané atd. jen málo, kompostovat nebudou, protože bude chybět dusík. Z dalších složek, které uvádíte, spadá lepenka do stejné kategorie jako piliny, tj. obsahuje málo dusíku. Pak je otázka, jestli té trávy bude dost, aby se kompostování rozjelo. Podle mých zkušeností je třeba, aby tráva měla výraznou převahu. Ten drn je důležitý, protože bude v kompostu stabilizovat vlhkost. Pokud by se proces nenastartoval (v létě jsou nově přidané vrstvy na kompostu horké už během několika hodin, za chladnějšího počasí v řádu dnů), dá se dusík přidat, třeba jako hnůj (i peletizovaný), močůvka nebo zakoupená močovina (dá se rozpustit ve vodě a nalít na kompost).

Tchán zjevně neví, co je pro kompost požehnáním! Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 202.78 (?), 22.2.2012 19:18

Nestačilo by, kdyby pan Honza ty piliny pro jistotu prosypal močovinou? Zkušenosti s tím nemám, jen mě to tak teď napadlo jako možné řešení. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 202.78 (?), 22.2.2012 19:19

eh, beru zpět, já to v tom příspěvku přehlédl :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 114.176 (?), 22.2.2012 20:34

jako na většině zahrad nejen se záhony, ale i s nějakým tím trávníkem není problém s dostatkem zelené složky, tchánovi tráva na kompostu hnije, netleje, protože je jí prostě moc a není to čím proložit, klasické míchání ZELENÉ + HNĚDÉ

asi je to trochu leností a tady  "starého psa novým kouskům nenaučíš" wink neb to tak dělával už jeho děd a možná i praděd

budu to míchat 1:1 piliny s trávou plus nějaký ten drn atd...

ad lepenka: všude na netu je uvedeno, že klasická lepenka z recyklovaného papíru je standardní a vhodná tzv. HNĚDÁ složka do kompostu, lehce navlhčit a samozřejmě natrhat na menší kousky, je to stejná kategorie jako piliny, větvičky, atd...

ad množství pilin: stačí 6 morčat a máte měsíčně kolem 100-150l materiálu

ještě malá rekapitulace z obecných zdrojů:

    Zelený odpad - ovoce a zelenina, čerstvá tráva, čerstvé listí, hnůj, močůvka, kávový lógr, čajové zbytky

    Hnědý odpad - suché listí, sláma, novinový papír, obaly a skořápky od vajíček, papírové utěrky a ubrousky, lepenky, piliny, třísky, kůra, rozdrcené větvičky, ořechové skořápky

    Zdroj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 4.7 (?), 23.2.2012 7:08

ok, pod lepenkou sa da mysliet vselico.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 152.34 (?), 23.2.2012 11:23

Diskutér určité myslí kartonovou lepenku. Izolační lepenku by do kompostu dával jen blázen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 89.176 (?), 23.2.2012 13:22

souhlas, ani jsem nevěděl že existuje nějaká izolační lepenka

prostě klasické krabice

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika