Mulčování s použitím kartonu účinnost na plevele



host - 152.7 (?)
21.4.2008 20:32
tak a je hotovo:-) vzal jsem z prace silny 4vrstvy karton bez potisku polozil na posekanou louku vyskladal radu cihel jako podklad na ktery jsem dal dvoudilne kastlove okno, navozil hlinu zasel, zalel oznacil a zavrel okna :-) a uz se tesim na urodu :-)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
host - 44.15 (?), 21.4.2008 7:26
Nikdo mi neodpovídá tak jsem hledal... Neupravený papír, který obsahuje jen stlačenou a usušenou celulózu, je velmi savý (např. pijavý papír), a neposkytuje dobrý povrch pro psaní nebo tisk. Proto je v papíru použito velké množství přísad na dodání požadovaných vlastností. Ty jsou použity v povrchové vrstvě zvané apretura. Přísady apretury jsou často polymery navrženy tak, aby poskytovaly lepší povrch pro tisk. Škroby, jako je polyvinylacetát (polyvinyl acetate - PVA), jsou velmi často používané, ale kolik je typů papíru, tolik typů apretur je použito. Povrchové vrstvy též mohou být hlazeny, aby se na papír lépe psalo. Struktura neupraveného papíru je drsná, a proto se pro dosažení větší hladkosti používají povrchové vrstvy sestávající z latexu nebo jiných pojiv a plnidel, jako jsou kaolin nebo uhličitan vápenatý. Lesklé, hedvábné nebo kamínkové papíry, jako časopisecký papír (pro vnitřní stránky), se vyrábějí tímto způsobem. Lesklého efektu (např. na obálkách módních časopisů) se dosáhne na konci tiskového procesu, lakováním nebo laminováním, a není tedy vlastností papíru. Jiné přísady se používají pro rozšíření různých vlastností papíru, nejčastějšími z nich jsou optické zjasňovače, které dodávají papíru modrý odstín. „Granitový papír“ je název papírové suroviny obsahující velmi jemná obarvená vlákna buď z látky nebo z papíru. Tak teď nevím... Každý výrobce používá jiné přísady navíc papír z kterého je vyrobena lepenka má nejistý původ. I když není zrovna potištěný kdo ví jakým papírem byl před tím, než se z něho vyrobila lepenka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 21.4.2008 9:43

Nu a teď jde o to, jestli je nějaká přísada pro půdu či rostliny škodlivá. Když si uvědomím, jaké nejisté příměsi mohou být v užitkové vodě,  popelu, písku, kompostu, zahradnických substrátech, aniž o tom přemýšlíme, nevidím v lepence mimořádné riziko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.15 (?), 21.4.2008 11:43
jistota neni v ničem to už jsem psal.Já to zamulčuji lepenkou a taky vim že z toho na 100% neumřu a i ten substrát to ustojí. Jen jsem se chtěl dozvědět jak to je... no nakonec jsem něco málo našel. Myslím si jedno: že lepenka jako taková určitě není tak ekologicky čistá jak uvádí některé internetové stránky. Nic méně ušetří spoustu práce s pletím a na založení nových záhonů je lepší jak jakýkoliv chemický herbicid. Víte nejsu žádný ekolog jen se snažím používat zdravý rozum a své znalosti a hlavně mi jde o to abych si zbytečně nezanášel pochybné látky do půdy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 21.4.2008 13:45

Souhalasím s Vámi, to je zdravý přístup (taky z Moravy). Látky jako kaolin, latex, škroby, uhličitan jsou, doufám, v půdě akceptovatelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.7 (?), 21.4.2008 20:32
tak a je hotovo:-) vzal jsem z prace silny 4vrstvy karton bez potisku polozil na posekanou louku vyskladal radu cihel jako podklad na ktery jsem dal dvoudilne kastlove okno, navozil hlinu zasel, zalel oznacil a zavrel okna :-) a uz se tesim na urodu :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jarda H. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (63) - 215.26 (?), 26.4.2008 18:21

A jak je to s novinami? Někde se uvádí, že tiskařská barva obsahuje těžké kovy, a tak jsou jako spodní vrstva (místo kartonů) nevhodné. Jinde jsem se zase dočetl, že barvy s těžkými kovy se již používat nesmějí, takže noviny jsou nezávadné a tudíž by šly použít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 26.4.2008 21:16

A co jednoduchý pokus: karton (lepenku), noviny, dvě nádoby s vodou. Namočit, čekat třeba týden a průběžně pozorovat změny. Bobtnání, kašovitění... zasychání, možná trochu zápach? No a pak by se vidělo.

H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.110 (?), 26.4.2008 21:29
Napad dobry ale ja nemam v nose analyzator chemickych latek... Ja jsem puvodne zalozi ltuto diskuzi ale nakonec jsem se nic nedozvedel.Pokud budu mit cas tak obvolam papirny a neco zjistim snad i kdyz pod redkvickama v parenisti uz karton mam a vim ze z toho neumru.Hezky vecer preje ogara z moravy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 26.4.2008 21:40

Do toho a žádný strach. Koneckonců karton je ve sběrně druhotných surovin nejvítanější ze všech papírů. Takže asi obsahuje nejméně aditiv a dobře se zpracovává. A téma mělo smysl, já to taky zkusím :). Díky za ně. Móóóžná i ten pokus provedu.

H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.110 (?), 26.4.2008 21:44
vite je to docela srandovni postup teda aspon jak jsem to delal ja... na travu karton na karton cihly a na cihly kastlove okno do toho hlinu zaset zalit a hotovo jak snadne:-) uvidim jestli to zitra bude vyrasene az prijedu z vidne
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika