Larvy v kompostu



Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 232.53 (?)
29.3.2020 12:43
Já bych je raději v hlíně do záhonků cíleně nenechával. Přece jen by mohlo být něco na tvrzení o okusování kořínků. Když některou larvu přehlédnete, nic se nestane. Stejně už je v záhonech máte. Tyhle larvy nejsou jenom v kompostu, to by brouci nežili už miliony let, když ještě komposty a zahrádky nebyly. Ony jsou v obyčejné hlíně, na louce,..., všude kde je vhodná půda. Takže kompost nic neřeší ať už je tam máte nebo ne. Jenom se tam možná vyskytují ve větší koncentraci.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
host - 88.76 (?), 16.6.2021 13:46

Nevím, jestli jsou to zlatohlávci nebo něco jiného, faktem je, že mi loni ve vyvýšenemé záhonu neustále usychaly přísady dýní a cuket. Myslela jsem, že dělám něco špatně a pořád dosazovala. Nakonec se nějaký ta dýně ujala, kvetla, byly plody. Jeden ležel v tom záhonu. Když jsem ho zvedla, byl do poloviny sežraný. Letos jsem záhony vybíráme, přesíváme a ponrav je tam hafo. Ty by sežraly všechno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 133.224 (?), 28.3.2020 15:15

U mne to jsou chroustci letní a je to škodlivá verbež. Jeden dokáže zlikvidovat roční angrešt, nebo jít po řádku červenou řepou a brát jeden kus za druhým. Slepice je milují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 172.6 (?), 28.3.2020 21:54

Děkuji, chápu tedy celý ten koloběh a důležitost těchto brouků, poradíte tedy co mám dělat pro to, aby třešně nebyly nahnilé, nahlodané a znehodnocené? dá se to nějak šetrně řešit? Prostě mohu se nějak bránit? Chemii se snažíme vyhnout a slepice nemáme

Mockrát děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 244.176 (?), 29.3.2020 0:24

Pochybuji, že se to dá šetrně a ekologicky řešit. Ledaže byste celý strom nebo větev strčil do sáčku. To se dá dělat třeba u hroznu révy, ale u třešní je to nereálné.

I kdybyste zlikvidoval všechny ponravy v kompostu, měl hejno slepic a kachen, stejně vám to nepomůže. Oni přiletí přespolní brouci.

citace:"...Fascinuji me lide, kteri o veci nic nevi a stejne neco kategoricky tvrdi. Zlatohlavci rozhodne nic "nehryzaji," ostatne na to nemaji ani vyvinute ustni ustroji (chybi jim kusadla). Zivi se primarne pylem a sladkymi stavami..."

Zlatohlávek možná nemá kusadla, ale škodit dovede slušně. Ještě ve fázi květu. Svými nekusadly ožírá pestíky tak, že z ovoce není nic kloudného. Tak mi třeba vždy poničí ostružinu, která má pak znetvořené plody.  

Některé kytky taky ocumlává tak vydatně, že jim mizí pestíky nebo co to je uprostřed.

Ale je jasné, že je to krásný brouk(ten kovově zelený). A kdo není zahrádkář nebo komu zrovna neškodí, brouka obdivuje. To je stejné jako s návratem vlků a medvědů. Lidi ve městě se nad tím rozplývají blahem, zatímco místní horalové tak úplně nadšení nejsou.  






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 172.6 (?), 29.3.2020 7:28
Děkuji za odpověď... Jaká je tedy neekologicka varianta? Co, jak a kdy použít?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 45.65 (?), 29.3.2020 9:48

Sam mam zahradu, sad a ovoce pestuji opravdu dost. A zlatohlavek mi opravdu vubec nevadi, naopak jeho larvy pri prehazovani ci odvazeni kompostu vracim zpet, protoze maji opravdu velky vyznam pri urychlovani a homogenizaci kompostu. Oni se v nem i neustale pohybuji, tvori chodbicky, kudy muze proudit vzduch i voda a jsou celkove pro kompost pozehnanim. Osobne zadne vyznamne skody nepozoruju, ano, najdu je hodovat treba na broskvich, ale pouze na tech jiz poskozenych. Jak predejit pripadnym skodam? Tezko. Nikdy plne nezabranite vosam, aby plody nakousaly... maximalne lepovou paskou muzete zakrocit proti mravencum. Plody (zejm. tresne) casto take prasknou samovolne vlivem zmen vlhkosti... . Osobne s prirodou nebojuju, maximalne sbiram mandelinku v bramborach :). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 150.98 (?), 29.3.2020 10:47
Tak nějak to je. Těžko se dá s přírodou bojovat. Už jsem toho nechal. Loni jsem vyhodil asi 95% zničených broskví kvůli houbám a hmyzu. Mandelinka je tak překrásný brouček a jeho larvičky možná dokonce taky obohacují půdu. Jak je může někdo hubit? Co to může být za člověka? :-) Jen na okraj uvádím, že brambory nepěstuju. Ono hlavně záleží na množství. Několik kusů je obohacení, ale nesmí to být přemnožení. Zlatohlávek je u nás snad chráněný, kdežto v některém jižním státu je prohlášen za škůdce. Chroust je taky hezký brouk a jeho larvy zkvalitňují půdu(i když nám zamlada tvrdili, že škodí kořínkům). Ale jakmile se přemnoží jako někde na Břeclavsku nebo Hodonínsku, tak uvažují o plošných postřicích. Postřik ale samozřejmě zahubí nejen chrousta.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 172.6 (?), 29.3.2020 12:10
Mockrát děkuji za vyčerpávající odpovědi, nechám to tedy být, až si příroda poradí, ještě se zeptám.. Je nutné když si micham hlínu s kompostem na sázení třeba rybízu a dalšího, vždy vyndat všechny larvy a házet zpět do kompostu? Nebo je tam můžu nechat a použít tuto hlínu s kompostem a larvami do zahonku? Precejen se nepodaří je vyndat všechny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 232.53 (?), 29.3.2020 12:43
Já bych je raději v hlíně do záhonků cíleně nenechával. Přece jen by mohlo být něco na tvrzení o okusování kořínků. Když některou larvu přehlédnete, nic se nestane. Stejně už je v záhonech máte. Tyhle larvy nejsou jenom v kompostu, to by brouci nežili už miliony let, když ještě komposty a zahrádky nebyly. Ony jsou v obyčejné hlíně, na louce,..., všude kde je vhodná půda. Takže kompost nic neřeší ať už je tam máte nebo ne. Jenom se tam možná vyskytují ve větší koncentraci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 29.3.2020 13:47

Jakmile hrubý humus naředíte zeminou, tak larvy budou trpět hladem. Nakolik potom poškodí mladé kořínky ať už žírem nebo jen migrací za potravou je jedno. Prostě je buď hoďte slepicím, nebo do mladší kupy kompostu (ale ne do čerstvé "horké" zakládky).

Potom je takový hezký pojem "práh škodlivosti" - to je míra výskytu, která se přirozeně vyskytuje a škody jí způsobené jsou menší než náklady vynaložené na eliminaci rizika. Prostě pokud jich vidím málo, ani se s nimi nevybírám, pokud nějakého zapomenu, tak to nevadí,...

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika