Založení trávníku v jalové a utužené půdě



MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?)
15.6.2017 17:17

Co se možností dodání osiva čičorky v ČR týče tak Vám asi moc neporadím, zkuste se ale obrátit na výzkumný ústav pícninářský Troubsko, který prodává osiva v běžné maloobchodní síti nedostupná.

Jinak co se týče zakládání trávníku z koberců si myslím, že je příprava a kvalita půdy stejná jako u normální výsevu. Minimálně v následných letech se případná "nekvalita" půdy projeví stejně jako u setého trávníku. Dle mne je hlavní rozdíl v tom, že setý trávník vyřaduje v počátcích více práce a není hned, ale zase stojí řádově několikrát méně a máme větší výběr ve směsích. Další dle mne výhodou setého je i fakt, že vím co tam mám a mohu dokupovat stále stejné osivo, tedy pokud je dostupné. U koberců je často problém se ke směsím co tam jsou osetá maloobchodně dostat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 15.6.2017 17:17

Co se možností dodání osiva čičorky v ČR týče tak Vám asi moc neporadím, zkuste se ale obrátit na výzkumný ústav pícninářský Troubsko, který prodává osiva v běžné maloobchodní síti nedostupná.

Jinak co se týče zakládání trávníku z koberců si myslím, že je příprava a kvalita půdy stejná jako u normální výsevu. Minimálně v následných letech se případná "nekvalita" půdy projeví stejně jako u setého trávníku. Dle mne je hlavní rozdíl v tom, že setý trávník vyřaduje v počátcích více práce a není hned, ale zase stojí řádově několikrát méně a máme větší výběr ve směsích. Další dle mne výhodou setého je i fakt, že vím co tam mám a mohu dokupovat stále stejné osivo, tedy pokud je dostupné. U koberců je často problém se ke směsím co tam jsou osetá maloobchodně dostat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 242.213 (?), 15.6.2017 21:02

S tím jetelem: bydlet na vesnici a mít 1000m2 zahradu a spatnou pudu a nikam nespechal a teprve stavel barak, tak to tak urcite udelam (presne takto to delali moji rodice - pak to cely pooral soused s traktorem a zalozili jsme travnik).

Ja mam ale pozemek relativne maly, ve meste, barak postaveny, venkovni dlazby polozeny a jedine, co zbyva je travnik a par stromu/keru. Zivy plot/vetrolam (fouka tu jak na Snezce) uz je take zasezen.

Zakladani travniku na etapy je pouze z duvodu postupne pripravy pudy pro tranik - i kdyz v mem pripade se jedna spise o vybirani kamenu a male zkypreni me betonove pudy :)

Motivace mit pekny travnik je velika (delam na tom kazdy den uz dva tydny, bohuzel vim, ze to asi zadna slava nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 15.6.2017 21:24

Ale to je omyl, pokud se jetel zasije na urovnaný povrch, tak mezi ukončením pěstování jeteliny a založením trávníku není potřeba provádět orbu. Dokince při kamenité půdě by to byla zásadní chyba. Jde o to, že tolik biomasy co je nad povrchem, tak v případě vojtěšky či jetele se vytvoří pod povrchem. Protože hlízkové bakterie na kořenech motýlokvětých (a mykorhyza) přeměňují atomární dusík (vzdušný N2) na nitrátové formy (ledek), tak vám zarývání namulčované posekané biomasy obstarají žížaly a při vhodném C-N poměru se vše dobře humifikuje. Pokud budete mulčovat posekyným jílkem (či kostřavami, lipnicemi,...) tak tam musíte dodat dusík hnojením... a +P+K Vám taky mykorhyza z živců nepřipraví (takže musíte dát 100 - 120 g/m2 NPK za rok).

První dva roky budete sekat extenzivně 1× za 2 týdny. Třetí rok začnete sekat intenzivně 2× za týden a začnete s vertikutací 1× za měsíc. Při každé vertikutaci s zapískováním rýh provedete dosev lipnicovitými. Vertikutací se povrch dorovná a tato intenzivní údržba nesvědčí jetelině. Pokud navíc čtvrtým rokem použijete selektivní herbicid (např Bofix), budete mít ve Vašich podmínkách hotovo. Hlavně se zasitím jeteliny vyhnete fázi boje s ježatkou kuří nohou.

V případě, že by jste ušetřený peníz věnoval automatické závlaze, tak by se vyplatilo jít cestou přes vojtěšku (potřebuje za vegetační období dvojnásobek srážek než co spadne v lokalitě Jihlava a 3× pro lokality suché jako Žatecko či Pálava).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.30 (?), 16.6.2017 15:54

Mám velmi dobrou zkušenost s jetelotravní směsí - travní směs Zahrada a jetel plazivý od Agrogenu Troubsko. Postupovala jsem ale tak, že nejprve jsem měla trávník s travní směsí a do něj jsem dosévala jetel.

Takový trávník má velkou výhodu, že se nemusí zavlažovat - i při suchém počasí je pěkně zelený. Vyskytuje se v něm minimum plevele ve srovnání se samotnou trávou. Vypadá hezky posečený i neposečený. Jetelem se snadno dosívá případné poškození - třeba po krtincích. Trávník není potřeba příliš hnojit. Produkuje obrovské množství zelené hmoty, což mi vyhovuje.

S tím souvisí jeho snad jediná nevýhoda - patrně by ho nezvládala robotická sekačka, zřejmě by se při jejím použití dusil.

No a ještě občas nějaké to žihadlo ;^)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.238 (?), 15.6.2017 21:35
Nie som žiadny expert na trávnik, ale zreferujem svoju skúsenosť. V záhrade mám veľa stromov a pred pár rokmi som sa rozhodol že si ten sad zatrávnim. Plocha je cca 250m2. Pôda je kvalitná, ale nie pre trávnik - je hlinitá, s minimálnym obsahom piesku. Pred výsevom som nerobil špeciálnu prípravu pôdy. Po výseve som zavlažoval (výsev bol v apríli). Prvé mesiace to bolo tristné, rástlo tam všeličo, plel som to ručne, boli to dlhé hodiny na kolenách, chémiu som nepoužil ani raz. Dnes to vyzerá pomerne dobre - viď foto. Nikdy som nepieskoval, neaerifikoval ani nevertikutátoroval. V marci trávnik prehrabem ručne hrabľami. Zato pravidelne kosím a pri absencii zrážok polievam. Hnojivo používam len 2, maximálne 3x za rok, nikdy nedávam tzv. štartovacie hnojivo s vysokým obsahom dusíka, aj na 1.hnojenie v apríli používam tzv. jesenné hnojivo s protrahovaným účinkom. To dávam potom ešte v októbri (niekedy aj v lete - podľa stavu, nie vždy). V lete kosím á 7-10 dní. Ak sa objavia púpavy alebo iný plevel, vyrezávam ho ručne. Chémia nikdy. Moja skúsenosť je taká, že absolútne najdôležitejšie je zavlažovanie. Potom kosenie, ktoré musí byť časté. Ak sa tieto 2 činnosti zanedbajú, okamžite sa to negatívne prejaví na stave trávnika. Ostatné činnosti (pieskovanie, hnojenie, aerifikácia, vertikutácia...) určite zlepšujú kvalitu, ale nie sú podľa mňa absolútne nevyhnutné, aby trávnik vyzeral dobre. Zopakujem - esenciálna je závlaha a kosenie. Samozrejme, regionálne špecifiká hrajú významnú rolu a tie treba zohľadniť. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 242.213 (?), 16.6.2017 13:17

Mohu se jeste zeptat, jestli muze byt nejaky vyrazny rozdil mezi temito hnojivy?

PURE sport & golf 12-5-5 +3MgO

Mountfield Trávníkové hnojivo organo-minerální 10-3-3 + 2MgO

Pricemz to prvni stoji 3x více. Ma smysl investovat do hnojiva Pure?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 16.6.2017 14:03

Dobrý den,

rozdíl bude nejspíš ve složení a podílu té organické složky a té dlouhodobosti účinku. Bohužel u Mountfieldu se nedozvíte nic žádné údaje na webu neuvádí, dávkování složení, prostě nic, navíc osobně mám k věcím z Mountfieldu trochu nedůvěru. Značka Pure je profi hnojivo kde platíte samozřejmě jak za kvalitu tak i "značku". Minimálně co jsem se dočel v recenzích na hnojivo mountfield tak jej nelze používat do rozmetadel jelikož má velkou granulaci, nejspíš něco jako granulovaý hnůj a tím pádem jej lze aplikovat jen ručně, což je dle mne špatně a nedoporučuji to. Pokud je to opravdu tak jak píší uživatelé tak bych měl tím pádem vyřešeno.

Za sebe mohu jako aleternativu doporučit profi hnojivo od DCM - Vitall Green, které je organo-minerální stojí kolem 1100 Kč za 25 Kg a je složením velice podobné Pure, dokonce má mírně větší podíl organické složky. Za mne je lepší když má hnojivo malou granulaci, právě já jsem z důvodu granulace přešel z Pure na DCM. Pure Sport má střední granulaci, mají pak i Fine ale to již stojí kolem 2 tis. Nechci se zde pouštět do diskuze na téma Mountfield, ale nic co prodávají tak nená dle mne dobrý poměr cena/výkon. Tedy pokud má Moutfield levné hnojivo tak na tom něco bude. V minulosti jsem se a má rodina u tohoto prodejce naběhl/a a to jsem tam kupoval-li vždy to nejlepší v daném segmentu. Na trhu jsou pak i jiné další levnější altertnativy organ. hnojiv např. od Agra. Nicméně cena hnojiva na 200m/2 trávník nebude asi nákladově tak zásadní zkuste si to spočítat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 242.213 (?), 16.6.2017 14:25

Rozumím, já se jen snazil hledat organo-mineralni alternativy k Pure a jedine, co jsem nasel, byl ten Mountfield.

V pripade PURE jste tedy mel problem se zminovanym rucnim rozmetadlem Scott a DCM je v tomto bezproblemove?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 16.6.2017 16:15

Asi jste mne špatně pochopil, já jsem nepsal o tom, že bych měl problém s rozmetadlem Scotts u hnojiva Pure, problém jsem neměl žádný, Scotts s tímto hnojivem fungovalo skvěle. Já jsem jen psal, že jsem z důvodu požadavku na ještě jemnější granulaci vyzkoušel jinou značku a již jsem u ní zůstal. Ta změna granulace nesouvisela vůbec s rozmetadlem, ale s mými specifickými požadavky na hnojivo. Jemnější granulace lépe zapadne do hustého drnu, pokrytí trávníku je o něco málo souvislejší a také DCM Vitall Green má navíc železo, což mne vyhovuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 242.213 (?), 16.6.2017 17:36

Opet tomu uz rozumim. Na me se holt musi pomalu ;)

Jeste bych mel dotaz k travni smesi. Prestoze jsem uz byl pevne rozhodnuty pro VV-3/3, jsem nyni na vazkach mezi VV-6/1 a VV-3/3. U 6/1 je navic jeste lipnice lucni. Muze to v dusledku znamenat, ze "jemnolista" smes 3/3 bude vyzadovat vice pece, ale vytrzi o nece dele bez vody, ale zase bude vzhledove asi zajimavejsi (jemny travnik).

Jde mi mj. take o to, zdali u 3/3 s prevahou kostrav nebude travnik vyzadovat napr. seceni vretenovou sekackou, se kterou mam nulove zkusenosti, resp. velmi caste seceni na malou vysku. Take by me zajimalo, jak takovy travnik 3/3 muze realne vypadat v porovnani s napr. 6/1. Prece jenom je jedna smes v rekreacni kategorii a druha v okrasne.

A jeste dotaz k hnojivum. Mam pri nakupu napr. Vital Green koupit i nejake startovaci hnojivo s fosforem pro aplikace pred/pri oseti nebo si vystacim pouze s Vital Green?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika