Nově založený trávník



Roxteedy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (143) - 165.46 (?)
6.6.2010 15:34

Z půdy si nedělej starosti. Něco je lepší, něco horší... Ale mně krásně raší tráva na jílu, kde jsem vůbec nečekal, že cokoli poroste. Příroda si poradí, to se neboj. Vzpomeň si, kde všude si viděl růst trávu. Skulina v šutru, okap, kmen stromu :) Jestli fakt nechceš golfovej angličák, tak to udělej jak radí kolega. Pak si dej na na zahradu stoleček, židličku, slunečník a hrnek s kafem 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
michlens - (3) - 53.64 (?), 6.6.2010 10:53, zobrazeno: 7808x

Dobrý den, prosím můžete mi někdo zkušenější poradit co s trávou?

Mé story je takovéto :) Před zimou nám zahradníci připravili půdu pro rozsev trávníku a už bez nich jsem jako laik trávník před cca 6 týdny založil. Nechal jsem se inspirovat zdejší diskuzí a postupovali jsme dle rad zde uvedených - tedy tráva z Oseva Větřní, prokypření půdy hráběmi před zasetím, pak hnojivo, půjčili jsme si strojek na rozhazování, válec a vše jsme se snažili dodržet dle rad zde a na internetu.

Ihned jsme začali zalévat, půda prakticky vůbec nebyla suchá. Po cca 4 dnech začalo pršet a víte jak to vypadalo celý květen (voda všude a pořád), ale zase nebydlíme v zátopových oblastech, takže spíše řádně mokro, než nějaké louže na zahradě...

Aktuální situace na zahradě je že v části zahrady (jihovýchod) je tráva od 4-12 cm a ve větší části (severozápad) spíše jen takové sem tam oblázky a občas takový lehký "kobereček". Plno míst je prakticky bez zelého porostu a klasika plevel jede všude a hustě, i když více opět ve slunnější části.

No a prosba je nevíte co s tím nebo kde je chyba? Mám tu vzrostlou část zahrady posekat a tam, kde je prd, tak nechat být nebo dosýt? A nebo se na to prostě vyprdnout a čekat dalších x dní, či týdnů, až po měsíci vody sluníčko možná vyžene trávu nahoru? 

Napadlo mě také posekat vzrostlou část a posečenou trávu pak jemně naházet na místa bez trávy (pro hnojení) a tím dle mé laické úvahy bych možná pomohl hluchým částem zahrady.

Děkuji mnohokrát.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Roxteedy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (143) - 242.192 (?), 6.6.2010 11:06

Nejsem odborníkem na trávu, ale z toho co píšeš mi tam nesedí to hnojení. Tráva je "plevel" a samotná nakypřená hlína jí dokáže živit hodně dlouho. Hnojit se má až když pořádně zhoustne. Jinak spálíš hodně citlivé kořínky malých traviček. Já třeba žasnu, kdy tráva je schopná vyrůst v rozdroleném betonu mezi dlaždicema 

Kaj dál? Pokud chceš mít exklusivní trávník, asi bych poptal odborníka. pokud "přirozenej", tak bych na těch holých místech zasel, pohrabal, uválel a zalejval. Tráva se sama rozroste. Odnožuje a je to jen otázka času, kdy Ti i ty holý místa zarostou. Takhle to uspíšíš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
michlens - (3) - 53.64 (?), 6.6.2010 11:18

No jo, to je právě ono, protože jsem to bral jako plevel, tak sem odmítl dát "odborníkovi" 45kč za metr, aby to udělal "odborně". A když jsem to dle mě udělal dobře a tak jak tady plno evidentně zkušených zahradníků radí, tak jsem čekal, že za 6 týdnů bude aspoň nějaký porost.

Možná to je půdou (teď když svítí 2 dny slunce, tak se hned objevují jakoby uplně vysušená místa a vypadá to, jakoby suchý jíl a ne kvalitní černá ornice, jak vypadala na podzim před rozvozem na pozemek), jak tomu prd rozumím, tak jsem prostě šel tam, kde prodávají ornice a za 600kč za tunu jsem nechal přivézt tolik, kolik mi zahradníci řekli. A tyhle zahradníci tu ornici viděli a kolečkovali, tak by snad řekl, že to je hrůza a že bude nutné do toho přidat kompost a písky a já nevím co.

Tady píšou lidi i o nějakém vápenci, kompostu, pískách, atd. Mám to tam teď na tu hlínu naházet nebo ty hluchá místa zrýt a přidat tam něco?

No evidentně to ještě bude sranda :)

Díky M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.138 (?), 6.6.2010 13:36

Dosejte hluchá místa, důležité je semena "zasekat" hráběmi, to co je na povrchu už teď nic neudělá a přikryjte bílou netkanou textilií. První měsíce můžou být znát rozdíly mezi místy s různou zeminou, u nás bylo znát rozdíl mezi dvěmi zasekávači, ale po roce už to nejde poznat. Mačkali jsme jen prkny s pásky nasazenými na nohou, jde to také. No a taky bojujte s plevelem :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
starling - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (156) - 59.152 (?), 7.6.2010 23:19

Doseté hluché místo je dobré jemně zasypat vrstvičkou zeminy (může být i žlutý písek, případně zahr. substrát).Pak nemusíte zasekávat hráběmi, ani zakrývat textilií.Rovnoměrného zasypání docílíte, když k tomu poujžijete větší jemné síto.:-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 8.6.2010 8:42

Zcela jistě nepoužívejte žlutý písek, ale bílý, křemičitý, jemnou frakci. Žluté písky mají vysoký obsah slíd a někdy i jílů a dokáží vytvořit pevnou a špatně propustnouvrstvu. Pokud projdete zdejší diskuse, najdete mnoho obsáhlých příspěvků na téma trácník, péče o trávník renovace trávníků, pískování atp.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Roxteedy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (143) - 165.46 (?), 6.6.2010 15:34

Z půdy si nedělej starosti. Něco je lepší, něco horší... Ale mně krásně raší tráva na jílu, kde jsem vůbec nečekal, že cokoli poroste. Příroda si poradí, to se neboj. Vzpomeň si, kde všude si viděl růst trávu. Skulina v šutru, okap, kmen stromu :) Jestli fakt nechceš golfovej angličák, tak to udělej jak radí kolega. Pak si dej na na zahradu stoleček, židličku, slunečník a hrnek s kafem 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HonzaPM - (14) - 18.174 (?), 8.6.2010 8:56

Prázdné plochy znovu osej, taky zarovnávám hráběma, i když bez zasekávání. To stačí. Posekanou trávu nikam na holá místa nedávej a hlavně už nikde NIC letos nehnoj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 61.106 (?), 10.6.2010 9:05
Nejspíš došlo k vyplavení travního osiva, vyjadřuji se pozdě, ale sám by tu plochu prokypřil, zasel trávu a aby to nevypálilo slunko a nespláchly deště (- pokud to nejsou enormní průtrže), tak by na povrch rozprostřel malou vrstvu dlouhostébelného sena bez zralých semen. Stébla rozptylují přímé vysušující záření a tříští údernou sílu dešťových kapek a neubije se, též tolik zemina. Po vzejití trávy se seno odstraní. Osobně to mám vyzkoušeno, ověřeno. Čerstvě posečená tráva a kratičké seno z běžně udržovaných trávníků se na popisovanou ochranu naprosto vůbec nehodí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
michlens - (3) - 53.64 (?), 11.6.2010 7:48

diky moc všem za rady, nakonec jsem tam hodil písek (asi "bohužel" jsem dal žlutý), dosel a uvidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika