Hrábě na zapracování travního semena do substrátu



kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 242.213 (?)
10.11.2017 13:11

Měl bych jeden aktuální dotaz: v cca 2 měsíce starém trávníku se mi postupně začínají objevovat "žlutá místa", kde tráva žloutne od konečků směrem dolů.

Před 3 týdny se tato místa začala tvořit podél terasy z betonové dlažby, dával jsem to za vinu tedy betonu. Jelikož se ale tyto fleky začínají tvořit i u plastových "skrytých" obrubníků a i na několika místech v ploše, o vysychání půdy kvůli savosti betonu se tedy nejdená. Navíc je podzim, půda stále vlhká a nejpostiženější místo je u domu ve stínu na severní straně.

Před 5 týdny jsem provedl hnojení krátkodobým hnojivem Agromix P (NPK 8-34-20), po kterém jsem žádný viditelný efekt nezaznamenal a ani příliš neočekával, tráva vypadala zdravě a zdravě vypadá doposud, tedy až na žlutá místa. Hnojivo tedy do souvislosti se žlutými fleky nedávám.

Dnes jsem provedl poslední hnojení - Grass Care (6-3-20) - granulace je úžasná (bohužel dost problém s aplikací i v menším větru, bezvětří jsme neměli už hodně dlouho:), barva taky, jenom při aplikaci není absolutně vidět v trávníku. Sekáno gardenou 400C cca 2x týdně. Kupodivu tráva rostla až doteď.





Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 242.213 (?), 11.9.2017 10:38

Díky za informace. No u nás je už třetí den max 13C, tak to snad do prvního sněhu vyleze :)  Zatím leze jenom plevel (v dospělosti to vypadá jako pelyněk, ale není to on), který měl velký náskok a s každým větrem přichází nová várka. Kdy nejdřív po vyklíčení trávy budu moct opatrně vstoupit na plochu a vytrhávat plevel?

Slibovali deště a místo toho jenom mlha. Kropil jsem všeho všudy 3 dny z celkových 5 a už mi došla voda v podzemní 3 m3 nádrži (kvůli přepadu ej tam reálně tak 2,5m3). Nějak jsem ten objem hodně podcenil.

Źe jsem zapomněl započítat jednu dávku při výsevu je samo možné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 11.9.2017 14:22

nevytrvalý plevel ustoupí sečením, vytrvalý např. typu ježatky je vhodné vytrhat ručně. Kdy začít více vstupovat na osetou plochu se přesně nedá říci, ideálně až když je trávník souvisle vyklíčený a tráva vysoká alespoň několik cm. Kdo se obává z vyšlapání děr, tak si může udělat na boty nášlapy z širšího prkna a tak se opatrně pohybovat :-). Nicméně nic se nemá přehánět a případné propadliny se dají opravit, dosypat pískem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 242.213 (?), 2.10.2017 10:56

Měl bych aktuální dotazy k vyklíčenému trávníku:

- mám celkem problém s žížalama. Po vysetí a častém kropení se tak rozmnožili, že na místech, kde vytvrořili desítky hromádek tráva vypadá mnohem hůře ("díry" v trávníku - místa, kde nic nevyklíčilo nebo velmi řídce), než na místech ostatních. Snažím se teď hromádky opatrně zašlapovat a nevím, jestli tato místa ještě letos přesít, nebo doufat, že se jen semena kvůli žížalám dostali v půdě níž a tak jim bude dlouho trvat, než se proderou na povrch - jsem teď 25 dnů po vysetí.

- je vhodné a bezpečné teď pomoci trávníku rychlerospustným hnojivem Agromix P (8-34-20), které mi zbylo - aplikováno při výsevu. Hnojivo je už určitě vyplavené a dost semen se teprve probouzí a výška trav je nyní od 1cm do 7cm 

- první seč: je potřeba počkat, až se většina trav dostane nad 8cm, což nevím, jestli se letos ještě vůbec stane, nebo to brát jako doporučenou střední výšku a sekat i když některé budou mít např. jenom 4cm

- je možné provést první seč Gardenou 400C, tj. na max. výšku 42mm?

25 dnů po výsevu - lepší část bez žížal
25 dnů po výsevu - lepší část bez žížal
11 dnů po výsevu - žížalince
11 dnů po výsevu - žížalince
11 dnů po výsevu - žížalince
11 dnů po výsevu - žížalince
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 3.10.2017 10:05

Jelikož bylo celkem chladno až na těch posledních pár dní, tak to vypadá velice dobře. U mne se také na určitých místech žížalám daří, s tím se nic dělat nedá. Berte to jako pozitivum provzdušní Vám trávník, ale bohužel když je jich hodně tak to nevypadá moc dobře. Pokud máte místa kde skutečně nic moc neklíčí tak to přesejte, ale jen menší dávkou spíše řidčeji. Jelikož nebylo moc teplo a slunečno tak zatím nevyklíčilo vše, podle mne máte zatím vyklíčené jílky a trochu kostřavy. Lipnice možná začínají klíčit.

Hnojivo co máte lze použít, pokud má málo dusíku převahu P a K tak je to OK.

Klidně opatrně sekejte, odrůdy co tam v té směsi máte tak se mohou sekat už při nižší výšce než se obecně někde píše. Já jsem letos trávník přesel také 6/1 a seču pořád stejně, jen tam kde jsem dělal aerifikaci a chtěl co nejvíce změnit poměr druhů jsem na čas zvýšil výšku seče na 3 cm :-), ale nyní to již seču jak jsem zvyklý na 2 cm a je to v pohodě, mladé jílky s tím nemají problém a kostřavám těm nižší seč i u takto mladého trávníku nevadí. Klidně to posejte na těch 4,2 cm. Dle mne je lepší to seknout raději dříve a jen trochu než pozdě a muset hodně, jelikož ta Vaše sekačka stejně více jak 4,2 cm nedá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 242.213 (?), 3.10.2017 12:20

Opravdu díky moc za rady! Měl jsem za to, že poslední klíčí kostřavy, je ale pravda, že včera při vytrhávání plevele okolo okrajů trávníku jsem si všiml, že docela dost toho teprve začíná klíčít, takže to budou asi lipnice spolu s kostřavama. Pořád nevím, jak moc můžu vstupovat na trávník - zatím jsem pletí neriskoval přímo v ploše - což by važadovalo dlohodobé stání na místě. Nebo si s tím tráva nějak poradí, i když je ještě takto mladá?

Sekačku ještě nevlastním - je případně nějaká lepší alternativa v obdobné cenové relaci.

Celkem by mě zajímalo, čím jste aerifikaci dělal. Půjčeným strojem nebo ručně? U nás bohužel stroj půjčit nejde, tak zvažuji do budoucna vidle s dutými hroty nebo něco takového - vím, že to budou galeje :)

Ještě přikládám, jak vypada nyní část trávníku s největším výskytem žížal.

25 dnů po výsevu - horší část žížaly
25 dnů po výsevu - horší část žížaly
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 39.3 (?), 3.10.2017 16:00

Ten plevel co tam roste je většinou nevytrvalý a ustoupí sečením, není nutné jej nyní řešit. Maximálně pokud tam uvidíte pýr, či ježatku tak tu vytrhněte.  Dnes Vám to možná zalil déšť tak se to zlepší, jelikož nebylo moc teplo, tak se klíčení opravdu zpomalilo, proto to chce nyní zalévat o trochu časteji aby měli dosud nevyklíčená semena dostatek vláhy. Celkově to vypadá dobře.

Co se sekačky týče tak mám celkem pozitivní zkušenosti s Gardenou, na přesnost seřizování a nasavení výšky seče je dle mne nejlepší Brill, nicméně trochu dělá vlnovky také se bohužel přestává prodávat (vyrábět). Další kvalitní ruční jsou např. od Husqvarny. Určitě by ta vyšší místa již chtěla posekat. Samozřejmě nejlepší je motorová, ale cena je trochu vyšší.

Aerifikaci dělám ručně pomocí aerifikačních vidlí. Nemám potřebu ji dělat plošně proto si s tím pohraji, mám vidle s 21 mm dutými hroty a 17 cm na hloubku, používám výhradně suchý písek díky tomuto spojení (šiřší otvor) je zaplnění otvoru pískem téměř 100 %. Strojově je to méně pracné nicméně malé stroje co se dají půjčit většinou udělají otvor jen do max. 8 cm a většinou mají hroty 16 mm. Pokud se poté použije pro pískování vlhký písek, tak se zaplní otvory jen velice málo a byť časem proschne tak to stejně není ideální. Nicméně ve velké ploše a při jednorázové akci to jinak nejde. Existují pak i větší stroje co jsou schopné udělat širší otvory a do větší hloubky, ty většinou mají jen specializované firmy a nepůjčují je.

Pokud by jste kupoval vidle tak chtějte širší hroty kolem 20 mm, v ČR je defacto jeden výrobce a po dohodě Vám tam dá místo 16, 19 mm hroty, které jsou standartně k dispozici. Já mám hroty na zakázku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 242.213 (?), 10.11.2017 13:11

Měl bych jeden aktuální dotaz: v cca 2 měsíce starém trávníku se mi postupně začínají objevovat "žlutá místa", kde tráva žloutne od konečků směrem dolů.

Před 3 týdny se tato místa začala tvořit podél terasy z betonové dlažby, dával jsem to za vinu tedy betonu. Jelikož se ale tyto fleky začínají tvořit i u plastových "skrytých" obrubníků a i na několika místech v ploše, o vysychání půdy kvůli savosti betonu se tedy nejdená. Navíc je podzim, půda stále vlhká a nejpostiženější místo je u domu ve stínu na severní straně.

Před 5 týdny jsem provedl hnojení krátkodobým hnojivem Agromix P (NPK 8-34-20), po kterém jsem žádný viditelný efekt nezaznamenal a ani příliš neočekával, tráva vypadala zdravě a zdravě vypadá doposud, tedy až na žlutá místa. Hnojivo tedy do souvislosti se žlutými fleky nedávám.

Dnes jsem provedl poslední hnojení - Grass Care (6-3-20) - granulace je úžasná (bohužel dost problém s aplikací i v menším větru, bezvětří jsme neměli už hodně dlouho:), barva taky, jenom při aplikaci není absolutně vidět v trávníku. Sekáno gardenou 400C cca 2x týdně. Kupodivu tráva rostla až doteď.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 249.93 (?), 1.10.2017 16:13

My jsme včera rozvezli travní substrát na pozemek a Fiskars hráběmi, těmi fousatymi dratenymi, jsme rozhazeli. Dnes jsme smichali osivo s podzimnim hnojivem a ruční rotačkou zaseli. Na boty jsme si přivázali prkénka a šlapali místo vedle místa a nakonec jsme zavlažili. Nyní budeme čekat jak to vzejde.:-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika