Flekaty travnik



MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?)
4.6.2015 14:26

Přesnou příčinu těchto problémů nelze tatko zcela určit, v totmo případě si myslím, že lipnice Váš problém nebude (i když tam může být), nicméně v postižených místech ji nevidím. Gazon je směs tvořená vysokým % kostřav a trochou jílku. Kostřavy jsou hodně citlivé na kornatku a jako mladé na plísně obecně. Sucho jim tak nevadí. Jílky zase v létě trpí suchem.  Zkuste postřik Ortiva, vyšesávat odumřelou hmotu + je dobré také vědět, že něktré plísně se roznáší sečením. Také bych z důvodu kostřav snížil výšku kosení na cca 3 cm nebo i méně. Pravidelně a správně hnojit. Jak často a jakou dávkou na této straně zaléváte?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
host - 24.209 (?), 26.5.2015 17:59

Ještě obrázek...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 44.34 (?), 1.6.2015 12:34

Zdravím,

ano hnojila, avšak poté, co se začaly objevovat první fleky. Chtěla jsem to přihnojením jaksi zachránit, leč fleky přibývaly.

Na Vaše doporučení jsem fleky vyčesala a za dva dny posekala celý trávník. Brutálně - na nejnižší nastavení sekačky.

Vzniklou měsíční krajinu (šílený pohled) jsem večer prolila.

Ano, zalévám kdykoli mám pocit, že je trávník suchý. Do toho samozřejmě občas i sprchne.

Prosím o doporučení, zda mám po mém razantním zákroku trávu dosít, popř. použít zde doporučovaný postřik "ortiva" (dle názoru zde v diskusi se může jednat o kornatku travní) anebo nechat, ať si příroda poradí sama?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 1.6.2015 13:24

Dobrý den,

zálivkou a zbytečným přihnojováním to nespravíte, většinou je ten problém jinde než v suchu a na jeho přesné určení je potřeba toho znát hodně a ideálně být na místě osobně. Podle fotky z dálky určit kornatku nejde, ale může to být podle projevů ona a pokud se udělá ošetření proti plísni tak se tomu nepřihoší. Plísně se také přenášejí a roznášejí po trávníku sečením sekačkou.Trávník můžete postříkat např. Ortivou, která by měla zamezit případnému dalšímu šíření plísně a je celkem širokospektrální. Předtím však doporučji veškerou odumřelou trávu vyčesat a udělat vše pro to, aby mohl ke kořenům vzduch a slunce. Poté je možné přistoupit k postřiku Ortivou.

Ještě pokud sečete na vyšší výšku tak spodní část stébel bývají vždy hnědá a pakliže se poté udělá velice nízká seč tak pohled nebývá nejlepší :-). Proto řaději sekat často a nižší výšku.

Dosetí lze provést také, ideálně po vyčesání či vertikutaci, dělala jste ji na jaře? Další hnojení bych udělal s odstupem min. 14 dní po Vašem posledním a správnou dávkou. Dusíkatá hnojiva mohou při vyšší koncentraci nebo nerovnoměrném rozhození trávník spálit. Se zálivkou to nepřehánět, klidně rýpněte do drnu rýčem a podívejte se jak je půda suchá a podle toho zálévejte. Nejvíce plísní je z přemokření vrchní vrstvy, nedostatku živin, tupé sekačky a všeho co ovlivňuje odolnost trávníku. Samozřejmě důležitou roli hraje i travní druh a roční období.

Příroda si sama poradí také, ale bude jí to chvilku trvat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 207.60 (?), 3.6.2015 11:29

Zdravím, tohle je červená nitkovitost trav, kornatka travní, mám dobrou zkušenost s postřikem Ortivou.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Lum - (5) - 61.35 (?), 4.6.2015 13:32

Ahoj, mám podobný problém. Po přečtení všech příspěvků a diskuzí jsem stále nepřišel na to, co s trávníkem je. Trávík je starý 5 let, vysetá směs Barenbrug Gazon. První 2 roky krásný trávník, sečený 1x týdně, hnojený,vertikutace 2x ročně. Poté se začly vyskytovat jakoby proschlé místa, trávník je situován na JZ, takže je vystaven celý den slunci. Navíc jsme v oblasti, kde jsou deštové srážky minimální. Tyto fleky jsou ale každý rok větší, proto nevím, jestli se nejedná o nějakou chorobu či plevel. Na druhé straně pozemku, kde je trávník zastíněný domem je situace lepší. Přikládám pár fotek, před sečí a po. Kdyby jste dokázaly poradit, budu moc rád. Lum.











Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 4.6.2015 14:26

Přesnou příčinu těchto problémů nelze tatko zcela určit, v totmo případě si myslím, že lipnice Váš problém nebude (i když tam může být), nicméně v postižených místech ji nevidím. Gazon je směs tvořená vysokým % kostřav a trochou jílku. Kostřavy jsou hodně citlivé na kornatku a jako mladé na plísně obecně. Sucho jim tak nevadí. Jílky zase v létě trpí suchem.  Zkuste postřik Ortiva, vyšesávat odumřelou hmotu + je dobré také vědět, že něktré plísně se roznáší sečením. Také bych z důvodu kostřav snížil výšku kosení na cca 3 cm nebo i méně. Pravidelně a správně hnojit. Jak často a jakou dávkou na této straně zaléváte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Lum - (5) - 61.35 (?), 4.6.2015 16:14
Závlahu plánujeme příští rok, takže trávník není zavlažování. Myslím, že je to možná způsobené tím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 4.6.2015 16:30

Zalévat hodně a méně často, vente rycí vidle a udělejte klidně jen lokální airifikaci, i obyčejné vidle dokáží trávníku hodně pomoci. Pokud máte tvrdou nevzdušnou půdu a tak počátek problémů bude tam.  Sucho vadí jílkům v létě když nemají zálivku tak se vypalují. Pokud poznáte jílek od kostřavy tak to posuďte sám který druh je suchý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lum - (5) - 61.35 (?), 4.6.2015 16:54
Tvrdá půda to je, to máte pravdu. Jinak z jara a na podzim kdy je srážek víc, není takové vedro je trávník v lepším stavu a zvlášť po hnojení. Zatím asi budu situaci řešit ortivou. Tu jsem loni na podzim vynechal a objevilo se tam trochu plísně sněžné, ale nic hrozného. Zkoušel jsem i Dithane postřik minulý rok, ale žádné změny k lepšímu. Nicméně zem je těžká, teď je jak kámen. Myslím, že celou situaci vyřeším až příští rok, až bude automatická závlaha. Poté mám v plánu provést strojovou aerifikaci dutými hroty, zapískovat, tak 1 cm a celou plochu přesít.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 4.6.2015 17:03

Více méně hlavní příčinu již vidíte sám, v "betonu" tráva neporoste, navíc směs jako je Gazon potřebuje kvalitní podmínky. Není to zátěžovka typu hrištní směs, ale i ta v udusané půdě moc dobře neporoste. Každopádně bych asi ve Vašem případě místo chemie použil vidle, hnojivo a zavlažovač :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika