Jak založit jímku na vodu (pramen v zemi)



host - 43.253 (?) 
24.7.2013 17:49, zobrazeno: 5159x

Dobrý den,

pokouším se jímat pitnou vodu z vydatného pramene (5l/min) do plastové jímky v zemi (hloubka 150cm, průměr 80cm) s cílem příležitostného zásobování chaty vzdálené 40m vodou na mytí, wc a nádobí. Můžete mi prosím poradit vhodné řešení, jak takovou jímku (studnu) správně upravit a jak celý systém sestavit? Má představa je taženi ¾ silnostěnnou černou hadicí v zemi z jímky do chaty, kde bude automatická vodárna bez měchu a bojler. Na dno jímky dám písek a na něj štěrk. Jímku zakryji a vyrobím odtok. Nahoře obložím okolí nějakými kameny, zakryji jímku krytem, případně vyrobím nějakou stříšku.

Děkuji


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 24.7.2013 21:25

Vhodnější by bylo jímku zapažit betonovou skruží. Na propojení by bylo lepší použít 1" PE hadici. Nevím, co si představujete pod pojmem automatická vodárna. Můžete buť mít ponornou vodárnu v jímce (a tedy tam dovést kabel s 220V) nebo v chatě použít sací čerpadlo (pokud není převýšení velké - v takovém případě by bylo vhodnější použít průměr potrubí 40 mm PE). V případě sacího čerpadla by bylo vhodné použít vyrovnávací tlakovou nádobu.

Dno jímky není nutné nijak řešit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 237.20 (?), 18.8.2013 10:16
Mám predstavu, ze bych použil nějakou levnou automatickou domaci vodárnu se samonasavanim, umístěnou v chatě. Převýšení je minimalni, do jednoho metru, v podstatě je hladina jimky (studny 1,5m hluboké) ve stejne výšce jako je hladina studny, ale na vzdálenosti 30m mezi studnou a chatou je "prohlubeň" - terén od studny klesá a chata je na metrové podezdivce. Problém je, ze už jsem zakopal PE hadici 3/4 a teď nevím, jestli to sací čerpadlo zvládne, když ma saní coulove. Bojím se, aby se nespalilo. Vybral jsem Einhell BG-AW 1136. Děkuji za radu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika