Široká vodorovné plotovky - dřevo nebo plast?



host - 210.251 (?)
4.5.2017 21:43

A co použít akátové dřevo, u kterého je životnost cca 40-50let?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 210.251 (?), 4.5.2017 21:43

A co použít akátové dřevo, u kterého je životnost cca 40-50let?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.64 (?), 4.5.2017 23:48

já osobně nemám rád vodorovná prkna na plotě (připadají mně jako žebřík a také to svádí i nevítané návštěvníky). Je to ale věc vkusu. 

 akát je dobrá rada, sehnat v potřebných rozměrech a kvalitě nebude jednoduché a levné. Doporučuji modřím -  nejlevnější je koupit od hajného strom a dovézt na pilu.  Když tuto možnost nemáte, skuste přímo na pile koupit. Ideální by bylo mít tesy (to je to vodorovné) z plastu (jestli se to dá sehnat, nebo ten akát) a na tom svisle (cca 5 x 2,5) plaňky, každá přišroubovaná přes podložku na ten tes. Podložka je proto, aby to nehnilo v místě styku.Natřít - a přežije Vás to. nezapoměňte prostřední plaňku dát delší, aby se opírala o podezdívku a celé pole se nepronášelo. Když chcete vodorovná prkna, tak bych do sloupků zabudoval packy, na kterých by vratovými šrouby byla prkna připevněna. Za dvacet let vás čeká výměna. Jirka

PS- mám u domu modřínový plot  (vodorovná prkna nahoře a dole, mezi tím svislé plaňky) a nahoře krycí prkno z roku 1942. Tak po 10 letech natíraný fermeží. Stále je slušný, drží...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 11.187 (?), 5.5.2017 9:02

Rygle z akátového dřeva nic neřeší.  Jednak akátovoz tyčovinu neseženete, ani její trvanlivost nebude tak, jak se udává. Vodorovné dřevo vždycky popraská, zateče do něj voda, ta zmrzne...
    Řešením je náhrada jiným materiálem nebo aspoň zakrytí horní plochy ryglu proužkem plechu.  Plaňky jsou věčné i se smrku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.64 (?), 5.5.2017 12:00

S tím plechovým krytem jste mne přivedl na nápad. Budu obnovovat cca 17 polí plotu (kolem 5OO planěk, modřínových) a na rygle by šel dát plast z lamel ze svinovacích garážových vrat. Před časem jsem jedny rušil a z lamel postavil domeček na čerpadlo. Sehnal jsem hnědou barvu na plast a ta zatím to 3 roky drží. Domeček vypadá jak z palubek. Lamely jdou dobře řezat a okraje brousit. Předpokládám, že na vrata se používá plast odolný povětrnosti. Rygle mám taky z modřínu, zatím přemýšlím, jak tu horní plochu šikmo říznout, nebo ohoblovat. Asi mafl s vodítkem a pak líznout na hoblovce.

Ano, smrk je věčný, ale modřín věčnější!! J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 67.66 (?), 5.5.2017 13:19

I když rygl šikmo seříznete, že na něm nebude stát voda, stejně vlivem teplotních extrémů v něm vzniknou podélné prasklinky, podél nichž voda zateče do větší hloubky, než vsákla povrchová impregnace.
    Jistěže, modřín je tvrdší a trvanlivější, u pláněk to ale nehraje velkou roli. Pláňky z tyčoviny se u modřínu hůř odkorňují a na pláňky z masivu je ho trochu škoda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.64 (?), 5.5.2017 13:54

Pane doktore,

nechci z toho dělat román a také aby i ostatní přišli ke slovu. Ale díky hlavně loňskému napadení kůrovcem je teď u nás (kladensko) modřín dost dostupný a než jej řezat na topení..Jenže je většinou suchý nastojato a to není ono. Hezký den Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika