UV lampa a život v jezírku



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 17.210 (?) 
3.2.2016 15:48

Ja davam pH dole pomocou flokulantu. Je urceny povodne na cirenie vody do bazena, ale bezne sa rovnaka latka pouziva aj na jazera v boji proti siniciam. Je to hlinita sol. Ma dvojity ucinok, znizuje pH a reakciou s alkalickou vodou vytvara jemne koloidy, ktore mimo ineho vychytavaju fosforecnany (vzniknute oxidy-hydroxidy hlinite maju podobny ucinok ako zelezite, iba su biele). Viazu a zrazaju vo vode rozpustne proteiny, organicke koloidy a krasne cistia vodu. Vraj maju ucinok aj na zive bunky. Treba dat pozor na mnozstvo, pretoze pri aplikacii vyssich koncentracii moze sposobit zakalenie vody. Ja mam jazierko len 6m3 a obcas vysavam, takze ak by sa na dne hromadila zrazenina niecoho hliniteho, tak to vysajem. Sam som este neskusal na pH raselinu, alebo nejaku mineralnu kyselinu. Pouzivam vodu zo studne a ta je znacne tvrda (podla akva testu) a aj pH ma prirodzene dost vysoke. V jazierku sa tvrdost akosi automaticky znizi na prijatelnu hodnotu, asi aj riasy zozeru nieco s pritomnych soli. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
      
host - 148.34 (?), 3.2.2016 11:38

Jirko, vcera jsem procital vas blik a koukal na fotky jezirka. KLOBOUK DOLU!!! Opravdu precizni prace az jsem si rikal, ze pod tim vsim betonem jestli se vam neco rozpoji nebo nejaka mys ci hrabos udela neplechu, tak to bude mazec.

Ale vymyslene a provedene teda jedna basen :-)!

Jen se divim, ze pres veskerou technoligii mate s rasou v podstate stejne potize jako vetsina lidi. Kdyz jsem procital vase myslenky a realizaci, tak jsem si rikal, ze tam nemuze mit rasa sanci a nakonec vy taky pouzivate nejaky prostredek na odbourani ras, ted si nevzpomenu na nazev. Je pravda, ze opravdu male mnozstvi, ale prece a to me trosku odrazuje jit do tech UV lamp.

At se dari s jezirkem a na rasy je asi nejlepsi polostin, takze budu cekat az mi stromy vyrostou :-)!

Pekny den

Alan D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 148.34 (?), 3.2.2016 11:40

omlouvam se za blik, myslel jsem BLOK :-)!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Skylla - (13) - 242.5 (?), 3.2.2016 23:24

Alane, bohuzel mate pravdu. Snazil jsem se to udelat co nejprecizneji abych zadnou chemii pouzivat nemusel, ale priroda je priroda. Proste vice slunce znamena vice zivota a bez nej bychom proste nebyli. Zatim jsem neslysel o nikom, kdo na primem slunci dokaze eliminovat vlaknitou rasu bez nejake radoby chemie-enzymu, i kdyz jen minimalisticke. A bez UV lamp - nevim jak jinak si poradit s jednobunecnou rasou. Myslenek JAK je vsude teoreticky mnoho, s zadnym skutecnym jezirkarem co by to dokazal, jsem se zatim nepotkal - mluvim samozrejme o naprosto cire vode, no o rybniku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 148.34 (?), 4.2.2016 7:55

Sel jsem do zahradniho jezirka s tim, ze je to soucasti prirody, takze me ty potize s rasou mrzi, ale zase to tolik neprozivam. Spis si tak hraju a zkousim co na to zabira. Obcas ji vysaju, nekdy neco prectu tak to zkusim a vysledky jsou ruzne. Treba jeden kamarad je vasnivy akvarista a poradil mi, ze kdyz se mu v akvariu objevi rasa, tak ji posype obycejnou soli a normalne se ji takhle zbavuje.

Tak jsem to taky vyzkousel :-) a vysledek? Ze zacatku to fakt fungovalo a rasa odumrela, skimer a gula to odsaly a ja potom jen pohodlne odstranil z filtru. Jenomze jezirko neni akvarko, protoze venku je tech vlivu vice. Po nejakem case to prestalo fungovat, tak to ani nikomu dalsimu neradim. Jen mozna na maloobjemove jezirko by to mohlo fungovat. A potom jsem narazil na FOSFOSORB a ten zatim opravdu jede i dlouhodobe, jen pred aplikaci musi byt pH nizsi nez 8, ale to neni takovy problem. Jinak mam vodu ze studne, takze hodnoty pri dopousteni jsou taky pokazde jine :-)!

Alan D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 144.136 (?), 4.2.2016 8:41

Ked si porovnate svetelnu energiu, ktoru dodate jazierku a co akvarku, je to velky rozdiel. Priame svetlo slnka nasobne prekracuje umele osvetlenie. S tymto mozu mat skusenosti "indoor" pestovatelia rastlin, fotoamateri, staci zmerat expozimetrom... Akvarko sa anilen neodporuca mat v blizkosti okna, nie este na priamom slnku. Z toho vyplyva, ze riasy maju omnoho lepsie podmienky v jazierku. Staci par hodin priameho slnka v lete. Teplo, dlhe dni spravia svoje. Dalsia vec je spad necistot a zivin v jazierku a moznost dokonalej udrzby. Co sa tyka fosfosorbu, to pH je logicke. Pri nizsom pH sa povrch nabije kladne a viaze fosforecnany, pri pH nad 8 sa naboj zrejme meni na opacny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 144.136 (?), 4.2.2016 8:30

Ja mam mensie betonove jazierko, zospodu poistene foliou. Proti vlaknitej riase najlepsie ucinkuje kartac, ktorym steny, ked je jej vela, odrhnem, vylovim, alebo necham plavajucu riasu sadnut. Po kratkom case povysavam, a dam flokulant, co vychyta drobne uvolnene ciastocky. Procedura mozno tak 2x30 minut v dvoch dnoch, ale vysledok je taky, ze som volal suseda, nech sa ide pozriet, ci videl take pekne jazierkosmiley. Najlepsie vysavat z rana, ked je voda studensia a riasy, aj tie jednobunkove sadnu dole. Hrubu spinu vysavam prvy den po cisteni cez vreco z jemnej tkaniny (predava sa k vysavacu). Niekolko10tok L rias ide do kompostu, ak bola velka kalamita riasy. Snazim sa radsej dlhsie a co najlepsie vybrat riasu von. Potom pridam flokulant, pretoze voda je riadne zakalena. Vreco odfiltruje castice tak do 0.5 mm, jemnejsie zostanu. Na druhy den sa voda vyciri a povysavam z dna len jemny kal a zbytky hrubej riasy, ktora sa nepodarila vylovit predosli den. Odpad ide priamo von z jazierka. Uz nefiltrujem ale vytiahnem tak okolo 50 L vody, max. 100 L. Snazim sa to robit efektivne a zaroven dopustam vodu. Neviem ako u vas, ale ja takto dokazem z jazierka dostat tolko riasy, co bola na stenach, kolko sa nafiltruje za mesiac, dva.  Jazierko je potom velmi pekne mozno 1 mesiac, asi to stoji za to. Je to vhodne pre mensie jazierka, kde praca je hotova v priebehu niekolkych minut,  viac casu je vybalit cistit a zbalit vysavac. Po prvom vysavani davam aj nejake oxidovadlo, aby sa niektore latky uvolnene z kalu zoxidovali a neviazali zbytocne vzacny kyslik. Na toto potrebujete kupit vysavac. Pozicanie nic neriesi. Za sezonu ho pouzijete aj viackrat. Niekedy bez cistenia kartacom len vybratim listia alebo kalu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika