UV lampa a život v jezírku



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
host - 17.210 (?) 
1.2.2016 17:52

PMDD je hnojivo, ktore sa pouziva do akvarii, rozpustenim zmesi mikroprvkov a dusicnanov draselneho a horecnateho a pravidelnym davkovanim priamo do vody. Jeho zlozenie sa da zistit cez google. Je bez fosfatov a amoniaku, ktore podporuju rast rias. Da sa aj niekde zakupit, zdroj sa da vygooglit. Pouzitie tohto hnojiva na list by bolo velmi bezpecne ohladom vplyvu zivin na rast rias. Len si treba overit vhodnu koncentraciu. Radsej mensiu ako sa bezne pouziva pre hnojenie na list. Nevyhoda: PMDD je dost drahe.

Ina alternativa je kupit tenso coctail (yara) + dusicnan draselny + horecnaty a tieto pouzit na pripravu vo vode rozpustneho hnojiva. Je to menej drahe v prepocte na hmotnost, ale tenso coctail sa predava len vo vacsej gramazi. Dlhsie vam vydrzi a mozno ho pouzit aj v zahrade.

Myslim si, ze velke riziko by nepredstavovalo aj hnojenie pomocou krystalonu, ktory obsahuje aj amoniak, aj fosfaty. Treba dodrzat postup, aby sa hnojivo prednostne dostalo na list a co najmenej do vody. Postriekat rastliny na noc, kedy rosa moze predlzit pritomnost vlhkeho filmu na listoch rastlin. Radsej aplikovat castejsie a mensie koncentracie hnojiva. Vodne rastliny mozu byt na listove hnojiva viac citlive. Navod na riedenie krystalonu pocita az s prehnanym riedenim. (lepsie sa predava, ak je uvedeny vacsi objem zarobeneho hnojiva). Podla mna je vhodne pouzit riedenie ako popisuje navod.

Vsetky kvalitne vo vode rozpustne hnojiva s mikroprvkami obsahuju chelaty, ktore zabezpecia rychly prisun zivin do rastliny. Preto si myslim, ze v podstate su vhodne akekolvek anorganicke hnojiva, ktore su urcene na list. Na druhej strane, vyhol by som sa organickym hnojivam, ktore obsahuju dusik. Tie su mozno vhodne na zahradne rastliny, ale do jazierka radsej nie. Odburanie organickych latok z tekutych hnojiv sa odrazi na spotrebe kyslika, raste amoniaku a mozno aj dusitanov, a podpori riasy a inych anaerobnych organizmov a potlaci vzacne mikroorganizmy co preferuju dostatok kyslika. Vyssie rastliny dokazu aj tak spotrebovat len uplne mineralizovane hnojivo. Z organickych by som mozno vyskusal nejaky huminovy vyluh z raseliny a podobne. Tie by v malej koncentracii nemuseli skodit ani v jazierku 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                  
host - 212.80 (?), 1.2.2016 20:25

Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď. Věřím že tyto infa pomůžou i ostatním zájemcům. Měl jsem PH celkem v pořádku ale třeba lekníny nebyly tak v kondici jak bych si přál. Sázel jsem je do jalové půdy bez hnojiva v obavě o kvalitu vody ale letos zkusím rozumně přihnojit. Ještě jednou díky.

Jirka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.136 (?), 2.2.2016 0:14

Lekna su ina liga, potrebuju viac zivin. Tolko, ze to skodi jazierku.Ja skusim uzavriet lekna do nadob s nepriepustnou stenou (nie typicke nadoby pre vodne rastliny) a pohnojim s pomaly sa uvolnujucim pevnym hnojivom. Mozno este aj toto zalejem do gelfixu alebo skrobu. Korene a hnojivo dam do jemneho piesku, ktory zhora primiesam s bentonitom.  A budem dufat ze leknin bude stihat ziviny spotrebovat pred uvolnenim do vody. Ked korene prerastu gelfix dostanu sa k zivinam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.80 (?), 2.2.2016 15:57

Přesně jak píšete to chci vyzkoušet. Originál koše jsou na nic. Kořeny mají  obrovskou silu, po dvou letech byly mimo a koš byl roztrhán. Chtěl bych použít tzv. stavební vědro. Cena oproti košům nízká, vědro je uzavřeno a k vyplavování hnojiva do vody by nemuselo docházet. Použiju větší objem na dostatek zeminy. Zásobní hnojivo, písek, kačírek na vrch a snad to bude fungovat.  Jenom doufám, že materiál vědra nebude škodit vodě a rybám.

Jirka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 2.2.2016 16:17

Ja som urobil taku vec, ze som vytiahol von vsetky lekna pred prvymi mrazmi (predtym som do nadob hore vyvrtal diery a prevliekol pevny motuz, aby sa dali kedykolvek lahko vytiahnut). Osprchoval som korene od piesku, odstranil korene, ktore hnili, samozrejme vsetky listy. Malo by sa to robit az na jar, ale takto je to mozno lepsie. Dal do vody, do asi 20 L nadoby sa zmestili vsetky. Nechal v zahrade, prikryl. Zvrchu zatazil. Ked hlasili prve mrazy, sli do garaze. Teraz zas sli von, ale len pred garaz. Ked zratate tyzdne ked mrzlo, ani moc v garazi neboli. Sem tam menim vodu (po case trocku smrdi). Na jar zasadim nanovo do piesku. Uvidim, ci pouzijem aj cast stareho piesku, alebo len novy. Minuly rok som to robil podobne, ale nakoniec prezimovali vo vreci ponorenom v jazierku. Toto je lepsie, nech hniju mimo.laugh Tiez zvazujem kupit nejake pevne nadoby stavebne alebo podobne. Nemyslim si, ze by mohli jazierku nejak uskodit. Riasy ich skoro obrastu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 148.34 (?), 3.2.2016 11:30

S pH mate pravdu, bylo pres 8. Tak jsem koupil u firmy, myslim VODNAR, takove pytliky, ktere se ponori do vody a odbouraji fosfor atd a navic je voda potom kyselejsi. No a zabralo to, v navodu bylo napsano, ze je to na cca 3 mesice, ja je tam dal loni a v lete a mam je tam dodnes. Musim rict, ze voda jako kristal po zbytek roku a i ted. Tak premyslim, ze to koupim znovu na jare, preventivne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 73.18 (?), 3.2.2016 11:41

co su to za pytliky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 148.34 (?), 3.2.2016 13:55

Abych objasnil zahadne pytliky :-), musel jsem doma trochu pohledat, ale nasel.

Jak jsem psal mel jsem pH nad 8, tak jsem od firmy VODNAR objednal i pripravek na snizeni pH a k tomu sitky, kterych nazev je:

FOSFOSORB

Jeden je do cca 40m3, no a ja mam neco kolem 100m3, tak jsem do posledni komory filtru pred vypust zavesil dva a stacilo to.

Letos pocitam, ze pred letem, jak se bude voda oteplovat, tak to tam zase dam a uvidim jestli budu muset pouzivat i neco jineho.

Pekny den

Alan D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 3.2.2016 14:34

Hladal som co je "phosphosorb" (ang stranky su bohatsie). Najprv som narazil na nejaky liek, octan vapenaty, to je ale nieco ine a potom som dal hladat s vyrazom "pond" a nasiel som, ze je to zmes perlitu, aktivovaneho oxidu hliniteho, aktivneho uhlia. Naproti tomu cesky fosfosorb je hydroxid-oxid zelezity - cize nieco ako hrdza. Obe latky urcene pre jazierka ucinne viazu fosfaty. Otazka je, aka je ich kapacita. Ci dokazu menit aj pH, skor nie velmi vyznamne, ale odstranenim rias sa pH moze ustalit na neutralnych hodnotach automaticky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.34 (?), 3.2.2016 14:49

Kdyz je velke horko, jako bylo loni, neprsi a mate jezirko na primem slunci jako ja, tak muzete mit skoro cokoliv na cisteni vody a stejne to nebude stihat a rasy se objevi. A samozrejme i vyssi pH, opravdu nevim co je driv jestli vyssi ph a potom rasy nebo naopak, ale jak jsem psal. pH jsem upravil nejdrive necim uplne jinym a pak jsem pouzil FOSFOSORB. Myslim, ze je i v mini navodu napsano, ze se nedoporucuje pouziti FOSFOSORBU pokud je pH vyssi nez cca 8.

Mate pravdu, ze po vybaleni to bylo cele "rezave", uplne jako kdyby do toho nekdo dal rez. Nezkoumal jsem jestli by to slo necim nahradit, ale rezavou trubkou asi ne.

Ono nakonec zjistite, ze at udelate skoro cokoliv tak rasa je previt, takze kdyz to tam dam preventivne nez se voda poradne ohreje, tak by to mohlo fungovat.

Pokud zjistite nejakou levnejsi a dostupnejsi alternativu bylo by to super.

Pekny den

Alan D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika