Únik vody z jezírka



Stránky: 1,  2,  3   
host - 112.250 (?) 
30.3.2009 12:32, zobrazeno: 33802x

Dobrý den, vybudovala jsem v zimní zahradě jezírko z folie a mám problém s únikem vody.

Popis jezírka:

Jezírko má (vzhledem k místu v zimní zahradě) neobvyklý tvar. Vzadu (pod dekorací, kde ústí do jezírka vodopád) jsou kolmé stěny, vepředu skoro kolmé, nad podlahu zimní zahrady jsou stěny vyzděné z bílých cihel na cementovou maltu.. Původní betonové stěny jsou obloženy deskami z polystyrenu, na nich je geotextilie a pak folie.Na přední stěně jezírka, která tvoří půlkruh je geotextilie 2x + folie OASE, tl. 1 mm. Vzhledem k neobvyklému tvaru vzniklo na folii mnoho záhybů, někdy i hodně hlubokých. Manipulace s folií byla dost obtížná vzhledem k tomu, že zadní část jezírka je nepřístupná. Přesto jsme si jisti, že k poškození folie při jejím pokládání nemohlo z naší strany dojít.
Když jsme napustili jezírko až cca 7 cm pod okraj, začala voda viditelně z jezírka unikat. A to se děje neustále a hladina se vždy zastaví na stejném místě, asi 50 cm pod okrajem (jezírko je 120 cm hluboké), prakticky v úrovni bývalé dlažby. Únik vody je rychlý – prakticky 50 cm vody odteče za 2,5 hodiny. Zkoušeli jsme několikrát během víkendu hladinu o několik cm zvýšit, nechat ji uklidnit a pak posypat moukou. Po obvodu jezírka, u stěn byla hladina naprosto klidná, jenom uprostřed jezírka byl znát nepatrný pohyb. Voda se mírně točila a vytvořila posléze obrazec - něco jako symbol TV Nova. Zkoušeli jsme to i s mlékem – výsledek byl stejný.
Folie byla z role šíře 6 m – my jsme potřebovali 5 m délky. Myslela jsem, že folie bude v celku, ale měla dva spoje. Firma, od které jsme folii přes internet koupili, se za spoje zaručuje a radí nám v místě, kde se hladina vody zastaví, folii prohlédnout a díru zalepit. Jenže podle našich pokusů (s moukou, i mlékem) se zdá, že po obvodu je folie v pořádku. Navíc je velice problematické hluboké záhyby podrobně prohlédnout. Tak si nevíme rady co s tím dál a jak pokračovat……
Mohla by být nějaká trhlinka ve dně a přesto by nevyteklo jezírko celé? Nebo, že by někde prosakovala folie? To se nám zdá dost nepravděpodobné, ale už možná vymýšlíme blbosti. Já jsem z toho opravdu moc nešťastná, protože vidina toho, že si za 3 neděle pojedu pro pár koi kapříků, se postupně vzdaluje…. Díky předem za všechny další rady.
S pozdravem Helena Balíková

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
helena721 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 255.95 (?), 30.3.2009 12:53

Podle zákonů fyziky musí být závada na okraji někde v místě, kde klesne voda. Pokud voda klesá v určité výšce prakticky stejně, tak nemůže propouštět dno, při opakovaném napuštění by se doba měnila. Podle mého bude vadný pravděpodobně spoj folie, zde bych začínala. Postupovala bych tak, že po poklesu označím výšku hladiny a ještě další vodu odeberu. Potom hledat místo úniku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 112.250 (?), 30.3.2009 13:22

Děkuji za odpověď. My už z toho prostě blbneme. Jenom se bojím, že najít trhlinu v těch hlubokých překladech folie, bude skoro nadlidský úkol. Když nic nenajdeme... co pak budeme dělat, to fakt nevím... ale díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 209.64 (?), 30.3.2009 18:19

koupit novou folii!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ladik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 22.158 (?), 30.3.2009 19:05

hmmm a nemáte do té vody něco ponořené?

nějaký motorek, přepad pro odvod přebytečné vody, nebo něco takového?fakt máte jen vloženou fólii a nic jste jiného nedělali, možná jste ji nedostatečně vyrovnali a po nalití vody tíhou někde protrhla spoj i když to je asi nepravděpodobné, jen uvažuji nad věcmi co jste třeba nepopsala, možná jak jste instalovali někdo v prázdném jezírku botou prosekl fólii?

a udivuje mě kde máte tu vodu co vytekla :-) ta se přece neztratí jen tak ;-)

mě třeba v jezírku ubývala voda1 cm za den a bylo to zapřičiněno zatékáním potůčku přes jeden špatně umístěný kamínek pod folii, nic velkého ale za den to bylo na jezírku s 33m2 dost a hledal jsem to skoro měsíc, taky jsem myslel, že mám někde díru

co ten vodopád, máte ho puštěný? pokud ano vypněte ho a čekejte zda bude únik stejný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 112.250 (?), 31.3.2009 11:23
Dobrý den, problém se nám již podařilo vyřešit. Byla to docela "blbost" z naší strany. Říkali jsme si, že díra nebo trhlina musí dost velká, když utíká tolik vody a tak rychle. Tak jsme vypustili vodu a prohledávali všechny záhyby. jak jsem již psala, vzhledem k nepravidelnému tvaru jezírka, jich vzniklo mnoho. No a v tom nejhlubším jsme objevili, že první vrstva folie, která tvořila kolmý roh, se svezla a ten spadlý cíp folie (přesně ve výšce, kde se únik vody zastavil) fungoval jako "přepad". Zvenku to nebylo vůbec vidět, hladina u tohoto rohu byla naprosto bez pohybu, ale bylo to ono. Spadlý cíp folie jsme narovnali a upevnili pod dekoraci, napustili jezírko až pod okraj a voda drží. Ani nevíte, jak jsem si oddechla. Věděli jsme, že to asi nějakou malou dírkou nebude, ale tohle nás fakt nenapadlo. Prostě jsme naprosto zblbli. Ovšen, kde je ta voda co unikla, fakt nevíme. Všem, moc děkuji za reakce a odpovědi Helena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
lucka1975 - (2) - 204.123 (?), 6.4.2010 19:18

Dobrý den.jsem na tom nějak podobně.Jenže jezírko o velikosti 5m3 máme už od podzimu.Po rozmrznutí ledu jsem zjistila, že nám voda ubývá tak kolem 3cm za noc.Jezírko je foliované, svařované a tak prosím o radu jak najít kde nám voda uniká.DĚKUJI MOC za odpovědi, jsem z toho už nešťastná.Zdraví Lucka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 7.4.2010 8:28

Zkuste na den vypnout všechny čerpadla, co v nádrži máte. Pokud únik vody přestane, máte chybu někde v hadicích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 38.65 (?), 7.4.2010 9:48

Pokud se Vám únik vody, stejně jako v předchozím případě zastaví v určité výšce,  bude trhlinka ve folii možná identifikovatelná dle "babské rady", kterou jsem osobně vyzkoušel, když jsem hledal protrženou folii na vlastním jezírku cca 75 m3. Po zastavení poklesu hladiny připusťte malinko vody (cca 1 cm), na hladinu nasypte menší množství mouky a pokud je trhlina dostatečně velká, že jí uniká aspoň minimální proud vody, potom podle pohybu mouky poznáte, kudy voda odtéká. V mém případě se jednalo o cca 1/2 cm velkou trhlinu ve folii a tento postup fungoval. Mikrotrhliny tímto způsobem zřejmě neodhalíte, ovšem za pokus to stojí. A ještě jedna poznámka, nemáte náhodou někde přes okraj přehozenou nějakou rohož, látku, nebo něco na ten způsob? Ta pak působí jako savý papír a je schopná Vám docela slušně zahýbat s vodním sloupcem .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.123 (?), 10.4.2010 21:32

Děkuji za radu, o mouce jsem již slyšela.Čekám až pokles vody zastaví a zkusím to.Jezírko je zatím bez čerpadel a ani žádný kus něčěho savého nepřečouhá.Tak snad trhlinu najdu.Ještě se ozvu: D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika