Schema kořenové filtrace



Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?)
5.11.2017 20:11

Já kolmé stěny jezírka považuji za vůbec nejlepší řešení. Rybám to velmi vyhovuje (zejména jeseterům).

U Banáta se zastavuji, kdykoli jedu kolem. Právě u nich jsem získal doporučení na štěrbinovou filtraci. Ve výkonosti to funguje následovně: kartáče, vortex, štěrbiňák, bubnový filtr. Mezi každým systémem jsou docela zásadní rozdíly. Kartáče a vortex jsou dnes doporučovány jen jako nouzové řešení. Více by vám k tomu řekl p. Hrkal, který sem také chodí, pokud by jste zajel k němu na prodejnu (doporučuji, je to zážitek).

Jarda ze Slatiňan zde před nějakou dobou prezentoval domácí výrobu bubnového filtru a tříkomorovou filtraci zapuštěnou do země - rozhodně lepší řešení, než kořenovka.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 5.11.2017 20:11

Já kolmé stěny jezírka považuji za vůbec nejlepší řešení. Rybám to velmi vyhovuje (zejména jeseterům).

U Banáta se zastavuji, kdykoli jedu kolem. Právě u nich jsem získal doporučení na štěrbinovou filtraci. Ve výkonosti to funguje následovně: kartáče, vortex, štěrbiňák, bubnový filtr. Mezi každým systémem jsou docela zásadní rozdíly. Kartáče a vortex jsou dnes doporučovány jen jako nouzové řešení. Více by vám k tomu řekl p. Hrkal, který sem také chodí, pokud by jste zajel k němu na prodejnu (doporučuji, je to zážitek).

Jarda ze Slatiňan zde před nějakou dobou prezentoval domácí výrobu bubnového filtru a tříkomorovou filtraci zapuštěnou do země - rozhodně lepší řešení, než kořenovka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
abc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 82.192 (?), 5.11.2017 22:08

stojim za tim co rekl beny, kolme steny a minimum kacirku, sterbinak povazuju za nejlepsi krom bubnoveho filtru mechanickou filtraci, jen ten buben stoji fakt hooodnesmiley,ja kdybych mel delat znova jezirko tak prdim na zony s rostlinama, nechal bych kolem celyho obvodu jezirka jen zonu 30cm sirokou a 15 az 20 cm hlubokou kterou bych osazel rostlinama do melky vody, ale hlavne to je kvuli kockam, ty bestie pak nemaj naroksmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 6.11.2017 7:30

Přesně tak, kočky jsou pěkný potvory. Já mám okraje jezízka udělaný blbě (to opraví snad až třetí rekonstrukce) a musím mít kolem pletivo a el. ohradník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 6.11.2017 9:15

Všechno co píšete má hlavu a patu, pouze u toho šterbinového filtru to nějak nechápu. Možná jsme si nerozumněli ale ze šterbinového fitru nebo vortexu jde voda do filtrace a až potom do jezírka. A filtrace provádí biologický rozklad, takže ukolem vortexu nebo šterbinového filtru je co nejvíce oddělit zbytky rostlin a kal. Možná Beny uvažuje vodu ze štěrbinového filtru vracet hned do jezírka.

Z Vašich názorů jsem si udělal tento závěr:

Vzhled jezírka zřejmě vyžaduje kompromis jak píšete. Rovné stěny neobložené do dvou třetin hloubky jezírka. Ryby budou vidět a dno se bude dobře čistit. Horní třetina lavorovitě ukončena a osázena rostlinami čímž se nabourá nepřirozená umělost vzhledu a současně se omezí přístup kočce k rybám.

Ještě Vaše názory z praxe k folii. Kaučukovou nebo PVC. PVC se dobře tvaruje a tím nejsou záhyby ale má menší životnost a vyžaduje tvrdý, rovný podklad a je otázka přípravy podloží zda svar povolí. Kaučuková se položí a a vzniknou záhyby. Má však výrazně delší životnost a neměla by povolit z titulu nestabilního podloží. Záhyby brání bahnu stékal do dnové vpusti. Pokud okraj v horní třetině jezírka se vyloží nebo vyzdí kameny potom je jedno, že jsou záhyby. Zvýší se však náklady na folii.

Je zásadní otázka co uživatel od jezírka chce. Zda chov ryb nebo kousek napodobeniny přírody s žábami, vážkami a dalšími vodními živočichy. Když chce obojí tak je to asi neřešitelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 6.11.2017 9:19

reakce na 118.212 (?) 4.11.2017 18:00 :
Ano, štěrbinový filtr je lepší než vortex, z několika důvodů. Tím hlavním je ta skutečnost, že mechanické nečistoty zachycené na sítu se (více méně) dál už nelouhují ve vodě a jsou z celého cyklu filtrace vyloučeny.
U vortexu se tomu tak neděje, nečistoty jsou sice nějak zachyceny, ale pořád ve vodě.  Dokud vortex neodkalíte, pořád ten bordel vlastně máte v jezírku.

Často slýchám argument že štěrbinový filtr je potřeba čistit - ano, to je pravda. Já to ale nechápu jako nějakou negativní vlastnost, prostě provozní skutečnost.    Protože filtr si pořizuju proto aby filtroval, a ne aby zůstával čistý.

Ještě k vortexu - asi se mnou budete souhlasit že jeho účinnost se nějak bude měnit v závislosti na jeho průměru, rychlosti proudění vody, množství vody i charakteru nečistoty kterou zachycuje.  A asi i dalších faktorech. Vneste do toho moment nejistoty ohledně reálného výkonu čerpadla po ztrátách.  S jakou účinností ten filtr pak bude fungovat Vám opravdu neřeknu... :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 6.11.2017 13:15

Moc děkuji za Váš názor pane Hrkal, potvrdil jste názor ostatních zkušenějších. Potom ale nechápu smysl šterbinové odstředivky, která eliminuje nevýhodu štěrbinového filtru a to nutnost každý den jej čistit. Bordel ale u stěrbinové odstředivky zůstává stále ve vodě a potom dochází k jeho rozkladu jako u vortexu. Potom to nená smysl a nebo to úplně špatně chápu. Jde o toto zařízení?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 72.176 (?), 7.11.2017 13:18

To že něco nedává úplně smysl neznamená že se to nemůže prodávat... :) Vzdáleně mi to připomíná systém Screen Drive kde se čištění realizovalo přes motor s převodovkou který stíral nerezová síta.
Trochu bych zpochybnil dlouhodobou funkčnost, co se účinnosti týče tak si myslím že pravidelně čištěný štěrbinový filtr dosáhne lepších výsledků než tohle.  A stejně na tom budou i technicky pokročilá řešení typu bubnu, posuvných sít, fleesových filtrů atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.212 (?), 8.11.2017 22:33

A bubnový filtr AEM EASY Drum by stačil na jezíko 20 kubíků?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika