Řešení pro větší jezírko



host - 187.3 (?)
21.8.2009 8:50

Mám jezírko ca 100 m3, hladina ca 120 m2, minimálně polovina plochy je koupací. Filtrace Nexus 300 + mechanický předfiltr, 2 x UV 110W, čerpadla ca 7 a 12 m3/hodinu (nominál, těžko říct kolik dávají ve skutečnosti), 2x skimr, jedna gula. Voda je nádherně čistá - položte na dno do hloubky dva metry noviny a můžete si je ze břehu přečíst.

Jen poznámka k nemíchání vrstev vody - skočíte tam a je to promíchané okamžitě. Budete vysávat dno a taky se tomu neubráníte. Možná pokud je to čistě okrasné jezírko, já to mám jako kombinaci okrasného a koupacího.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 64.137 (?), 23.6.2009 20:12, zobrazeno: 10026x

Dobrý den, chci založit větší koupací jezírko (cca 100 kubíků). Koukal jsem na různé filtry a čerpadla a většina je pro objemově menší jezírka. Budu mít vlastně jezírka 2. Jedno velké (viz. výše), potůček do malého spodního (přečerpávacího). Převýšení je cca 4m. Má někdo zkušenosti s větším jezírkem a mohl by doporučit z praxe nějaké řešení. Děkuji. Dave

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 24.6.2009 12:26

Stáhněte si na stránkách svazu zakládání a údržby zeleně (szuz.cz) brožuru o stavbě přírodních koupališť... Dozvíte se hodně podrobností.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 222.154 (?), 25.6.2009 9:06

Dokončuji 120m3 jezírko, voda z něj poteče 14metrů dlouhým potokem o šíři 80-160cm a hlubce 30-70cm. Voda poteče přes skimmer do vortexu, pak do pěti komorové filtrace bio-mechanické a čerpadlem přes hadici zpět do jezírka přes zřídelní kámen. Část vody bude tlačena a čerpána do drenážních hadic v pobřežní zóně. Mám spodní gulu pro odtah ze dna. Jezírko je hotové, potok také, zbývá udělat technologii. Vortex mám dokončen, šachtu na filtr 3,5*2*1,4m také a šachtu na technologii 1*1*1 metr také. Hloubka jezírka je 220-290cm, tedy v koupací zóně, jejíž délka je 8,5 m a šířka do 3,3metru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 38.65 (?), 25.6.2009 9:39

a co UV na takový objem vody? Řekl bych, že bude třeba min. 110W.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.137 (?), 25.6.2009 10:29

Asi hloupá otázka, co je vortex? A můžete zmínit něco o bio-mechanické filtraci? Jaké chcete použít čerpadlo? Já uvažuji o čerpadle s výkonem 15-16m3/hod (budu mít podobné provedení jezírka). Výrobců  je několik, ceny různé. Při takovém výkonu (a navíc vezmeme-li v úvahu, jak dlouho během roku budou v provozu) to chce kvalitu. Máte nějaký typ? Děkuji Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 38.65 (?), 25.6.2009 12:51

Vortex filtr pracuje na jednoduchém principu. Nečistoty, které jsou težší než voda se usazují ke dnu, kdežto odtok z filtru je někde u hladiny. Tzn. většinou se instaluje na vstupu z guly, která Vám sbírá sediment na dně jezírka. Nečistoty tohoto typu se ve Vortexu usadí na dno, takže Vám dále neznečisťují další stupně filtrace. Proto Vortex není vhodný na výstupu ze skimmeru, protože ten pro změnu sbírá částice, které plavou na hladině, tzn. Ve Vortexu by se neusadily a šly by Vám dále do filtru.

U čerpadel pozor na údaje uváděné výrobci. Většinou uvádějí průtok v nulové výšce a u některých typů čerpadel např. ve výšce 1 m už je průtok poloviční. Sehnat křivky od jednotlivých typů čerpadel je až na vyjímky prakticky nemožné, takže nejen množství dopravované vody, ale i výška, do které budete vodu dopravovat je důležitá. Také jsem se nikde nedozvěděl, jaký vliv na parametry čerpadla má ponoření čerpadla do určité hloubky, příp. vzdálenosti od flitru, atd. Na můj vkus spousta neznámých na správný návrh čerpadla 

zatím vše, exn

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 25.6.2009 23:39

To co popisujete je spíš princip usazovací komory.

Vortex pracuje na principu pohybu vodního víru, který těžší částice odhazuje na bok filtru, po kterém postupně klesají ke dnu, odkud se vypouští odkalovacím potrubím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 49.131 (?), 13.8.2009 2:34
Čím větší jezírko tím větší rovnováha a tím větší uspora energii.Zkuste nejdřív uv lampu nepoužívat a použít bakterie oxybreak nechci aby to vyznělo jako reklama ale mám s němi ty nejlepší zkušenosti.Voda se mi vyčistila uplně super je čistá od začátku sezony až doted a bez uv lampy.Výrbce doporučuje aby voda prošla fitraci 2-3krát za den.Aby se nemíchaly jednotlivé vrstvy vody.Tichý tichy22@seznam.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.3 (?), 21.8.2009 8:50

Mám jezírko ca 100 m3, hladina ca 120 m2, minimálně polovina plochy je koupací. Filtrace Nexus 300 + mechanický předfiltr, 2 x UV 110W, čerpadla ca 7 a 12 m3/hodinu (nominál, těžko říct kolik dávají ve skutečnosti), 2x skimr, jedna gula. Voda je nádherně čistá - položte na dno do hloubky dva metry noviny a můžete si je ze břehu přečíst.

Jen poznámka k nemíchání vrstev vody - skočíte tam a je to promíchané okamžitě. Budete vysávat dno a taky se tomu neubráníte. Možná pokud je to čistě okrasné jezírko, já to mám jako kombinaci okrasného a koupacího.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 218.253 (?), 21.8.2009 17:58

Můžu se zeptat na typ skimmerů a jak jste s něma spokojen? Podle Vámi uváděného řešení hádám, že jako mechanický předfiltr bude použito nějaké síto?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika