Potůček - umístění plochých kamenů



HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?)
4.7.2009 20:21
Pokud chápu o co Vám jde dobře, stačilo by flexibilní lepidlo na obklady (takové to cementovité cosi, prodává se ve 25kg pytlech myslím). Krásně se s tím pracuje, spojíte kameny (nemusíte tak aby držely pokud drží sami o sobě, jen utěsněte díry mezi nimi). Navíc takový malý trik, dokud je lepidlo vlhké stačí vzít do dlaně trochu jemného písku a "fouknout" ho na lepidlo... krásně se chytí a vypadá to super. Pro jistotu upozorňuji, že v mém jezírku to fungovalo a nemělo vliv na složení vody, samozřejmě je třeba si dát pozor, možná seženete jiné než jsem měl já :/ stát se může leccos, takže každou radu berte s rezervou.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 128.189 (?), 3.7.2009 13:45, zobrazeno: 14027x

Právě jsem dodělal cca 5 meterový potůček k jezírku s foliovým podkladem a měl jsem záměr, aby dno z větší části tvořily ploché kameny, po kterých bude voda krásně stékat. Asi jsem to nedomyslel, protože po spuštění pochopitelně voda víceméně podtéká pod kameny a celá pracná dekorace je nanic. Chtělo by to nějak utěsnit mezeru mezi dnem a kemeny - ale jak - nejpraktičtější asi nějaký tmel-lepidlo - ale experitmentovat v tom nehodlám. Samozřejmě by pomohlo i zvýšení hladiny potůčku, ale to v tuto chvíli dělat nechci. Nemáte někdo nápad co s tím. Alespoň v přechodech mezi 3 výškovými stupni jezírka bych ten kámen chtěl ponechat - měl by to být vždy takový miniaturní cca 15 cm "vodopád".  JAROSLAV

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 143.205 (?), 3.7.2009 14:05

Nevim jaky je spad toho potůčku, ale v zasade zkuste udelat tzv. přehrážky, vytvoří se prostor pro zadržení vody a pak jeji postupné přepadání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 3.7.2009 18:18

Podmazat plocvhé kameny suchým betonem a na folii "vymodelovat" koryto, kde dno bude tvořit vrstva plochých kamenů a betnové mazaniny. Nejde o absolutní těsnost, je tpo pouze takové "zatmelení děr"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.27 (?), 4.7.2009 14:40

Sehnat pořádný jíl a udělat mix drobného písku a štěrku, ale musí to být ze stejného materiálu jako jsou ty velké placáky, jinak by to působilo rušivě. Udělat koryto z toho jílu se štěrkem a do něho zabořit ty velké placáky. První voda vymyje jíl nad kameny a zbytel jílu nechá tak, takže spodek bude utěsněný a kameny budou pod vodou. V podstatě je to poměrně složitá věc, protože platí, že pokud se použije nějaké malé čerpadélko s malým průtokem, výsledek bude těžko působit přirozeně. Čím menší průtok, tím musí být menší spád, aby mezi kameny zůstávalo rozumné množství vody. Ideálem je potom podle mně, když kameny zarostou částečně řasami jako v přirozeném potůčku, to ale musí to čerpadlo běžet nepřetržitě i v noci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 4.7.2009 20:21
Pokud chápu o co Vám jde dobře, stačilo by flexibilní lepidlo na obklady (takové to cementovité cosi, prodává se ve 25kg pytlech myslím). Krásně se s tím pracuje, spojíte kameny (nemusíte tak aby držely pokud drží sami o sobě, jen utěsněte díry mezi nimi). Navíc takový malý trik, dokud je lepidlo vlhké stačí vzít do dlaně trochu jemného písku a "fouknout" ho na lepidlo... krásně se chytí a vypadá to super. Pro jistotu upozorňuji, že v mém jezírku to fungovalo a nemělo vliv na složení vody, samozřejmě je třeba si dát pozor, možná seženete jiné než jsem měl já :/ stát se může leccos, takže každou radu berte s rezervou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.7 (?), 10.7.2009 10:04

kloním se k té mazanině z betonu. Ale jinak máme potůček vysypaný drobnými kameny 0-10cm, na tom pak velké kameny. Když jsme chtěli vodopád, museli jsme proud usměrnit, když jsme chtěli více vody, udělali jsme hráz z velkých kamenů.

Vzhledem k průtoku cca 8m3/hod nám to nikde nepodtéká.

Jo a doporučení, je vhodné dát na folii geotextili, folie se nepoškodí, kameny nekloužou a vůbec to dobře funguje.

zdar a sílu potůčkům :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 10.7.2009 12:28

Nejjednodnodušším řešením je vyplnit mezery mezi kameny drobným štěrkopískem: voda tyto drobné částice ve skulinách "srovná", postupně je možné dosypávat jemnější a jemnější písek: tam, kde bude proud voda odplaví píseček do další mezery... je nutné to dělat postupně a nesnažit se to uspěchat. Výsledkem bude přirozené složení - vzhled - koryta potůčku s vystupujícími většími kameny anebo volnými placáky tam, kde je větší proud vody... Vše samozřejmě na fólii a pokud možno podložené geotextilií, jak již předřečníci napsali.

Do jakéhokoli betonování, lepení apod. bych se nepouštěl. protože to stejně časem popraská.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 240.7 (?), 16.1.2010 18:30

zdravim mel bych lepsi napad nez bych dal cernou folii tak bych vzal a po cele delce potucku bych nasypal 5cm vrstvu pisku pak na to bych dal geotextilii a na to tu cernou folii a jak by jste tam daval ty tameny tak by to stacilo vzit a bumovym kladivkem poklepat a kameny se pekne vyrovnaji te folii a voda by nemela podtekat.ale vse se musi delat za tepleho pocasi aby se folie dala pekne tvarovat.Takovy je muj napad a na jaro to budu delat taky :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika