Kalné jezírko



aleskoi - (49) - 111.236 (?)
18.7.2014 18:54

Tak dnes jsem měřil PH znovu a je v pořádku, včera jsem asi špatně měřil, ostatní hodnoty jsou v také v optimu podle měřáku (OASE 6in1). Nicméně voda pořád nijaká, nechci říct ani španá ale k čisté to má hodně daleko. Navíc mě znervouzňují dlouhé řasy u leknínů. Včera jsem také zapnul už UVC. Dle čerpaných informací tam mám pořád hodně živin pro řasu a nevím zda je to slabou filtrací či je něco jinak špatně. Pro představu přikládám fotky před měsícem a dnešní.







Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 57.149 (?), 18.7.2014 7:51

Co je to strašně nízké PH? Jaký máte zdroj vody? Dešťovka má okolo pěti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 18.7.2014 9:30

Pracovní rozsah hodnot pH v jezírku je docela velký, a pokud máte hodnoty stabilní, nedělal bych unáhlené závěry. Zkuste měřit pH brzo ráno, a pak pozdě večer. Pokud naměříte nějaký větší rozdíl, je důvod do nádrže něco sypat.
Jezírko není bazén - tam má regulace hodnoty pH funkční význam pro účinnost přípravků na bázi chloru. Bohužel potřeba sypat nebo lít do jezírek stále další a další přípravky je asi nekonečná :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
aleskoi - (49) - 111.236 (?), 18.7.2014 18:54

Tak dnes jsem měřil PH znovu a je v pořádku, včera jsem asi špatně měřil, ostatní hodnoty jsou v také v optimu podle měřáku (OASE 6in1). Nicméně voda pořád nijaká, nechci říct ani španá ale k čisté to má hodně daleko. Navíc mě znervouzňují dlouhé řasy u leknínů. Včera jsem také zapnul už UVC. Dle čerpaných informací tam mám pořád hodně živin pro řasu a nevím zda je to slabou filtrací či je něco jinak špatně. Pro představu přikládám fotky před měsícem a dnešní.







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 18.7.2014 21:22

Nevím, jak dalece lze spolehnout na testry OASE 6in1. Po dvou letech používání jsem s nimi stále měřil pH pod 6. Po zakoupení SERA kapkového testru jsem naměřil skoro 9. Je ale fakt, že například tvrdost vody jsem zatím pomocí testrů věrohodně změřit nedokázal (údaje se různí od 7 do 28). Vzhledem k tomu, že jezírko je vizuálně docela v pořádku, tak to neřeším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 19.7.2014 9:22

Kapalinový měřák by měl být přesnější než papírové proužky, které navíc mají relativně krátkou dobu skladovatelnosti. Bral bych je jako spíš základní indikátor, a pokud je nějaký důvod měřit přesněji, poohlédl bych se po přesné kapalinové sadě, případně pak digitálu.
Otázka je, zda naměřené hodnoty pak dokážete správně interpretovat, a podle nich pak dál postupovat, to je myslím největší kámen úrazu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.109 (?), 19.7.2014 11:12

Nechte tomu volný průběh, rybám i biologickým pochodům v jezírku ten zákal je spíš prospěšnější, než zhoubný. 

Pokud chcete mít venkovní akvárium, tak by v nádrži musely fungovat do filtrace směřující unášivé proudy, co by vymetly i usazeniny dna a mezi filtrací a chovným rybníčkem udělat ještě jednu dobře osluněnou nádrž bez UV lampy pro zooplankton a případně i na některých místech volně dostupnou Dreissena polymorpha, jenž s pomocí mikroflóry vodu dočistí a samotný plankton, co se dál dostane do chovného rybníčku poslouží za potravu rybám. 

Jiná možnost je napodobit poměry, jenž jsou v poříčních odstavených tůní, slepých ramen údolních toků.  To si lze na netu z porůznu zastrčených dostupných informací nastudovat.

Na vláknitou řasu fungují mnozí živočichové, ale ty požírají ryby a tak je nejlépe využít jiné ryby na její eliminaci, třeba ostroretky, z plžů velké plovatky, nebo přes léto jordanely, které se na podzim musí dát přezimovat "pod střechu". Dost často řasa vymizí sama. 

Od: Zero - 0

Zahradní přírodní jezírka bez technických doplňků a filtrace.
Zahradní přírodní jezírka bez technických doplňků a filtrace.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 19.7.2014 23:06

Jen z fotek není snadné najít řešení. Myslím že máte mnoho živin rozpuštěných ve vodě. Jezírko má velkou plochu, malu hloubku, nedostatečný pohyb vody, pravděpodobně nedostatečnou filtraci, nezastíněnou hladinu a tím vysokou teplotu vody a žádné rostliny. Doporučuji odsát kal a usazeniny ze dna, koupit bakterije v "pytlíku" 2 ks á cca 150 Kč jako okamžité řešení problému a co nejdřív odtranit příčiny uvedené. Lze také použít plovoucí rostliny. Odebírají živiny z vody. Vše mám léty vyzkoušené. Žádnou chemii nepoužívám a UVC nezapínám        

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
aleskoi - (49) - 111.236 (?), 21.7.2014 11:17

Bakterie jsem nasadil, nikterak bych to nedramatizoval, mám omezené finance tak bude muset vysavač počkat, na koi vydím a zbytek se pořeší samo. Rostliny se samzdřejmě musí rozrůst ale mám tam zatím dva amury a ty požerou co můžou tak jsem limitován ohraničeným prostorem. Příští rok půjdou amuři na pekáč, rostliny vysadím po celém jezírku a snad bude i vysavač. Ale děkuji za reakce, jinak k tomu měření 6in1, je to pouze orientační (papírky taky nic jiného neumožní). Jen jsem se chtěl zeptat zda nízká či vysoká PH má nějaké důsledky na vodu a pokud ano tak jaké. Polemiky o tom který měřák je přesnější není dle mého názoru na místě. Chápu že na to abych měl místo jezírka akvárko potřebuju už jen pár stovek tisíc ale otázka zní zda to stojí za to a je to ještě jezírko :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 21.7.2014 11:27

Pokud se Vám hodnota pH pohybuje od 6,5 do 8,5 považoval bych to za uspokojivé, a nijak bych neměl potřebu tu hodnotu měnit.  Pouze u vyšších hodnot bych občas změřil hodnoty dusíků, jen tak, pro klidné spaní...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 21.7.2014 20:28

Já svůj příspěvek myslel tak, že pokud je jezírko a ryby v pořádku, nemá smysl moc měřit (neb zjištěné parametry mohou být zavádějící, dle použitých testrů). Účelnější je asi v případě problémů vyměnit část vody. Také bych byl opatrnější s nějakým hromadným vysazováním rostlin. Pokud mán rostlina odčerpávat živiny z vody, nejlépe to zvládají plovoucí rostliny. Většina ostatních rostlin potřebuje pro svůj dobrý růst živnou zem (která se může louhovat do vody). Takže čím méně zasazených rostlin v jezírku máte, tím je jednodušší vodu udržovat (a tím se také dostává do vody méně rostliného odpadu). Jiná je, samozřejmě situace v čisticích rostliných zónách, ale za cenu velice pracného a častého čištění (a velkých osázených ploch). Proto je často jednodušší vytvořit funkční filtrační systém o dostatečné kapacitě. To ale obvykle představuje vyšší náklady na spotřebu el. energie.

Dovolil bych si smělý názor, že jedním z hlavních důvodů kalných (a zelených) jezírek (kromě hloubky a obsahu jezírka) je míra oslunění hladiny. V případě oslunění do 8 hodin skoro odpadá problém s vláknitou řasou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika