Doma dělané filtrace



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 187.62 (?) 
6.11.2008 18:47

Špatně jsme se pochopili... vortex sbírá "větší nečistoty" ale není tím míněno listí, spíš např. rybí výkaly... tedy ne, tak velké, jako máte na mysli Vy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
lukasvykydal - (3) - 160.11 (?), 6.11.2008 19:13

Aha, takže vortrex zastoupí i skimer? A co kdybych pod skimer dal ještě mikrosíto, jako vortex, nebo ze síta udělal jako kdyby schránku a do ní umístil čerpadélko, které by vodu hnalo dál? Splnilo by to účel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.62 (?), 7.11.2008 13:54

na to bych nespoléhal ale i výstup skimmeru může být vhodné napojit do vortexu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lukasvykydal - (3) - 160.11 (?), 8.11.2008 8:06

Ještě jednou dobrý den,

děkuji za rady a připomínky, všechny dáme nějak dohromady a snad vznikne nějaká funkční filtrace, která bude plnit svůj účel i po roce, po dvou. Nashledanou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 197.87 (?), 3.11.2008 11:12

Dobrý den, poradíte mi někdo s konstrukcí komorového filtru? Chci udělat 5-ti komorový filtr obdélníkového půdorysu a zajímala by mně řešení průtoku vodu tak, aby efektivně procházela všemi filtr.médiemi v jednotlivých komorách s následním odčerpáváním z komory poslední.

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.56 (?), 6.11.2008 20:58

Dobrý den,

jaký maximální průtok by mělo mít čerpadlo abych "nevypláchl" tolik potřebné bakterie v kaldnesu.Jezírko plánuji o objemu cca 15m3.Filtraci chci udělat dle návodu od p.Slaného.

Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.62 (?), 7.11.2008 19:02

Nad tím příliš přemýšlet nemusíte...

Vrstva "bio-filmu" je zaprvé velice odolná, za druhé při lehkém stržení regeneruje obrovskou rychlostí, navíc se skládá z několika vrstev z nichž účinná pro odstranění bio-odpadu je pouze ta vrchní, při jejím narušení ale přejímá tuto funkci ta pod ní, dokud ta vrchní nedokáže regenerovat..

Tedy jinak průtok můžete mít v rozumných hranicích téměř jakýkoli. 15m3 by jste měl otočit bez koi jednou za 4 hodiny... pokud dobře počítám to znamená asi 3.750l/hod, doporučuji čerpadlo sicce aqua 3 4000... máte i lehkou rezervu výkonu.

Pokud jde o vyloženě rybník na koi potřebujete trošku větší kalibr, tj. 7.500l až 15000l/hod. Nemyslím si, že by kterýkoli z těchto průtoků mohl nějak ohrozit biofilm, otázkou spíš zůstává účinnost bakterií při rychlosti průtoku, ale na to Vám odpoví spíš pan Hrkal.

Pro přirovnání se používá obvykle zubní kaz. To je také bakteriální biofilm a víme všichni, že kazu nás nezbaví ani čištění zubů ani proplachováním vodou pod tlakem :)

 

Hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 8.11.2008 16:59

Nedovedu si představit, že by se ten biofilm mohl vyopláchnout, z hub podle mě vůbec ne, u těch plovoucích medií si nejsem jistý, jestli se to medium při velkých průtocích tak nemele, že dojde k mechanickému narušení povrchu, ale spíš asi ne. Je fakt, že u komorových filtrů Proficlear je udávaná optimální hodnota průtoku, ale nikde jsme se nedočetl, proč. Myslím, že bude spíše vycháze z charakteristiky čerpadel a hydraulického odporu toho kterého fitlračního media, i když mi ted určitě napadne někdo ze zastánců velkých komorových filtrů,  kde ty průtoky mají výrazně nižší, a zdůvodňují to právě potřebou pomalého průtoku - "aby ty breberky měly dost času" :) a teď babo raď

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.241 (?), 8.11.2008 4:41

Cerpadla, tak ako ich casto navrhuju firmy, su predimenzovane vzhladom na bio filtraciu. Pri cerpani vody cez priemerne velky komercny filter s rychlostou 15tis l /h nema ziaden biologicky proces sancu cokolvek vyznamne na vode zmenit tak, aby vystupujuca voda bola ina, meratelne ina, ako ta co vstupuje, A to pravdepodobne ani vo velmi vekych filtroch. Podstatne menej vykonne cerpadla mozno pouzit na biofiltraciu, pripadne cast vody vyuzit v inej vetve ako potok, fontanu, vodopad a podobne na pohyb vody. Preto sa ani necudujem, ak biofiltre obrovsych rozmerov ala korenova cisticka s vodnymi rastinami, dosahuju vyborne priam optimalne vysledky i s priemerne vykonnymi alebo podpriemernymi cerpadlami. Hnat litre vody za sekundu cez filter ma asi taky zmysel pre bakterie, ako ked Vam v restauracii prinesu kazdu minutu 10 novych porcii jedla. Mozno ma zmysel velky prietok pre dokonalejsie miesanie vody, ale urcite nie pre biofiltraciu.

Nemozno zabudat, ze biofiltracia funguje v celom jazierku. Moc by ma zaujimal nazor expertov, aky je podiel ucinnosti priemerneho filtra pre jazierko s definovanymi rozmermi na biofiltracii oproti tej co prebieha v celom objeme jazierka.

Uz som to mozno niekde pisal. Design filtracie vody navrhovany komercnymi vyrobcami je napasovany na bio-nerovnovazny system, akusi environmentalnu katastrofu, ktora mastane v jazierku vzhladom na prerybnenie a prekrmenie ryb. Samozrejme zostava na riesenie katastrofy je velmi draha a casto si vyzaduje aj chemiu, akonam toochotne firmy ponukaju. Je podstatne lepsie navrhnut jazierko tak, aby sa tomuto predislo, pripadne podporit stav malym zarybnenim az po jednom roku fungovania jazierka a rozrasteni rastlin. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 8.11.2008 17:05

Tady je možná ten zakopaný pes - zatímco vy hovoříte o biologické filtraci - a ta je určitě nejdůležitější částí celého čištění jezírka, tak já bych k ní připojil ještě tu mechanickou filtraci - a tady už musí nastoupit nějký kompromis. Pokud se snažím sbírat i velké mechanické nečistoty - listí, výkaly, bláto - tak s tím biologie nemá nic společného, jde čistě o výkon čerpadel.  Rád bych sebral nějkou nečistotu z hladiny, pokud mám ryby, tak i ze dna, a vycházím tedy z plohcy, kterou bych rád primárně oštřil ještě před tím, než mi listí na podzim znečistí vodu - a skimmer bude tím silnější, čím více odebere vody. Třeba na podzim (kdy je voda studená a biologie běží pomaleji než když má 20 stupnu) bych potřeboval ten výkon co největší - a oproti tomu už bilogický filtr nepotřebuje tolik vody - a rozpor je na světě.  Ono se to prostě nedá brát jen jedním úhlem pohledu - asi jich bude víc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika