Betonová cesta na zahradě - nevyhovující



Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?)
28.2.2009 20:43

Tak z čeho se potom dnes vyrábí balená (asfalt), když dehty se do asfaltu nesmí přidávat od 70 let min. století? Pravděpodobně z ropy, ne? 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 243.172 (?), 28.2.2009 9:58, zobrazeno: 24184x

Zdravím všechny zahradníky a čtenáře - obracím se na vás s prosbou týkající se cesty na mé zahradě. Před dvěma lety jsem koupil zahradu, která je v mírném kopci. Stávájící cesta je z betonových dlaždic, které jsou kluzké snad i za sucha - natož když naprší. Navíc mám tříletou dceru, která tento úsek zdolává - při své vrozené hyperaktivitě - spíš kotoulmo...  Všude možně sháním informace o možných náhradních řešení za tuto stávající cestu. Může mi někdo poradit, jaký by byl vhodný materiál??? A taky kde ho sehnat a nezruinovat přitom svůj bankovní účet.

Díky za tipy a rady Petr pj.kuro@seznam.cz

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 28.2.2009 10:10

Levný, poměrně dostupný a hlavně svými vlastnostmi nenahraditelný materiál je asfaltový recyklát. Pokud pod dlaždicemi máte nosnou vrstvu (hutněný podsyp z kameniva), rozebral bych betonovou dlažbu a místo ní položil 5cm asfaltového recyklátu. Po zaválcování a vhodné letní teplotě se z něho stane celistvá vrstava, která bude soudržná, vodě propustná a bude snad splňovat Vaše nároky.
Recyklát se dá lehce získat od stavebních firem přímo při frézování vozovky, mám zkušenost, že za fůru si nevezmou víc jak pětistovku (pro představu z jedné tuny uděláte cca 8m2 při tloušťce 5 cm).
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 29.17 (?), 28.2.2009 12:03

Asfaltový recyklát bude obsahovat mnoho nežádoucí chemie. Na zahrádku bych ho nedával. Upravil bych betonový povrch. V mém případě bych na něm pěstoval mech. Mám mechem porostlou cestičku a vypadá pěkně, dobře se udržuje a neklouže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 28.2.2009 12:12

Ne že bych chtěl obhajivat svou verzi o asfaltovém recyklátu, ale na příjezd se mi jeví jako nejvhodnější a nejlevnější varianta. Uvolňování nežádoucí chemie určitě nebude problém, protože z asfaltového recyklátu se Vám nic neuvolní.
Porůst cestičku mechem je určitě estetičtější varianta, ale mám pocit, že to bude klouzat ještě více než teď...
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 175.67 (?), 28.2.2009 14:01
Martine, z asfaltového recyklátu se uvolňuje 10x více fenolů než z válcovaného za tepla, takže k případné zahrádce opravdu ne. A.W.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 28.2.2009 16:40

Tak to je pro mě novinka, z čeho vycházíte?
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 175.67 (?), 28.2.2009 18:08
Martine, o tom, že asfalt obsahuje slušné množství fenolů snad není třeba se dohadovat. Pokud nesouhlasíte, zkuste zadat do vyhledavače asfalt fenoly, snad to bude stačit. K tomu zvýšenému množství fenolů u recyklátů. Chtěli jsme jej použít na zpevnění cesty na hranici CHKO, kde použití recyklátu sice nešlo zakázat, ale byl nám nebyl doporučen a bylo nám předloženo stanovisko, které si nechalo vypracovat ředitelství silnic a dálnic, kde se psalo kolik fenolů se dostává do půdy a vody z lisovaného asfaltu, a kolik z recyklátu (ŘSD to údajně musí sledovat u některých silnic a odebírat vzorky půdy a průsakové vody). U recyklátu je zvýšené množství údajně způsobeno právě rozdrcením, kdy voda nestéká pouze po povrchu, ale prosakuje zkrz celou vrstvu, navíc se fenoly uvloňují poměrně rychle. Nejsem zrovna ekoterorista, ale tohle bych si poblíž zahrádky raději nedal. Jinak, cesta nakonec byla zpevněna hrubým štěrkem a zavezena hrubě mletým dolomitem (aspoň pod tímto názvem jsme to koupili). Neříkám, že je to nejlepší řešení na zahradu, ale neklouže, netvoří bláto a rychle odvádí vodu. Samozřejmě je na každém, co použije. Pokud to někomu bude připadat důležité, může si zkusit sehnat více informací a udělat si názor sám. A.W.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tktz - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 169.122 (?), 28.2.2009 19:19

Asfalt je přírodní hydroizolační materiál, který lidstvo využívalo již ve starověku při náboženských obřadech, např. k balzamování mrtvých, jako pojivo při stavbách a také jako izolaci proti vodě. Asfalt je svou povahou a složením koloidní disperzní soustavou2), v níž jsou tuhé makromolekulární heterocyklické látky zvané asfaltény dispergovány v rozmanitých uhlovodíkových olejích. Neobsahují ve vodě rozpustné fenoly a díky netečnosti k vodě, běžným kyselinám a louhům nejsou asfalty zdrojem nebezpečných látek, které by ohrožovaly životní prostředí

to znamená že fenoly obsahuje dehet,který se vyrábí z uhlí,kdežto asfalt z ropy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.67 (?), 28.2.2009 20:16
Hezky jste to opsal, ale píšete o přírodním asfaltu, který se používá ve stavebnictví. Pro stavbu silnic používá ve stopovém množství.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 28.2.2009 20:43

Tak z čeho se potom dnes vyrábí balená (asfalt), když dehty se do asfaltu nesmí přidávat od 70 let min. století? Pravděpodobně z ropy, ne? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika