Solár nebo čerpadlo?



host - 212.193 (?)
21.6.2011 9:51

Můj názor je, že přes noc to musí vychladnout a ráno se začíná znova. Aby to nevychladlo musí být plachta nebo zastřešení. Když je kvalitní zastřešení nemusí být solar.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 68.64 (?), 21.6.2011 21:06

Jak se dá přitápět soláry bez podlahového topení?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 208.210 (?), 21.6.2011 21:58
Tak záleží na výkonu systému. Malý výkon je tak na TUV a malou podlahovku, vyšší výkon cca nad 10m2 už dokáže pěkně rozehřát radiátory. Standardní firemní instalace je s aku nádrží, která má dohřívání el topným - i tělesy. Tím je dosaženo jednak vyšších teplot, když je zataženo a také v období, kdy je ještě nebo už málo slunečního svitu. Takový systém musí mít výměník, aby se nemrznoucí směs nesmíchala s topnou vodou. Z aku nádoby je možné vytápět podlahovkou, nebo radiátory. Já jsem z důvodu vyšší účinnosti, vypouštění systému na zimu - min zisk, topení dřevem, odstranění problémů s nemrz kapalinou - omezená životnost, cena/únik i pokusů - málo kolektorů - použil zapojení kolektorů přímo do topení - radiátorů. Má to i nevýhody - není zásoba v aku, ale přes léto je to ohřívání aku stále dokola, jen pro vytížení systému, v přechodném období se topí a energie v domě zůstane akumulovaná. V přechodném období jsou radiátory až 55 C teplé a díky termohlavicím se topí tam, kde je třeba. V tomto období si už z vyrobené energie hodně vezme TUV, proto snižuji teplotu ohřevu, což je ale mínus u spotřebičů napojených na teplou vodu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 21.6.2011 22:23

Dobrý večer. Dá se přitápět, ale vzhledem k tomu, že v přechodovém období a v zimě solárka nedávají tolik jako v létě, proto je velice důležité mít aku nádrž a podlahové topení. Proč? Podlahové topení pracuje s nízkoteplotním médiem do 38 stupňů maximálně! Radiátory si při této teplotě již neškrtnou, ale podlahovka je schopna topit i při teplotě 22 stupňů.Právě tohoto jevu se využívá při ohřevu vytápěci vody pro domácnost pomocí solárek.Nemusíte soustavu šponovat na 60 -80 stupňů jako u klasického kotle na tuhá paliva. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 226.2 (?), 21.6.2011 7:45

Taky jsme si pořídili bazén 7,3x3,66 (zatím bez zastřešení, solarní plachta ještě nevybalená) a řešili jsme solar, nebo tepelné.Rozhodovali finance a pořídili solar 5,4 m3 z mountfieldu. Četl jsem různé články o tom, že solar by měl být roven ploše bazénu, ale v mountfieldu mě vyvedli z omylu.Měli jsme obavy, jestli to bude dostatečný ohřev, ale za vše mluví fakta.Napuštění bazénu ve čtvrtek 16.června 7:00 hod.ráno, teplota vody 12 stup.V pátek 17.června v 18:00 hod. teplota vody 26 stupn.pozn.měřeno na dně bazénu (magnetický teploměr).Během těchto dvou dnů žádné pařáky, solar na přímém slunci cca 8 hod./den.Na radu pracovníka z Mountf. je potřeba obtokový ventil nechat jen na půl otevřený (přiškrcený).Srhnuto.nelituji, naprostá spokojenost.Otázkou jen zústává životnost tohoto panelu, které není nikde specifikována.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.193 (?), 21.6.2011 9:51

Můj názor je, že přes noc to musí vychladnout a ráno se začíná znova. Aby to nevychladlo musí být plachta nebo zastřešení. Když je kvalitní zastřešení nemusí být solar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 60.154 (?), 22.6.2011 9:54

To je velice zajímavá informace. Dosud jsem slyšel jen názory, že pokud plocha soláru nebude rovna aspoň jedné polovině plochy bazénu, nebude solární vyhřívání moc účinné, doslova "nebude to s vodou dostatečně hýbat". Ještě bych se zeptal jak daleko máte solár od bazénu, resp. jakou maximální vzdálenost může urazit ohřátá voda aby se moc neochladila? Mám bohužel vývod na solár,(nebo tep. čerpadlo) na spodní straně bazénu a solární plachtu bych mohl umístit jen na horní straně tzn., že voda by musela urazit vzdálenost tak cca15m hadicí, než by ze soláru dotekla do bazénu. Jde mi o to, jestli ohřatá voda na takovou vzdálenost nějak zásadně nevychladne. Luboš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 211.1 (?), 22.6.2011 10:17
V našem případě musí urazit voda ze soláru do uzlu rozvodů cca 15m, k bazénu je to potom dalších 11m. Větší obavy jsem měl z těch 15m, kde jsou diametrálně jiné nižší průtoky a vyšší teploty. Stačila izolace a nejdelší rozvod tlakovou gumovou hadicí, která je na 150C a práce s tím byla velmi snadná, přesně pasuje na 18 Cu trubky. Řídící jednotka BS PRO má navíc po sepnutí 10 sec plný výkon čerpadla, tak je voda hned v místě spotřeby. U bazénového okruhu jsem také izoloval plastové trubky bazénové vody, ale je to jen chvilka, kdy teploměr ukáže chladnější vodu, která stála v rozvodech.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 199.213 (?), 1.5.2012 12:56

Dobrý den, prosím vás chtěla jsem se zeptat, myslíte takový ten gumový solár, co se dá svinout?Chtěla jsem se informovat jestli, když na něj svítí slunce, tak musí být neustále spuštěný motor, aby voda cirkulovala a nedošlo k přehřátí vody v něm a ten následně nepraskl, Tak mi to alespoň bylo řečeno.To by se ovšem značně prodražilo.Mám bazén Azuro400de luxe s výbavou, to je ten nejmenší se solár.ohřevem 3,6m2.Dokonce se má pořídit nějaká pojistka skrze toto přehřátí.děkuji vám za odpověď.Renata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 199.213 (?), 1.5.2012 13:05

Nebo je potřeba nějaké čidlo, které se nastaví a to funguje proti přehřátí? Nevíte kolik stojí a jak funguje. Děkuji Renata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 181.5 (?), 25.5.2012 12:33

Nepotřebujete nic, v případě přehřátí a vypnutého čerpadla se voda vrátí skimmerem. Čili žádný přetlak nehrozí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika