Snížování PH u vody s vysokou alkalitou



host - 209.79 (?)
29.7.2015 19:20

30-40L na 50m3? si robite prdel???

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 52.1 (?), 14.6.2012 9:22, zobrazeno: 47415x

Dobrý den, nejdřív se pokusím zformulovat naší situaci. Máme bazén 29 000 litrů, 1/3 vody je z Veolie z Kladna, 2/3 dopouštěno z vodovodu na Kladensku. Při napuštění bazénu jsme poprvé změřili PH a byli jsme někde okolo 7,8. Tedy jsme si pořídili přípravky pro snížování PH-. Těchto přípravků jsme tam nasypali asi 6 kg a podařilo se nám PH snížiž z 7,8 pouze na 7,6 a pod to už jsme se nedokázali dostat. Po prostudování internetu jsme narazili na informaci, že naše voda může mít vysokou alkalitu a tudíž na ní přípravky PH+ a PH- nezabírají... Tedy jsme si našli, že na takovouto vodu je třeba použít některou kyselinu, konkrétně 31% roztok HCl. Tedy jsme pořídili tuto kyselinu, nalili tam něco okolo 2l a k našemu uspokojení jsme dostali vodu na PH 6,8. Nicméně pouze za dva dny na to se PH už opět zvýšilo na 7,1 - tedy na dobrou, ale už hraniční hodnotu. A můj dotaz směřuje na postup dále, máme tedy PH opět snižovat pomocí HCl, nebo už jsme "napravili" tu vysokou alkalitu a lze již používat prostředky PH-? V testovacím množství vody jsme do 2l Pet lahve nasypali prostředek PH- a ten nám PH snížil výrazně na hodnotu k 6,4 - tedy už na to působil. A také by mě zajímala četnost nutnosti tam dávat nějakou chemii, přeci jenom ve většině diskuzí doporučují PH kontrolovat tak 3krát do měsíce, ovšem nám se mění vpodstatě ze dne na den...

Jinak podle testu na alkalitu ji máme někde okolo 240 bohužel nevím tu měrnou jednotku, bylo to na konci spektra.

Děkuji za odpověď

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 70.38 (?), 14.6.2012 11:48

Řešil jsem úplně to samé co Vy a postupoval s nápravou taky stejně  - připadá mě to, jako kdybych psal Váš příspěvek já laugh

Měříme PH 2x týdně a upravuji je teď už jen minimálně. Pokud Vám zbyly přípravky na snížení PH, vypotřebujte je a klidně pak upravujte PH kyselinou HCL - je to levnější alternativa k předraženým bazen. přípravkům. V dávkovači mám stále 1x pomalu/rozpust. tabletu 5v1 a vodu mám už od 25.4. jako křišťál (přikryto bublinkovou a dotápěno tepel. čerpadlem na 28 st. a filtrováno 7hod./denně a pravidelně vysáváno dno) Takže jak nefouká vítr, už se koupeme wink.

I profíci v městs.bazénech snižují PH kyselinou a to sírovou, takže s HCL nemějte obavy (samo pozor při manipulaci - vždy HCL do kýble s vodou a promíchat  - pak nalít do bazénu a po 15 min. je voda už ke koupání - kyselina je zneutralizována)

Hlídání PH je velice důležitá věc - když je PH OK, tak pak funguje veškerá chemie na 1 yes  Taky by neměla voda moc stát, musí se pohybovat. Já filtruji 7 hod. denně - třeba je to moc ale jak píšu, voda jako křišťál s minimem námahy. Tak koupání zdar wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 106.250 (?), 1.7.2012 2:07
v prubehu 14 dni jsem jiz do bazenu (20m3) nalil 5l kyseliny chlorovodikove, ale PH ne a ne snizit. PH snizim na 6,6-6,8 ale to vydrzi tak 2-3 dny a pak zasee stoupa a neustale kolisa... jadnou za tyden pridavam chlornan sodny. Voda je ze studny, takze tvrda a ma vysokou alkalitu, proto pouzivam ke snize HCL. Mam do bazenu jeste pridat hcl a doufat ze uz se konecne bude ph drzet dyl nebo je to zbytecny a alkalitu kyselinou nezmenim? A ph bude neustale kolisat. Uz si nevim rady. dekuji za pomoc
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 166.15 (?), 1.7.2012 2:38

20 kubíku tvrdé vody spotřebujě i více než 5 litrů HCl - záleží jak moc je tvrdá. Lijte po malých dávkách dál. Až tam bude více jak 8 l HCl, pak můžete mít obavy, že bude bazén navždy příliš zásaditý :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 99.220 (?), 6.7.2012 12:18

Jen pro zajímavost, abych já osobně snížil alkalitu na únosnou mez, přidávám při napuštění ze studny 2l HCl na 5 kubíků. PH klesne někam k cca 5, alkalita je akorát. Během 24hod filtrování pak voda samovolně ustálí PH někem k ideálu 6,8-7.

Určitě nedává symsl upravit PH někam k 6,8 a myslet si, že jsem vyhrál. Alkalita zůstane příliš vysoká a PH opět stoupne a neustále budete dosypávat další a další chemii. Co jsem četl (a u mě zafungovalo už kdysi dávno beze zbytku) je nutné vodu kyselinou "šokově" srazit až někam k PH 4-5, aby se "trvale" snížila pufrační schopnost a PH šlo rozumě regulovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.255 (?), 8.7.2012 15:16

Tiež máme problém s PH. Už sme dokonca túto sezónu raz bazén vypúšťali, min. týždeň napustili znovu, voda krásna kryštálová, a dnes už začína byť mlieková. PH máme stále okolo 7,8 aj keď aplikujeme PH- klesne to min. na 7,4-7,6 a za dva dni je to znovu vysoké. filtrujeme nonstop, bazén má objem cca 15m3. Každý deň meriame PH a chlor, ten dopĺňame tabletou. Mám obavy, že zajtra už to bude zelené, a nepomôže ani chlorshock, ani vločkovač... takže máme skúsiť tú kyselinu? kde sa to kupuje? v lekárni, či drogérii? dakujem Barbora

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 235.9 (?), 14.8.2016 20:39

Ja pouzivam kyselinu sirovu alebo PH-. Da sa to aj s HCL ako uvadzate. Alkalinita sa da znizit aj ked uz je bazen napusteny, len to trva dlhsie cca 1-2 tyzdne.Treba vediet aku alkalinitu ma voda v bazene a nasledne si vypocitame o kolko ju treba znizit. Na moj mazen cca 36m2 potrebujem 7l kyseliny sirovej aby sa alkalinita znizila o 100 ppm. Vypne sa filtracne zariadenie aby voda v bazene bola v pokoji. Nasledne na najnizsie miesto v bazene ak ma klesajuce dno alebo na dno pred trysky ak nema sa pomalym prudom naleje napr.1-2 l kyseliny.  Kyselina ma nizsiu hustovu ako voda, tak zostane na dne. Nechame ju posobit 4 hodiny a po 4 hodinach zapneme na 12 hodin filtraciu aby sa voda v bazene dobre premiesala. Potom odmeriame PH a alkalinitu. Ak je PH 6,8 a alkalinita stale prilis vysoka pockame kym PH opat nestupne a potom opat nalejeme rovnakym postupom kyselinu. Ak je PH vyssie aj spolu s alkalinitou opat lejeme do bazena dalsiu davku kysliny. Treba to robit postupne po mensich mnozstvach az kym nedostaneme alkalinitu na pozadovanu uroven. Znizovat PH celej vody v bazene na 4 -5 je zbytocne a tiez nebezpecne pre kovove casti bazena. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 153.16 (?), 8.7.2012 19:43

Presne tak. Mam vodu zo studne, ale zmakcenu v zmakcovaci. Prevadzkujem bazen o 50m3 druhu sezonu a uz som tam nalial cca 30-40l HCL. Navyse si treba si uvedomit, ze pH chlornanu je velmi vysoke, a ked tam ho lejete pH postupne stupa, preto potrebujete pravidelne ho znizit.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 209.79 (?), 29.7.2015 19:20

30-40L na 50m3? si robite prdel???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.216 (?), 21.8.2015 20:22
40l za 2 sezony. To nie je tak vela.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika