Oxid chloričitý (ClO2) k dezinfekci bazénu



host - 234.55 (?)
6.6.2018 13:47
Dobry den, mam bazen cca 28m3 a nemam ziadne skusenosti s dezinfekciou. Niekolkokrat som si presiel prispevky v tomto vlakne, vsetko mi je via a viac jasnejsie. Mam uz doma aj chloritan sodny aj hydrgensirsn sodny, len testovacie papieriky na oxid chloricity mi nedodali uz asi 4 tyzdne a nehcem dalej cakat. Vodu som doposial raz precistil oxidacnymi tabletami z Mountfildu a pekne sa precistila, len asi si viete predstavit, ako vyzera zas po 4 tyzdnoch cakania. Nemam jasno v tom, ake mnozstvo roztokov mam pouzit na vyrobu CLO2 pre sokovu dezinfekciu zelenej vody cca 28m3. Zmerat CLO2 neviem, neviem ani ake PPM CLO2 vyrobim (v 5L uzavretom kybli, kde do pohara na stopke vlozim chloritan a hydrogensiran a nalejejm cca 3L vody a pockam par hodin, neh sa mi CLO2 naviaze na vodu) Dakujem za akekolvek tipy, ktore mi daju aku taku istotu a pustim sa konecne do toho. Vlakno je uz trochu neprehladne, vedel by to niekto zhrnut, kolko hemikalii pouzit na vyrobu CLO2 potrebnych na 1m3? Zvysok si spocitam.. Dakukem este raz!. S pozdravom Rudo
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20   
   
host - 234.55 (?), 6.6.2018 13:47
Dobry den, mam bazen cca 28m3 a nemam ziadne skusenosti s dezinfekciou. Niekolkokrat som si presiel prispevky v tomto vlakne, vsetko mi je via a viac jasnejsie. Mam uz doma aj chloritan sodny aj hydrgensirsn sodny, len testovacie papieriky na oxid chloricity mi nedodali uz asi 4 tyzdne a nehcem dalej cakat. Vodu som doposial raz precistil oxidacnymi tabletami z Mountfildu a pekne sa precistila, len asi si viete predstavit, ako vyzera zas po 4 tyzdnoch cakania. Nemam jasno v tom, ake mnozstvo roztokov mam pouzit na vyrobu CLO2 pre sokovu dezinfekciu zelenej vody cca 28m3. Zmerat CLO2 neviem, neviem ani ake PPM CLO2 vyrobim (v 5L uzavretom kybli, kde do pohara na stopke vlozim chloritan a hydrogensiran a nalejejm cca 3L vody a pockam par hodin, neh sa mi CLO2 naviaze na vodu) Dakujem za akekolvek tipy, ktore mi daju aku taku istotu a pustim sa konecne do toho. Vlakno je uz trochu neprehladne, vedel by to niekto zhrnut, kolko hemikalii pouzit na vyrobu CLO2 potrebnych na 1m3? Zvysok si spocitam.. Dakukem este raz!. S pozdravom Rudo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 5.90 (?), 10.6.2016 23:12
Jak hloko by mal byt kamienok od hladiny x ponorenim v bazéne ,aby sa stihol naviazat oxid chloricity na vodu... podľa kečupa jednej pani pripravil... pokus
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 154.67 (?), 21.7.2016 22:07

škoda že téma je už mrtva... zaujimavé vedomosti si tu človek nazbieral

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ori - (36) - 182.85 (?), 27.7.2016 10:37

Téma asi není mrtvé, jen nepřibývají další náměty.
Prakticky všechno potřebné lze vyčíst z příspěvků, jen je to složitější najít. Kromě těch, koho to zajímá je téma zapleveleno příspěvky, které by patřily do jiných témat.
Nechci se odpůrců této metody nijak dotknout, mají na svůj názor nárok. Ale připomíná mi to diskuse v sekci trávníků, kde do tématu "jak se zbavit mechu" přispívají ti, jež ostatní přesvědčují, jak je mech krásný a jak ho co nejlépe podporovat. Proč si na to nezaloží vlastní téma pro ty, kterým se mech líbí? Pěstitele anglických trávníků stejně nepřesvědčí. A proč si jiní v této sekci nezaloží téma „Proč je nejlepší chlorová tableta“?

K dotazu ohledně ponoření kamínku – co nejníž. Já mám zkušenost hlavně s „výrobou“ tekutého roztoku za pomoci hydrogensíranu. Je to pro mne jednodušší než verze se vzduchováním. Jen se smíchají dvě látky ve vodě. Mohu roztok vyrobit pár hodin nebo klidně týden předem. A nepotřebuji vzduchovací kompresůrek.

A ještě zkušenost ohledně jedovatosti - tentokrát pro žáby (souhlasím, že jed to je a určitě to nikdo nedýchejte a já bych to rozhodně nepil). Na jaře a hlavně na podzim se žabám líbí v teplé vodě a několik jsme jich tam dlouhodobě měli. Děti si je oblíbily a žáby tam vydržely, dokud jsme bazén používali (a ohřívali). A kupodivu žábám nijak nevadila ani opakovaná aplikace ClO2. A to se taky stalo, že jsem to nalil přímo k ní, dostala se tak do silného koncentrátu a já si říkal, že to nemá šanci přežít. Leju do devadesáti kubíkového bazénu roztok připravený z půllitru chloritanu v pěti až deseti litrech vody.
Kromě ClO2 a pískové filtrace nepoužívám nic. Jen na začátku roku síran hlinitý jako vločkovač, léotá nám tam spousta pylu. Hodnotu Ph neznám, nikdy jsem ji neměřil, nepotřeboval jsem to. Na jaře napouštím ze studny – z vrtu, bez jakékoliv úpravy. Voda je naprosto čistá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 82.50 (?), 29.7.2016 15:49

Nazdar.

Ja som vzduchovaci kompresor, už kúpil a podla Kečupa- aj mi to fachá.Len pozdáva sa mi Vaša myšlienka -všetko do vedra a potom to vyliať do bazénu.Paradne ste to vymyslelyesNechce sa mi zas rozoberať hadice a davať to cez spojku do potrubia nasavania, či výtlaku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.85 (?), 2.8.2016 8:47

Tonení má myšlenka, já nejsem chemik, je to všechno tady odsud. Jen je téma tak dlouhé a zaplevelené, že asi každý nemá trpělivost to celé přečíst. To je asi záměr těch, kterým tento levný a jednoduchý způsob vadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.117 (?), 31.5.2017 7:38
Tak som hadicku pripojil na vytlak kolektora, ale mi to vytláča z neho vodu a bublinky do bazea nejdù.Ak by som to dal na vytlak z filtracie, co vy nato.?Len neviem či sa za ten cas naviaze na vodu... dlzka hadice 1,5m
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 177.43 (?), 21.6.2018 21:43

Zdravim vsechny bazanare!

Trochu jsem se do toho vlakna zacetl, a par veci mi nebylo jasnych, tak jsem zkoumal dal online. A v tomto dokumentu jsem se dozvedel nasledujici informaci:

Chlorine dioxide

Chlorine dioxide is not classed as a chlorine-based disinfectant, as it acts in a different way and does not produce free chlorine. Chlorine dioxide breaks down to chlorite and chlorate, which will remain in solution; the WHO health-based drinking-water provisional guideline value for chlorite is 0.7 mg/l (based on a TDI of 0.03 mg/kg of body weight) (WHO, 2004), and this is also the provisional guideline for chlorate. There is potential for a build-up of chlorite/chlorate in recirculating pool water with time. In order to remain within the TDI levels of chlorate and chlorite, they should be maintained below 3 mg/l (assuming a 10-kg child and an intake of 100 ml).

Tak jsem se chtel zeptat, jestli nekdo resite obsah chlorecnanu (chlorates) a chloritu (chlorites) v bazenu pri dlouhodobem pouzivani chlordioxidu?

Clanek od WHO vyse doporucuje koncentraci obou pod 0.7mg/L pro pitnou vodu, respektive pod 3 mg/L pro cirkulovanou bazenovou vodu.

Prosim o radu zkusenych uzivatelu chlordioxidu (a omlouvam se, jestli jsem neco spletl). Dekuji!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.40 (?), 22.6.2018 10:05
Bez měření nevím o vodě v podstatě nic, než to, jak vypadá a jak voní a nebo zapáchá. Vodu pravidelně doplňuji dešťovou filtrovanou vodou. Hodnoty měřím měřičem z aliex. Rychlé a snadné měření ponořením elektrod měřáku do vody. Pravidelným doplňováním vody se vázaný chlór drží nízko a volný držím na nutném minimu. Dešťová voda upravuje pH tudíž tuto chemii do vody nemusím dávat. Měřák má měření i pH. Žádné lahvičky a stříkačky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.4 (?), 22.6.2018 13:59

Skutecne rizikem pri pouzivani chlordioxidu je tvorba chloritanu (ne chloritu). Samozrejme jsou tam vsechny zminovane vyhody, nicmene tvorbu chloritanu nelze opomenout, protoze obsah chloritanu by take nemel prevysit mezni hodnoty (pro CR pro pitnou vodu je to 0,2 mg/l, pro bazeny nevim).

Jedna davka Desamu nebo podobnych prostredku predpokladam zachova obsah chloritanu v norme, nicmene opakovana aplikace (bez nasledneho mereni chloritanu) zrejme bude zpusobovat jejich akumulaci (a dost mozna nadlimitni koncentraci - lec bez neprijemnych zapachu a chuti). To bude zrejme duvod dlouhodobeho desinfekcniho ucinku.

Zajimave informace o pouziti chlordioxidu u nas (pro desinfekci pitne vody) a z toho plynouci obsah chloritanu ve vode je popsan v teto praci.

Toto tema me trochu zaujalo, a tak jsem kontaktoval firmu EuroClean, ktera vyrabi komercni generatory chlordioxidu (zejmena pro likvidaci Legionelly), a ptal jsem se na jejich nazor pro pouziti pro bazenovou desinfekci. Odpoved byla, ze pro velke bazeny ano, ale jedine pomoci dvouslozkove reakce na miste (zrejme podobne jak to dela Kecup), protoze dle jejich zkusenosti pri pouzivani primeho davkovani jednoslozkove substance (pripravene predem) velice rychle vylitavaji prave chloritany mimo normu. Takze jejich doporuceni bylo "pouze se zarizenim", nicmene pro male bazeny nedoporucuji kvuli cene zarizeni (kolem 90 tisic).

Takze co s tema chloritany?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  16,  17,  18,  19,  20   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika