Okousaný rhododendron



host - 224.30 (?) 
10.7.2009 19:51, zobrazeno: 8579x

Dobrý den, manžel mi koupil 4 rhododendrony ve vzdáleném zahradnictví. Zjistila jsem, že jim něco ožírá listy. Našla jsem si, že se zřejmě jedná o lalokonosce. Rostiliny jsou dosud v kontejneru, nezasadila jsem je. Myslíte, že má smysl se pouštět do boje s těmi potvůrkami nebo mám rostliny vrátit. Je to vůbec důvodem pro vrácení zakoupených rostlin. Mám je doma jen několik dní. Pokud bojovat, je to náročné?

Děkuji za odpovědi

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 160.65 (?), 14.7.2009 12:24

Je to náročné.

Raději je vraťte. Takové sazenice by neměly vůbec přijít na trh.

Jaromír Jadrný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 14.7.2009 17:58

BOJUJTE.

Rhododendrony vysaďte a proti lalokonoscům použijte biologický boj - parazitické hlístice. Je to spolehlivá přírodní ochrana, žádná chemie.

Podrobnosti si na netu jistě najdete.

Okousaným listům sice vykousané části již nedorostou, ale nově vyrostlé listy by již nemělo nic okusovat.

při výsadbě vezměte v potaz, jak velké keře z nich narostou a důkladně jim připravte půdu: doporučuji ke každému rohododendronu alespoň 2 pytle rašeliny a promíchat se stávající zemí (nesmí obsahovat vápník!). Ale to jistě víte.

Hodně štěstí při pěstování Vám přeje

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 249.54 (?), 5.12.2009 18:24
Taky mi něco žere listy na rododendronu, na spodní straně sem našel malé uzké zelené potvory, myslíte že to sou ti lakonosci? nebo je to něco jiného? a jak na ně? Díky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 7.12.2009 12:22

"Malé, úzké, zelené potvory" by mohli být nějací pidikřísci (tak se opravdu jmenují). Škodí sáním na listech. Postřiky prosti savým škůdcům by měly zabrat.

Lalokonosec je černý zavalitý brouk asi 1 cm velký. Dopspělci vykousávají obloukovité "zářezy" na okrajích listů (listy jsou pak jakoby zubaté). Horší je to s jejich larvami: žijí pod povrchem půdy a okousávají kořenové krčky rostlin. proti nim snad platí pouze již výše uvedené dravé hlístice.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika