Včely vylézající ze země



Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?)
20.5.2011 13:19

nějaké květiny, které jim "nevoní" a radči půjdou pryč? ...Víte, vy zřejmě vůbec netušíte, jak příroda funguje. Ty včely přece nemůžete přesvědčit, aby šly pryč,  je to jejich domov, pečují tam o své potomstvo, jsou tak od přírody naprogramované Takže máte dvě možnosti, můžete je buď zabít nebo nechat být. A i když je pozabíjíte, tak to nejspíš dopadne tak, že při nejbližší možné příležitosti se tam zase nastěhují jiné. Máte tam nejspíš podmínky, které jim vyhovují. Takže jestli tam ty včely nechcete tak ty současné musíte vyhubit a pak by to chtělo změnit na tom uzemí podmínky, ale neporadím vám jak. Možná by pomohlo mít tam husté křoví, co já vím. Nebo změnit typ půdy...

PS: Kdyby ty včely vadili mně, tak je něčím vystříkám.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 91.196 (?), 2.8.2020 14:11

Rozlišit autorky bodnutí by neměl být problém! Leda že jste u toho, ani později nebyl, nebyla...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 147.107 (?), 20.5.2011 9:05

1. Jsou to včely samotářky, maltářky, zednice, pískorypky.

2. tyto včely nejsou agresivní, ve smyslu Včely Domácí. Tedy neútočí, nerojí se, nechrání žádný úl. Ale žihadlo mají a bodnout mohou, jsou to včely.

3. Včely namají a nepřenáší nějakou chorobu, či parazita škodlivého člověku.

To je v základu vše, co potřebujete vědět. Samozřejmě můžete jít a to místo postříkat insekticidem. Ale...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 83.231 (?), 20.5.2011 12:48

Děkuju moc za info.
Mé děti alergické nejsou (tedy doufám), jen se strašně bojí žihadel a těch včel je tam opravdu hodně. Nechci je zabít, jen docílit, aby se jejich počet minimálně snížil, pokud se tedy neodstěhují úplně. 
Není něco "přirozeného", co by je donutilo jít si maltařit a zedničit do parku o pár metrů dál, kde na ně nikdo nešlápne? Třeba nějaké květiny, které jim "nevoní" a radči půjdou pryč? 

(pro případné rejpaly ohledně vyasfaltování zahrady a podobně.. - kdybych je chtěla zlikvidovat, nebudu se zaobírat dopisováním si se včelaři a prostě bych šla koupit nějaký insekticid..)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 20.5.2011 13:19

nějaké květiny, které jim "nevoní" a radči půjdou pryč? ...Víte, vy zřejmě vůbec netušíte, jak příroda funguje. Ty včely přece nemůžete přesvědčit, aby šly pryč,  je to jejich domov, pečují tam o své potomstvo, jsou tak od přírody naprogramované Takže máte dvě možnosti, můžete je buď zabít nebo nechat být. A i když je pozabíjíte, tak to nejspíš dopadne tak, že při nejbližší možné příležitosti se tam zase nastěhují jiné. Máte tam nejspíš podmínky, které jim vyhovují. Takže jestli tam ty včely nechcete tak ty současné musíte vyhubit a pak by to chtělo změnit na tom uzemí podmínky, ale neporadím vám jak. Možná by pomohlo mít tam husté křoví, co já vím. Nebo změnit typ půdy...

PS: Kdyby ty včely vadili mně, tak je něčím vystříkám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.107 (?), 21.5.2011 8:01

Ano, musely by se změnit podmínky, ale ne v okolií, to je jim putna. Je zajímá kvalita té země a přijde jim optimální. Vyvrtají dírku, nanosí pyl a med, položí vajíčko a zabetonují. Vylíhlá včela se prokouše ven a hledá vhodnné místo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 83.231 (?), 21.5.2011 8:50

Děkuji za konečně přínosnou radu. Takže by mohlo pomoct, že opravíme spáry mezi dlažbou a snad se jim tam přestane líbit.

Tím "přesvědčením", aby odešly pryč jsem měla na mysli právě tohle, ale dohadovat se s některými z Vás, jestli vím nebo nevím něco o přírodě, na to mé nervy už fakt nestačí..

 
Vám děkuji za info, jak to s nimi chodí, o včely jsem nikdy neměla potřebu se zajímat (chodník máme ve stejném stavu 10 let a včely se nám tam usadily letos poprvé). Takže díky, jdu hledat čím vysypem spáry, krom písku, ve kterém se jim tak zalíbilo..

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 4.163 (?), 22.5.2011 17:36

Vážená paní Gábino a Věro, matky ohrožených dětí. I když mám svoji zahradu zamořenou kdečím a moje děti semtam přinesou kousanec, nebo žihadlo, nikdy jsme z toho nedělali vědu. Koupil jsem mastičku na štípance. Jak někdo chytrý kdysi řekl - "Co tě nezabije, to tě posílí".
Já vím, že se každý brání zbytečné bolesti a ve vztahu k dětem to vnímáme jako rodiče ještě silněji, ale i kdybyste doma neměla nájemníky, tak se občasným žihadlům nedá zabránit. Já bych se spíš klonil k tomu, že jsou užitečná. Udržují naši obranyschopnost a nezávislost na kalciovkách.
  Na jaře 2010 jsem zvětšoval jezírko a při kopání stále větší jámy jsem si všiml, že mi do děr v kolmých stěnách začínají létat tyhle černé pracantky. Při pokládání folie mi bylo hrozně líto, že jim ničím obývák a možná už založené hnízdo a bylo jich po obvodu docela dost. A teď se konečně dostanu k jádru věci. Když o tom tak přemýšlím, nemám je nikde. To, že si udělají občas jedno hnízdečko ve slabých trubičkách, nebo ořezaných rákoskách, neberu jako hnízdění. Přesto, že jich kolem baráku jistě lítá hodně, soudě podle aktivity v jezírkovém výkopu, v zemi ani pod chodníkem je nemám. U mě je zem jílovitá, mazlavá, těžká, pravidelně zavlažovaná automatem, nakrátko sekaná a rovinatá. Když vyschne, jen těžko jde do ní vrazit krumpáč. Nevím, která z těchto vlastností jim vadí. U Vás Gábino bych si typnul, že bude spíše sušší, lehká, písčitá, místy neudržovaná kvůli svahu - asi nějaká vátina. Z vátiny jsem si já osobně také rád dělal maltu při stavbě našeho domu.
  Letos už je nechte a napřesrok můžete zkusit alespoň kousek pozemku cvičně, pravidelně mlžit nějakou závlahou, jestli je to možné. Uvidíte, jestli je to nepřestane bavit. Také byste mohli navézt navrch nějakou jinou zeminu, ve které by nevrtaly.
Víte, že bych je docela rád viděl? To musí být mazec, soudě podle emocí.
Mějte se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 4.163 (?), 27.5.2011 17:42

Včera jsem na fasádě objevil takovou miniaturní keramiku. Je to docela hezké. Nevíte někdo, jestli je to práce včeliček?




je to ta malá tečka vpravo
je to ta malá tečka vpravo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.216 (?), 10.4.2021 20:27
Dobrý den.Posilam pro zajímavost foto našich Včelek.Mame jich tam stovky a jsou moc hodné.Bohuzel už budu muset zasáhnout, je jich stále vice🙁

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.32 (?), 25.4.2013 12:46

Dobrý den,

Včel, vylézajících ze země, se vůbec nemusíte obávat, a to ani děti. Léta je "chovám", na západní straně domu, kde je u země po celé délce vyvýšená sedlá tvrdá hlína, ze které vylétají, a kde pravidelně i přezimují. Jsou to málo známé včely samotářky, u nás žije mnoho různých druhů, Velkou předností včel samotářek proti včelám medonosným je jejich naprostá mírumilovnost a vůbec celková nenápadnost.Samotářky jsou přitom velmi zdatní opylovači, v mnoha případech dokonce výkonnější, než včela medonosná. Platí to zejména v případě opylování cizosprašných odrůd (jsou více "promiskuitní" - ochotněji přelétají z jednoho stromu na jiný) a za špatného počasí. Na rozdíl od včel medonosných se také nenechají odlákat bohatší nabídkou nektaru a pylu u sousedů.

Více informací zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika