Aky typ ula



host - 61.106 (?)
15.11.2011 22:42

V plodišti má být rámek vyšší a pro medník jsou vhodnější nízké  rámky. 

Včelařím v úrodné  pahorkatině 300m.n.m.,  s rámkovou mírou 39x24 a kvalitní včelstva v pohodě zaplní tři i čtyři celonástavky po deseti rámkách, z toho dvacet rámků umí každoročně nově vystavět, plus mají k dispozici polomedníky 12x24 s deseti rámky. Polomedníky můžou být i dva (a víc)  na sobě.  Mezi nástavky nesmí být velká mezera a voskové prostavky po vymetení medu seřezávám, ať nemačkám při jejich zpětném vkládání   lezoucí včely.  V dobrém roce u nás   máme medobraní třikrát, a to v květnu z řepky a spol, pak tmavší v červnu a v polovině července z lípy a medovice. Vyskytly se v minulosti i roky s typickou černou a velmi aromatickou medovicí.

Do včel zasahuji, jen v opravdu nezbytné míře. Včely po generace v dané oblasti chované,  se v tak velkém prostoru s mladými kvalitními matkami nerojí.

Zimuji vzdušně, to jest, že nejspodnější plodiště je celé prázdné. Silná včelstva při dostatku zásob mohou zimovat ve dvou, výjimečně i třech ponechaných nástavcích s plásty, ale nejspodnější mám vždy prázdný.

Včely již v dubnu začínají stavět nové dílo a musí se jim umožnit  stavět nové plásty, jinak kompletně zastaví prázdné spodní plodiště, když se včas do něj rámky nevloží.

 Toť moje zkušenost. 

Hodně záleží v jakých podmínkách se včelařské hospodářství nalézá. V horších a horských poměrech budou stačit dva plodištní nástavky s jedním - dvěma polomedník-em,-ky.

Včelám k přirozenému vývoji vyhovuje užší a vyšší komínový prostor.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 135.121 (?), 9.11.2011 18:20, zobrazeno: 20190x

kupil som dva ule cechoslovaky neviem sa rozhodnut na akych uloch budem vcelarit ci zostat pri nich alebo dake nizkonadstavkove poradte.dakujem

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 61.106 (?), 15.11.2011 22:42

V plodišti má být rámek vyšší a pro medník jsou vhodnější nízké  rámky. 

Včelařím v úrodné  pahorkatině 300m.n.m.,  s rámkovou mírou 39x24 a kvalitní včelstva v pohodě zaplní tři i čtyři celonástavky po deseti rámkách, z toho dvacet rámků umí každoročně nově vystavět, plus mají k dispozici polomedníky 12x24 s deseti rámky. Polomedníky můžou být i dva (a víc)  na sobě.  Mezi nástavky nesmí být velká mezera a voskové prostavky po vymetení medu seřezávám, ať nemačkám při jejich zpětném vkládání   lezoucí včely.  V dobrém roce u nás   máme medobraní třikrát, a to v květnu z řepky a spol, pak tmavší v červnu a v polovině července z lípy a medovice. Vyskytly se v minulosti i roky s typickou černou a velmi aromatickou medovicí.

Do včel zasahuji, jen v opravdu nezbytné míře. Včely po generace v dané oblasti chované,  se v tak velkém prostoru s mladými kvalitními matkami nerojí.

Zimuji vzdušně, to jest, že nejspodnější plodiště je celé prázdné. Silná včelstva při dostatku zásob mohou zimovat ve dvou, výjimečně i třech ponechaných nástavcích s plásty, ale nejspodnější mám vždy prázdný.

Včely již v dubnu začínají stavět nové dílo a musí se jim umožnit  stavět nové plásty, jinak kompletně zastaví prázdné spodní plodiště, když se včas do něj rámky nevloží.

 Toť moje zkušenost. 

Hodně záleží v jakých podmínkách se včelařské hospodářství nalézá. V horších a horských poměrech budou stačit dva plodištní nástavky s jedním - dvěma polomedník-em,-ky.

Včelám k přirozenému vývoji vyhovuje užší a vyšší komínový prostor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.55 (?), 16.11.2011 21:14

Chcem sa opýtať, či používate materskú mriežku? Pri tak vysokej zostave stačí včelám letáč, alebo máte očká na jednotlivých nadstavkoch

Pavol

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 135.121 (?), 17.11.2011 12:21

aky by bol najvhodnejsi ul na kysuce 500mnm teraz mam tie dva cechoslovaky a rozhodujem sa ake kupit.dakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 61.106 (?), 17.11.2011 22:16

Nepoužívám mateří mřížku, vyšší nástavky mají    česna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 112.207 (?), 15.11.2012 17:00

Před 20 lety sem měl čechoslováky, ale vyměnil jsem je za 39/24, čechoslovák je sice jenom otrochu užší, ale přece jenom se tam včelstvo tak neroztáhne do šířky. Včelstva mám v 580m v nezateplených nástavkových úlech na teplou stvavbu.  Podstatná je síla včelstva ne zateplení. Ale musí tam mít včely dost místa a 37cm je podle mě málo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika