Vlašské ořechy - nový recept



host - 129.96 (?)
27.1.2010 10:50

Já bych řekl, že mikrovlnné záření bude mikrobům dělat zle ještě rychleji než sterilace. Ale třeba se pletu. Vyjdeme li z toho, že jsou atomárního a molekulárního charakteru, tak mikrovlny by pro ně měly být dost nepříjemné. Pokud nejsou z plastu nebo z porcelánu a je v nich voda. U vyšších organizmů je to zcela bez diskuse. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 27.1.2010 8:50

Pak je tu ještě jeden problém. Tepelná sterilace má dva účely. Jednak vytvoří během zahřátí páru, ta svou kondenzací vytvoří pod víčkem podtlak, který kryt utěsní. V tom nebude u mikrovlnky problém. Za druhé teplo zabíjí mikroorganizmy způsobující rozklad potravin. Jak známe z mirobiologie, na každého mikroba je pro úspěšnou sterilizaci definovaná teplota a taky čas, po který má působit. Nejsem si jistý, zda minutová expozice mikrovlnám bude dostatečně účinná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 27.1.2010 10:50

Já bych řekl, že mikrovlnné záření bude mikrobům dělat zle ještě rychleji než sterilace. Ale třeba se pletu. Vyjdeme li z toho, že jsou atomárního a molekulárního charakteru, tak mikrovlny by pro ně měly být dost nepříjemné. Pokud nejsou z plastu nebo z porcelánu a je v nich voda. U vyšších organizmů je to zcela bez diskuse. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 27.1.2010 15:28

Dost nepříjemné může být mikrovlnné záření i pro nás

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 27.1.2010 8:58

Prosím o vysvětlení. Ve druhém odstavci píšete, že ořechová jádra zavařujeme 1 skl. 0,7 l, pouze 2 minuty. Nikdy nezavařujeme jen jednu sklenici - obsah by se převařil.

Prosím o zkušenost. Kolik sklenic nejméně a na jak dlouho? Mohou být 2 sklenice na 4 minuty?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 27.1.2010 10:24

Z receptu Ing.Balaštíka:         Doba sterilování jedné sklenice: obsah 0,7 l je 5 - 6 minut krát (x)  počet sklenic.(5 sklenic sterilujeme 30 minut). Já osobně v mikrovlnce nesteriluji a moje rady jsou spíš bezpečnostního charakteru.Doporučuji zájemcům všechno nejprve u daného výkonu trouby (měřením teplot) odzkoušet a nedbat na všechny praktiky.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 27.1.2010 10:41

Nechci zpochybňovat odbornost ani doporučení ing. Balaštíka. Je ale dost rozdíl, jestli steriluji jahodový kompot, kyselé okurky nebo uzené maso. Jak co se týče použitých teplot, tak zavařovací doby. Má to nepochybně svůj účel. Nechce se mi věřit, že výkon a čas v mikrovlnce bude pro všechny potraviny stejný. Vždyť jde přece taky jen o teplo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 27.1.2010 12:22

Přesně tak.U běžného zavařování jde vždy o dosažení a trvání určité teploty, která se dá jednoduše regulovat.Totéž by mělo být dosažitelné i u mikrovlnky.A zde to bez možnosti externího programu(jen ručně)bude komplikovanější.Mám co dělat, abych nespálil předprogramovaný popcorn.Zavařování je v mikrovlnce obtížnější. A čekám, kdy bude možný vnější vstup do programů.Zatím je to dost omezené a bude ji to samozřejmě prodražovat. Ale doufejme. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 27.1.2010 15:32

Jedniu věc nelze mikrovlnce upřít. Umí zahřát potraviny v krátké době a v celém objemu, tedy nikoli postupně od povrchu ke středu.    Proto by jistě bylo možno sterilační časy zkrátit. Navíc postupné ohřívání potraviny kazí její senzorické vlastnosti - barvu, chuť, konzistenci. 
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 27.1.2010 15:42

Podle mého pozorování to vypadá jinak.K nejrychlejšímu nárustu teploty dochází uprostřed zahřívaného obsahu a pak se teplota šíří směrem ke vnějšku.Připomíná mi to žhavé jádro zeměkoule.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 27.1.2010 16:39

Já mám tedy zkušenost opačnou. Nejrychleji se to ohřívá na povrchu a postupně se prohřívá i vnitřek. A nestejnoměrně jednotlivé potraviny. Například u knedlavepřazela je už všechno ohřáté a zelí ještě nic moc. Samozřejmě je to rychlejší a lepší než v rendlíku na plotně. U ořechů ale nevím, teprve to zkusím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE5:28
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika